Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է Արամ Ա կաթողիկոսին՝ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ ընտրվելու առթիվ
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսին` Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ ընտրվելու առթիվ։ Այս մասին հաղորդում էՄեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Ваше Святейшество!,
Ընդունեք խնդրեմ, իմ անկեղծ և ջերմ շնորհավորանքը Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ։
Բարձր եմ գնահատում Ձեր բազմամյա անձնվեր գործունեությունը Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդում՝ ի նպաստ միջեկեղեցական համերաշխության։ Դուք մեծ հեղինակություն եք վայելում Ձեր էկումենիկ ծառայության շնորհիվ՝ հանդիսանալով մի շարք աստվածաբանական և միջեկեղեցական կազմակերպությունների ու հանձնախմբերի անդամ։
Առանձնահատուկ արժևորում եմ Ձեր հետևողական ջանքերը՝ ուղղված հոգևոր արժեքների, ազգային ավանդույթների, լեզվի և մշակույթի պահպանման սուրբ գործին։ Ձեր ընտրությունը պայմանավորված է նաև Հայ եկեղեցու միջազգային ճանաչելիությանը միտված Ձեր տեսլականով։ Հետաքրքրությամբ ընթերցեցի ինձ ուղարկված Ձեր գրքերը, որտեղ ամփոփված են անձնական հուշեր և կարևոր ուղերձներ։ Լիովին համակարծիք եմ Ձեզ հետ, որ եկեղեցին հայ մշակույթի ծննդավայրն է՝ առանցքային դերակատարումով հայ մշակույթի բոլոր դրսևորումները խթանելու, հարստացնելու և պաշտպանելու գործում։
Մաղթում եմ Ձեզ, Վեհափառ Տեր, քաջառողջություն և արևշատություն Ձեր նվիրական առաքելության իրականացման ճանապարհին»։

Ваагн Хачатурян поздравил Католикоса Арама I с избранием на пост президента Всемирного Совета Церквей
Президент РА Ваагн Хачатурян направил Католикосу Великого Дома Киликийского Араму I поздравительное послание в связи с его избранием на пост президента Всемирного Совета Церквей. Об этом сообщил Католикосат Великого Дома Киликийского, где в частности сказано:
«Ваше Святейшество!,
Примите мои искренние и теплые поздравления с избранием на пост президента Всемирного Совета Церквей.
Высоко ценю Вашу многолетнюю самоотверженную деятельность во Всемирном Совете Церквей на благо межцерковной солидарности. Вы пользуетесь большим авторитетом благодаря своему экуменическому служению, членству в ряде богословских и межцерковных организаций и комиссий.
Особо ценю Ваши последовательные усилия, направленные на священное дело сохранения духовных ценностей, национальных традиций, языка и культуры. Ваш выбор также определяется вашим видением международного признания Армянской церкви. Я с интересом прочитал присланные Вами книги, содержащие личные воспоминания и важные сообщения. Я полностью согласен с Вами в том, что церковь является родиной армянской культуры, играя ключевую роль в популяризации, обогащении и защите всех проявлений армянской культуры.
Желаю Вам, Ваше Святейшество, крепкого здоровья и много солнечного света на пути к осуществлению Вашей священной миссии».