Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվում է ՌԴ քաղաքացիությունից և տեղափոխվում Արցախ
Նա տեղեկացրել է. «Ես դժվար որոշում եմ ընդունել։ Որոշել եմ գալ Արցախ, ոչ թե պարզապես գալ, այլ՝ Արցախ տեղափոխվելու որոշում եմ կայացրել։ Ցավոք, վերջին երկու տարվա իրադարձությունները հանգեցրել են նրան, որ շատերը հայտնվել են ապատիայի մեջ, ունեն զգացողություն, որ լքված են, որ իրենք ոչ մեկին պետք չեն։ Ես դա անընդունելի եմ համարում։ Ես կարծում եմ, որ 2020թ. պատերազմից հետո մենք՝ ողջ աշխարհի հայերս, պարտավոր ենք լինել արցախցիների հետ։
Ուզում եմ դիմել Ռուսաստանին։ Շնորհակալ եմ ձեզ, քանի որ Ռուսաստանում եմ հասել իմ հաջողություններին, կայացել եմ որպես գործարար, որպես մարդ, որպես պրոֆեսիոնալ։ Բայց ես որոշում եմ կայացրել հրաժարվել ՌԴ քաղաքացիությունից և որպես ՀՀ քաղաքացի տեղափոխվել Արցախ։
Ես երախտապարտ եմ, որ Ռուսաստանն այսօր ներկա է Արցախում, խաղաղապահ զորքերը կանգնած են և պաշտպանում են Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը։ Ես շնորհակալ եմ Ադրբեջանում Ֆրանսիայի և ԱՄՆ դեսպաններին, որոնք չգնացին Շուշի և Հադրութ, քանի որ դրանց կարգավիճակը որոշված չէ։ Երկու շաբաթ առաջ ես հայտարարեցի Արցախի անվտանգության և տնտեսական զարգացման ճակատի ստեղծման մասին։ Արցախում ապրող մարդիկ, մարդիկ, որոնք ինձ հետ կտեղափոխվեն Արցախ, մենք հարկավոր ենք Արցախին»։

Рубен Варданян отказывается от российского гражданства и переезжает в Арцах
Он сообщил. "Я принял трудное решение. Я решил приехать в Арцах, не просто приехать, а переехать в Арцах. К сожалению, события последних двух лет привели к тому, что многие стали апатичными, появилось ощущение, что они брошены, что они никому не нужны. Я считаю это неприемлемым. Я думаю, что в 2020 г. после войны мы, армяне всего мира, обязаны быть с народом Арцаха.
Я хочу обратиться к России. Я благодарю вас, потому что я добился своего успеха в России, зарекомендовал себя как бизнесмен, как человек, как профессионал. Но я принял решение отказаться от российского гражданства и переехать в Арцах как гражданин РА.
Я благодарен за то, что Россия сегодня присутствует в Арцахе, миротворческие войска стоят и защищают безопасность народа Арцаха. Благодарю послов Франции и США в Азербайджане, которые не поехали в Шуши и Гадрут, так как их статус не определен. Две недели назад я объявил о создании фронта безопасности и экономического развития Арцаха. Люди, живущие в Арцахе, люди, которые переедут со мной в Арцах, Арцах нуждается в нас».