Ռուսական կողմը պատրաստ է հետագայում ևս խորհրդատվական և տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ երկու երկրների միջև պետական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ բանակցություններում։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածության համաձայն՝ Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ օգոստոսի 30-ին տեղի է ունեցել ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի հանդիպումը։
«Ռուսական պատվիրակությունը պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում ևս խորհրդատվական-տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել երկու երկրներին՝ նպաստելով սահմանագծում կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը»,- ասված է հայտարարությունում:
ՌԴ ԱԳՆ-ն նաև հայտնում է, որ նոր հանդիպման ժամկետները լրացուցիչ կհամաձայնեցվեն դիվանագիտական ուղիներով։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ օգոստոսի 30-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի երկրորդ նիստը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ:

Russia is ready to further support the dialogue between Armenia and Azerbaijan on border demarcation. MFA of the Russian Federation
The Russian Foreign Ministry announced that the Russian side is ready to further provide advisory and technical support to Armenia and Azerbaijan in negotiations regarding the demarcation of the state border between the two countries.
It is noted that according to the agreement of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, and the President of Russia Vladimir Putin on November 26, 2021, the meeting of the bilateral committee on the demarcation of the Azerbaijani-Armenian border was held on August 30 with the advisory support of Russia.
"The Russian delegation has expressed its willingness further to provide advisory and technical support to the two countries, contributing to increasing the level of stability and security on the border," the statement said.
The Russian Foreign Ministry also informs that the new meeting dates will be additionally agreed upon through diplomatic channels.
Earlier, we informed that on August 30, the second session of the Commission on the Demarcation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Demarcation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was held in Moscow. Under the chairmanship of Shahin Mustafaev.