«Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցի ԱԺ աշխատանքներին. հայտարարություն
«Հայաստան» խմբակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ չեն մասնակցելու ԱԺ-ի և նրա հանձնաժողովների նիստերին:
Հայտարարությունում ասվում է. «Հարգելի՛ հայրենակիցներ,
Խորհրդարանական մեկամյա գործունեության փորձը ցույց է տվել, որ գործադիր իշխանությունը և իր կցորդ խորհրդարանական մեծամասնությունը, խախտելով Սահմանադրությունն ու օրենքները՝ տապալում են Ազգային ժողովի բնականոն աշխատանքը:
Անվտանգության լրջագույն սպառնալիքներն անտեսելով՝ գործող իշխանությունները Ազգային ժողովին պարտադրում են Հայաստանին և Արցախին պատուհասած անմիջական վտանգներին անհաղորդ օրակարգեր: Ավելին՝  ՔՊ-ի կողմից ԱԺ կանոնակարգի կոպտագույն խախտումները, նիստերի վարման միջազգային ստանդարտների անտեսումը, և մեծամասնության լիազորությունների ակնհայտ չարաշահումները ապալեգիտիմացնում են խորհրդարանի՝ որպես առաջնային մանդատ ունեցող ներկայացուցչական մարմնի գործունեությունը:
Այս պայմաններում՝ ապօրինություններով գործող խորհրդարանական մեծամասնության դեմ պայքարում շարունակելու ենք կիրառել միջազգային պրակտիկայում ընդունված քաղաքական բոյկոտի գործիքը, այն է՝ չենք մասնակցելու ոչ առաջնային, հաճախ էլ արհեստական օրակարգերով լեցուն ԱԺ եւ նրա հանձնաժողովների նիստերին։
Ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, խորհրդարանական նիստերին մեր մասնակցությունը պայմանավորված է հանրային աջակցություն ստացած օրակարգերի առաջմղմամբ, այն է՝
- Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությունը,
- օրվա իշխանությունների պաշտոնանկությունը
- երկրի հզորացման ազգային-պետական ուղեգծի հաստատումը։
Ի հավելումն նշվածի ժողովրդի կողմից ստացած մանդատը խմբակցությունն օգտագործելու է՝  հանրային իրական հետաքրքրություն ու հնչեղություն ունեցող թեմաներով լսումների կազմակերպման, գործող իշխանությունների ապազգային, հակապետական նախաձեռնությունները, նրանց կողմից երկրի սոցիալ–տնտեսական խնդիրները լուծելու անկարողությունը, կոռուպցիոն երևույթները,  դատաիրավական համակարգի ամենաթողությունը, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության խախտումները բացահայտելու և դրանց դեմ պայքարի ուղղությամբ:
Խմբակցությունն իր ներկայացուցիչների միջոցով շարունակելու է ակտիվ շփումներն ու աշխատանքները արտերկրի մեր գործընկերների ու Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ, ինչպես նաև դրանց օգտակարությունը և արդյունավետությունը գնահատելով՝ մասնակցելու է միջազգային հանդիպումներին մեր երկրի շահերը պաշտպանելու, հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված հանցագործությունները բարձրաձայնելու և դատապարտելու համար։   Ըստ անհրաժեշտության կիրառվելու են նաև պետական ու հանրային օրակարգերը սպասարկող խորհրդարանական այլ գործիքները:
Միևնույն ժամանակ շարունակելու ենք ակտիվ գործունեություն իրականացնել ԱԺ-ից դուրս՝ մեր երկրին սպառնացող վտանգների մասին հանրային լայն շրջանակներին իրազեկելու, քաղաքական գործընթացներում ուղղակի մասնակցություն ապահովելու, «Դիմադրության» շարժմանը նոր թափ հաղորդելու, ներքին ու արտաքին անվտանգային քաղաքական խնդիրները լուծելու նպատակով։
Մենք համոզված ենք, որ իշխանափոխությունն այն անհրաժեշտ նվազագույն պայմանն է, որի դեպքում է միայն հնարավոր լուծել մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրները, հաղթահարել մարտահրավերները, փակել պարտության էջը, դուրս գալ այս նվաստացած վիճակից: Հայաստանը չի կարող աշխարհին ներկայանալ պարտության ու խայտառակության խորհրդանիշ հանդիսացող դեմքով: Բացառապես Հայաստանի շահերը ներկայացնող նոր բանակցողը միայն կարող է իրական ու արժանապատիվ խաղաղություն ապահովել և տանել մեր երկիրը զարգացման ճանապարհով»:
Հիշեցնենք՝ ԱԺ նիստերին չմասնակցելու մասին հայտարարել է նաև ԱԺ ընդդիմադիր երկրորդ խմբակցությունը՝ «Պատիվ ունեմ»-ը։

The "Armenia" faction will not participate in the work of the National Assembly. statement
The "Hayastan” faction issued a statement stating that they would not participate in the sessions of the National Assembly and its committees.
The statement says: "Dear compatriots,
The one-year parliamentary activity experience has shown that the executive power and its associated parliamentary majority, violating the Constitution and laws, are disrupting the everyday work of the National Assembly.
Ignoring the most severe security threats, the current authorities are imposing agendas on the National Assembly unrelated to the immediate dangers facing Armenia and Artsakh. Furthermore, gross violations of the NA regulations by the CP, disregard of international standards for the conduct of sessions, and apparent abuses of majority powers delegitimize the activity of the parliament as a representative body with a primary mandate.
Under these circumstances, in the fight against the illegal parliamentary majority, we will continue to use the tool of political boycott accepted in international practice, that is, we will not participate in the sessions of the National Assembly and its commissions, which are often full of non-primary and artificial agendas.
As we have stated many times, our participation in parliamentary sessions is conditioned by the promotion of agendas that have received public support, namely:
- Security of Armenia and Artsakh,
- the dismissal of the authorities of the day
- approval of the national-state roadmap for strengthening the country.
In addition to the above, the mandate received by the people is to use the faction to organize hearings on topics of real public interest and resonance, the anti-national, anti-state initiatives of the current authorities, their inability to solve the socio-economic problems of the country, corruption phenomena, the permissiveness of the judicial system, violations of human rights and democracy. towards identifying and combating them.
Through its representatives, the faction will continue active contacts and work with our partners abroad and accredited diplomatic representations in Armenia, as well as evaluating their usefulness and effectiveness, it will participate in international meetings to protect the interests of our country, raise and condemn the crimes committed against the Armenian people. Other parliamentary instruments serving state and public agendas will also be used as needed.
At the same time, we will continue to carry out active activities outside the National Assembly in order to inform the public about the threats to our country, to ensure direct participation in political processes, to give new momentum to the "Resistance" movement, and to solve internal and external security political problems.
We are convinced that the change of power is the necessary minimum condition, in which case it is only possible to solve the problems facing our country, overcome the challenges, close the page of defeat, and get out of this humiliated state. Armenia cannot present itself to the world with a face that is a symbol of defeat and shame. Only the new negotiator representing the interests of Armenia can ensure a real and dignified peace and lead our country on the path of development."