ԱԳ նախարարը ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահի հետ քննարկել է ԼՂ հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին: Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը հաջողություն է մաղթել վերջինիս այս պատասխանատու պաշտոնում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Շեշտվել է ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման համատեքստում:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

The Foreign Minister discussed a wide range of issues related to the Nagorno-Karabakh problem with the American co-chair of the OSCE Minsk Group
On September 9, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received the newly appointed US Co-Chair of the OSCE Minsk Group, Senior Adviser on Caucasus Negotiations Philip Ricker. Welcoming the guest, Ararat Mirzoyan, wished him success in this responsible position.
The interlocutors touched on several issues related to regional security and stability and exchanged ideas on the regulation of Armenia-Azerbaijan relations.
During the meeting, a wide range of issues related to the Nagorno Karabakh problem was discussed. The role of the USA as the co-chair country of the OSCE Minsk Group in the process of settlement of the Nagorno Karabakh conflict was emphasized. The RA Foreign Minister also underlined the importance of using the potential and experience of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship Institute in the context of a lasting and comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
Minister Mirzoyan referred to the humanitarian problems caused by the 44-day war, pointing out the need for the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and other detained persons, as well as the need to preserve the Armenian cultural and religious heritage in the territories under Azerbaijani control.