Մի եկեք դահլիճ, որպես քաղաքացի եմ խնդրում. Ալեն Սիմոնյանը՝ ընդդիմադիրներին
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է խորհրդարանի այսօրվա նիստին ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» ունեմ խմբակցությունների բացակայությանը։ Նրա խոսքով, անհասկանալի է, թե էլ ի՞նչ պետք է լինի, որ ընդդիմությունը ներկայանա Ազգային ժողով:
«Հայաստանը գրավե՞ն վերջնականապես, բոլորս մեռնե՞նք, ի՞նչ պետք է լինի, որ դուք գաք դահլիճ: Ո՞րն է ձեր օրակարգն անվտանգությունից դուրս: Ուզում եմ հասկանալ: Կամ դուք ինչի՞ եք եկել, ուզում եմ դա էլ հասկանալ: Ի՞նչ եք անում դուք երկուսով այստեղ: Ադրբեջանի մասին հայտարարություն ենք ընդունում, երրորդ կետով ներքաղաքական հարց եք լուծում, այսպես կոչված, խաղաղության դարաշրջանի քաղաքականության սնանկությունը: Ու՞մ է դա հետաքրքիր: Հիմա մենք դրա մասին ենք խոսո՞ւմ: Ձեր սնանկության մասին 30 տասնամյակ կարելի է խոսել: Չորրորդ կետով էլ ասում եք բանակցություններից դուրս գանք Ադրբեջանի հետ: Լո՞ւրջ, դուրս գա՞նք: Բա ի՞նչ անենք դուրս գանք: Երկու հոգով գնալու եք սահման պահե՞ք: Հազար ափսոս, որ նույնիսկ այս իրավիճակում դուք չեք կարողանում Հայաստանի Հանրապետության շահը սպասարկել: Այստեղ քաղաքական ոչ մի հարց չկա»։
Սիմոնյանը հիշեցրեց, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եկել էր ԱԺ և խոսում էր հայ-ադրբեջանական սահմանին մարտական գործողությունների մասին, իսկ ընդդիմությունը ասում է «Մենք մեր օրակարգը ունենք». «Մի եկեք էլի դահլիճ, որպես Ազգային ժողովի նախագահ չեմ խնդրում, որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եմ խնդրում: Գալիս եք, ու՞մ եք պետք: Հազար ափսոս, որ նույնիսկ այս իրավիճակում դուք չեք կարողանում Հայաստանի Հանրապետության շահերը սպասարկել: Այստեղ քաղաքական հարց չկա՝ «քոչարյանական», «սերժական» և այլն, ի՞նչ պետք է լինի, որ դուք գաք: Մի եկեք»։

Не приходите в парламент, прошу вас как гражданин Армении. Ален Симонян оппозиции
Председатель НС Ален Симонян сослался на отсутствие на сегодняшнем заседании парламента оппозиционных фракций "Армения" и "Честь имею". По его словам, неясно, что еще должно произойти, чтобы оппозиция появилась в Национальном собрании.
«Неужели Армения должна быть завоевана навсегда, мы все умереть? Что должно произойти, чтобы вы пришли на заседания? Какова ваша повестка дня помимо безопасности? Я хочу понять. Или зачем вы пришли сейчас, это я тоже хочу понять. Что вы двое здесь делаете? Мы принимаем заявление об Азербайджане, а вы третьим пунктом решаете внутриполитический вопрос, "банкротство так называемой политики мирной эпохи". Какая сейчас разница? Мы сейчас об этом должны думать? О вашем банкротстве можно говорить 30 десятков лет. По четвертому пункту вы говорите выйти из переговоров с Азербайджаном. Серьезно, мы должны выйти? Так что же нам делать? Вы двое поедете на границу? Жаль, что даже в этой ситуации Вы не в состоянии служить интересам Республики Армения. Здесь нет политической проблемы».
Симонян напомнил, что премьер-министр Никол Пашинян приходил в Национальное собрание и говорил о боевых действиях на армяно-азербайджанской границе, а оппозиция говорит: «У нас своя повестка дня». « Больше не приходите в парламент, я прошу не как председатель НС, а как гражданин Республики Армения. Кому вы здесь нужны? Жаль, что даже в этой ситуации Вы не в состоянии служить интересам Республики Армения. Здесь нет политического вопроса: «Кочаряновские», «Сержиковские» и т. д. Что должно произойти, чтобы вы пришли? Не приходите».