ՀՀ ԱԳՆ-ից Radar Armenia-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ համաձայն Եվրոպական խորհրդի պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկատվության՝ ԵՄ անդամ պետությունների կամ կառավարությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել հոկտեմբերի 6-7-ը՝ Չեխիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Պրահայում։
«Ներկայումս նշյալ հանդիպմանը ոչ ԵՄ անդամ, այդ թվում՝ ԵՄ Արևելյան գործընկերության ձևաչափի մասնակից երկրների մասնակցության հարցը հստակեցվում է»,- ասվում է ԱԳՆ պատասխանում։
Հստակեցվում է, որ սեպտեմբերի 6-ի դրությամբ՝ ՀՀ-ն չի ստացել վերոնշյալ հանդիպմանը մասնակցելու պաշտոնական հրավեր։

РА не получала приглашения на участие в неофициальном саммите ЕС
В ответ на письменный запрос Radar Armenia в МИД РА сообщили, что согласно информации, опубликованной на официальном сайте Совета Европы, 6-7 октября в Праге, столице Чехии намечен неофициальный саммит стран ЕС, а также глав правительств не входящих в ЕС.
«В настоящее время уточняется вопрос участия стран, не входящих в ЕС, в том числе участвующих в формате ЕС «Восточное партнерство», в указанной встрече», — говорится в ответе МИД.
Уточняется, что по состоянию на 6 сентября РА не получала официального приглашения для участия в вышеупомянутом собрании.