ՀՀ ԱԳՆ-ն Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել։
«Օգոստոսի 30-ը Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրն է, որը 2010 թվականին սահմանվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից՝ որպես բռնի և հարկադրված անհետացումների հետևանքով մարդու իրավունքների սարսափելի ոտնահարումների մասին հիշեցում:
Մարդկանց հարկադրված կամ բռնի անհետացումն իր բնույթով մարդու հիմնարար իրավունքների խախտում է․ այն ոտնահարում է մարդու իրավունքների մի ամբողջ շարք՝ հաստատված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով, Բռնի անհետացումից բոլոր անձանց պաշտպանության միջազգային կոնվենցիայով, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնագրերով և մարդու իրավունքների այլ միջազգային հիմնական փաստաթղթերով:
Այս համալիր ոճրագործությունը խախտում է մարդու բոլոր իրավունքները, ներառյալ կյանքի իրավունքը, խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի չենթարկվելու իրավունքը, ազատության և անվտանգության իրավունքը, արդար դատաքննության իրավունքը, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների և անհետացման հանգամանքների վերաբերյալ ճշմարտությունն իմանալու իրավունքը։ Միջազգային իրավունքը որոշակի հանգամանքներում բռնի անհետացումը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է համարում:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքը նպատակ ունի զերծ պահելու մարդկանց կամայական ձերբակալությունների, կալանքի ու գերության ընթացքում այլ խախտումների հետևանքով անհետացումներից: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարից հետո Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, իսկ Ղարաբաղյան առաջին և 44-օրյա պատերազմների հետևանքով հարյուրավոր անհայտ կորածների և բռնի անհետացածների ճակատագրեր մնում են չպարզված։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից համագործակցության բացակայությունն անհնարին է դարձնում անհայտ կորած անձանց թվի ճշգրիտ գնահատումը, և անհետացածների ճակատագրի կամ գտնվելու վայրի և ողջ լինելու վերաբերյալ հավաստի տեղեկությունների ձեռքբերումը։
Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները՝ Ադրբեջանում հայ պատանդների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ներկայացված հրատապ միջոցները, որոնք պարտավորեցնում են Ադրբեջանին դադարեցնել հայերի նկատմամբ ռասիստական և խտրական քաղաքականությունը։
Անհետացումների խնդիրը մարդասիրական առաջնահերթություն է, որը պետք է ապաքաղաքականացվի և կարգավորվի ամուր քաղաքական կամքով և համագործակցությամբ։ Նման մոտեցման բացակայության պարագայում արդարությունն ու սոցիալական առողջացումը, հետևաբար՝ երկարաժամկետ խաղաղությունը կմնան վերացական: Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պատասխանատվություն ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածք անվերապահ մուտքի ապահովման համար, որը կարող է մեղմել առկա հումանիտար ճգնաժամը։
Բռնի անհետացումների միջազգային օրը մենք համերաշխություն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին և բոլոր նրանց, ովքեր տառապում են այս անմարդկային արարքներից: Մենք պայքարում ենք անհետացածների իրավունքների համար, շարունակում ենք պայքարել արդարության համար և այս հանցագործության անպատժելության դեմ։ Վերահաստատում ենք մեր հրատապ կոչը՝ վերջ դնելու բռնի անհետացումների անպատժելիությանը»:

The lack of cooperation makes it impossible to estimate the number of missing persons accurately
August 30 is the International Day of Victims of Enforced Disappearances, established in 2010 by the United Nations General Assembly as a reminder of the horrific human rights violations caused by enforced disappearances.
Enforced or violent disappearance of people is by its very nature a violation of fundamental human rights. it violates a whole range of human rights established by the Universal Declaration of Human Rights, the International Convention for the Protection of All Persons from Enforced Disappearance, as well as international human rights covenants and other key international human rights instruments.
This complex crime violates all human rights, including the right to life, the right not to be subjected to torture and other cruel, inhuman, or degrading treatment or punishment, the right to liberty and security, the right to a fair trial, the right to an effective remedy and the right to know the truth about the circumstances of the disappearance. International law considers enforced disappearance a crime against humanity under certain circumstances.
International humanitarian law aims to prevent people from disappearing due to arbitrary arrests, detention, and other violations during captivity. After the ceasefire was signed on November 9, 2020, Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war, including civilians, as hostages, and the fates of hundreds of missing and forcibly disappeared as a result of the first and 44-day Karabakh wars remain unknown.
The lack of cooperation on the part of the Azerbaijani authorities makes it impossible to estimate the number of missing persons accurately and obtain reliable information about their fate or whereabouts and whether they are still alive.
Azerbaijan continues to ignore the decisions of the European Court of Human Rights regarding the use of interim measures to provide information on Armenian hostages in Azerbaijan, as well as the urgent measures presented by the International Court of Justice on December 7, 2021, which obliges Azerbaijan to stop its racist and discriminatory policies against Armenians.
The issue of disappearances is a humanitarian priority that must be depoliticized and resolved with strong political will and cooperation. In the absence of such an approach, justice and social healing, and therefore long-term peace, will remain elusive. We call on the international community to take responsibility for providing unconditional access to the entire territory of Nagorno-Karabakh, which can alleviate the current humanitarian crisis.
On the International Day of Enforced Disappearances, we express our solidarity with the families of the victims and all those who suffer from these inhuman acts. We fight for the rights of the disappeared; we continue to fight for justice and against impunity for this crime. We reiterate our urgent call to end impunity for enforced disappearances."