Մենք լավ, որակյալ մասնագետների կարիք ունենք. Նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր այցելել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան, հանդիպել ռեկտոր Դիանա Գալոյանի, դասախոսների և ուսանողների հետ: Համալսարանը հյուրընկալել է Starmus VI փառատոնի շրջանակում Հայաստան ժամանած Միջազգային տիեզերական համալսարանի ռեկտոր Ժան Ժակ Դորդենին, որը 2003-2015 թվականներին եղել է Եվրոպական տիեզերական գործակալության գլխավոր տնօրենը։
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունելով Ժան Ժակ Դորդենին և ուսանողներին ասել է.
«Այսօր ձեզ համար դասախոսությամբ է հանդես գալու Ժան Ժակը: Կարծում եմ, որ նրա դասախոսությունը նվիրված կլինի ոչ միայն տիեզերական գործունեությանը, այլ կհնչի գիտնական մարդու խոսք՝ ուղղված ձեզ, երիտասարդներին, ովքեր ամենամեծ երազողներն են: Մեր բոլորի ցանկությունն է, որ միշտ ձգտեք ձեր այդ երազանքներին և կարողանաք հասնել դրանց իրականացմանը:
Մեր հասարակությանը, ժողովրդին, պետությանը հարկավոր են մարդիկ, ովքեր երազողներ են, ազատ մարդիկ են, ովքեր հնարավորություն ունեն իրենց գիտելիքներով իրենց գաղափարներն ու երազանքները կյանքի կոչել: Մեր՝ որպես պետության խնդիրը կայանում է նրանում, որ ապահովենք ձեզ համար այդ պայմանները:
Մենք լավ, որակյալ մասնագետների կարիք ունենք, լավ տնտեսագետների, ինժեներների, ֆիզիկոսների, մաթեմատիկոսների, բժիշկների, գյուղատնտեսների:
Այս ամբողջ գործընթացը, որ կազմակերպվում է այսօր այստեղ, այս հյուրերը, որ գտնվում են այստեղ, այդ ամբողջի մի մասն են կազմում:
Համոզված եմ, որ այսօրվա հանդիպումից գիտելիքներ կքաղեք, ձեր մեջ նոր հետաքրքրություններ կառաջանան»:
Նախագահ Խաչատուրյանն այնուհետև հակիրճ պատմել է իր և Ժան Ժակ Դորդենի հանդիպման մասին, որը տեղի էր ունեցել մոտ մեկ տարի առաջ Երևանում:
«Այս տարվա մայիսի 25-ին առաջին անգամ Հայաստանը տիեզերք ուղարկեց իր արհեստական արբանյակը: Ուղիղ մեկ տարի առաջ ոչ ոք դրան չէր հավատում: Իսկ մենք քննարկում էինք դրա իրականացման հնարավորությունները: Մենք Ժան Ժակի հետ հանդիպել ենք մոտ մեկ տարի առաջ և նման գաղափարներն առաջանում են այդպիսի սովորական շփումների ժամանակ: Այդ գաղափարն այսօր արդեն իրականություն է դարձել»,- պատմել է Վահագն Խաչատուրյանը:
Հանրապետության նախագահի խոսքով Հայաստանը ցանկանում է զարգացնել տիեզերական գիտությամբ կամ տիեզերական գործունեությամբ զբաղվելու իր կարողությունները: «Համոզված եղեք, որ այդ բնագավառը Հայաստանում զարգանալու է և մենք միջազգային տիեզերական գործակալությունների այդ մեծ ընտանիքի մասն ենք կազմելու»,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը և բոլորին հաջողություններ մաղթել:
Այնուհետև նախագահ Խաչատուրյանը, ուսանողների հետ միասին լսել է Միջազգային տիեզերական համալսարանի ռեկտոր Ժան Ժակ Դորդենի դասախոսությունը:

We need good, qualified professionals. President:
President of the Republic Vahagn Khachaturyan visited the State University of Economics of Armenia and met with Rector Diana Galoyan, professors, and students. The university hosted the rector of the International Space University, Jean-Jacques Dordin, the director general of the European Space Agency from 2003-2015, who arrived in Armenia within the framework of the Starmus VI festival.
Greeting Jean-Jacques Dordin and the students, President Khachaturyan said.
"Jean Jacques will give a lecture for you today. I think his speech will not only be about space activities, but it will sound like the words of a scientist to you young people who are the biggest dreamers. It is our wish that you always pursue those dreams of yours and be able to achieve them.
Our society, people, and state need people who are dreamers, free people who have the opportunity to implement their ideas and dreams with their knowledge. Our task as a state is to provide these conditions for you.
We need good, qualified specialists, good economists, engineers, physicists, mathematicians, doctors, and agronomists.
This whole process that is being organized here today, these guests that are here, are a part of it.
I am sure you will gain knowledge from today's meeting; new interests will arise among you."
President Khachaturyan then briefly told about the meeting between him and Jean-Jacques Dordin, which took place about a year ago in Yerevan.
"On May 25 this year, Armenia sent its artificial satellite into space for the first time. Exactly one year ago, no one believed it. And we were discussing the possibilities of its implementation. We met Jean-Jacques about a year ago, and ideas like these come from such casual interactions. That idea has already become a reality," said Vahagn Khachaturyan.
According to the President of the Republic, Armenia wants to develop its capabilities to engage in space science or activities. "Be sure that this field will develop in Armenia, and we will be a part of that big family of international space agencies," President Khachaturyan said and wished everyone success.
Then President Khachaturyan, together with the students, listened to the lecture of the rector of the International Space University, Jean-Jacques Dordin.