ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների բացահայտմանը։
Նրա խոսքով. «Չափազանց կարևոր եմ համարում, որ ի վերջո բոլորով գտնենք պատասխանը՝ ինչո՞ւ այդպես չեղավ, ինչո՞ւ այլ ելք չեղավ, նույնիսկ եղած սուղ հնարավորությունների պայմաններում: Արդյոք ինչ-որ ուժեր կայի՞ն, որոնք շահագրգռված էին պատերազմի այդ ելքով, և նրանք ոչ միայն շահագրգռված էին, այլև ուզում էին այդպես լինի հետևյալի համար, որ Հայաստանում քաղաքական պրոցեսներ հարուցեն, և իշխանափոխություն տեղի ունենա: Ես պնդում չեմ անում, բայց ուզում եմ ասել, որ հիմա փաստեր են ի հայտ գալիս, այս հարցը գնալով ինձ մոտ ուժեղանում է»:
Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ իրավապահները բավարար չափով օբյեկտիվ կգտնվեն այս հարցերի պատասխանը գտնելու համար. «Ոմանք փորձ էին անում տպավորություն ստեղծել, թե իշխանությունը և անձամբ ես ուզում ենք պատերազմի հանգամանքները կոծկել: Ես ասում էի՝ ժողովուրդ ջան, որ, հակառակը, իշխանությունը շահագրգռված է, որ ճշմարտությունը բացահայտվի:
Հիշո՞ւմ եք, որ ասում էին՝ իշխանությունը Շուշին տվել է, ծախել: Քրեական գործ է հարուցված, մարդ է ձերբակալված այդ առումով, հիմա էլ հանդես են գալիս պաշտպանությամբ: Հիմա ո՞վ է Շուշին տվել: Ես չեմ հասկանում՝ այդ ինչո՞ւ են պաշտպանում: Բա սրեր էիք ճոճում պատերազմից առաջ: Թե՞ ձեզ ճշմարտությունը չէր հետաքրքիր, ձեզ հետաքրքիր էր ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությանը, մի քանի հոգու շարել պատի տակ, գնդակահարել և ասել՝ վերջ, թեման վերջացավ: Չի պրծնելու այս թեման: Այդ թեման մինչև վերջին թելը պետք է բացվի: Չկա ավելի շահագրգիռ ուժ պատերազմի մասին ճշմարտության բացահայտման, քան իշխանությունը:
2018 թվականից հետո մենք հսկայական միջոցներ ենք ծախսել բանակի վրա, բայց հիմա պարզվում է հանգամանքը, որ նույնիսկ մեր պայմաններում տված միջոցները միշտ չէ, որ հասել են այնտեղ, որտեղ պետք է հասնեին: Իսկ ինչո՞ւ պետք է որևէ մեկին ներենք սա: Չկա ներում այդ մարդկանց»։

There is no force more interested in uncovering the truth about war than the government
According to him: "I consider it extremely important that in the end, we all find the answer: why didn't it happen that way, why wasn't there another way out, even in the conditions of the currently limited opportunities? Were there any forces interested in the outcome of the war? They were not only interested but also wanted it to initiate political processes in Armenia and a change of power to take place. I'm not making a claim, but I want to say that now the facts are emerging, this issue is getting stronger for me."
Pashinyan expressed hope that the law enforcement officers will be objective enough to find the answer to these questions. "Some tried to create the impression that the government and I personally wanted to cover up the circumstances of the war. On the contrary, the government is interested in revealing the truth.
Do you remember when they said the government gave in to Shushi and sold it? A criminal case has been initiated, a person has been arrested in this regard, and now they are defending themselves. Now, who gave Shushi? I don't understand why they are supporting it. You were swinging swords before the war. Were you not interested in the truth? But only in the government elected by the people, to line up a few people under the wall, shoot them, and say: that's it, the topic is over? This thread won’t be over. That thread should be opened to the end. No force is more interested in uncovering the truth about war than the government.
After 2018, we spent vast amounts of money on the army, but now it turns out that even under our conditions, the funds given have not always reached where they should have. And why should we forgive anyone for this? There is no forgiveness for those people."