Հակառակորդը չի դադարեցնում առաջխաղացման փորձերը․ ՊՆ
«Սեպտեմբերի 13-ի ժամը 08։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին էական փոփոխություններ չի կրել։ Հակառակորդը շարունակում է Վարդենիսի, Սոթքի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Գորիսի և Կապանի ուղղություններով կիրառել հրետանային միջոցներ, ականանետեր, ԱԹՍ-ներ և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ՝ թիրախավորելով թե՛ ռազմական, և թե՛ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։
Սահմանի որոշ հատվածներում դիրքային մարտերը նույնպես շարունակվում են, հակառակորդը չի դադարեցնում առաջխաղացման փորձերը։
Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը ներկայացվել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպանությունների ռազմական կցորդներին և նշվել, որ տեղի ունեցածի և դրա հետագա զարգացումների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերաբար հանդես գալ իրադրության վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններով»։

Противник не прекращает попыток наступления. Министерство обороны
«По состоянию на 08:00 13 сентября ситуация на армяно-азербайджанской границе существенных изменений не претерпела. Противник продолжает применять артиллерию, минометы, БПЛА и крупнокалиберные ружья на направлениях Варденис, Сотк, Артаниш, Ишханасар, Горис и Капан, поражая как военную, так и гражданскую инфраструктуру.
На отдельных участках границы также продолжаются позиционные бои, противник не прекращает попыток наступления.
Ситуация, создавшаяся в результате широкомасштабной агрессии, осуществленной Азербайджаном, была представлена ​​военным атташе аккредитованных посольств в Республике Армения и было отмечено, что всю ответственность за произошедшее несет военно-политическое руководство Азербайджана. и его дальнейшего развития.