Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանցի համանախագահին
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին։
Արարատ Միրզոյանն Իգոր Խովաևին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի  նկատմամբ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ շեշտելով Ադրբեջանի գործողություններին հասցեական և համարժեք արձագանքելու անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանն իր առավելապաշտական նպատակներին ուժի միջոցով հասնելու փորձերով տորպեդահարում է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու հայկական կողմի ջանքերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև հանդիպման նախնական օրակարգին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցերին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ հատկապես ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմն ակնկալում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների ակտիվ ներգրավումը։

Ararat Mirzoyan received the Russian co-chair of the OSCE Minsk Group
On September 13, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan received the Russian Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Igor Khovaev, the special representative of the Russian Foreign Minister, for supporting the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
Ararat Mirzoyan presented to Igor Khovaev the situation created as a result of the aggression unleashed against the sovereign territory of Armenia by the Azerbaijani armed forces at midnight on September 13, stressing the need to respond appropriately and adequately to the actions of Azerbaijan. At the same time, Minister Mirzoyan noted that Azerbaijan is torpedoing the efforts of the Armenian side to establish peace in the region by trying to achieve its ideological goals by force.
The interlocutors also referred to the preliminary agenda of the meeting, the issues related to the relations between Armenia and Azerbaijan, and the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. The RA Foreign Minister noted that, especially in the current situation, the Armenian side expects the active involvement of the OSCE Minsk Group co-chair and co-chair countries.