Ադրբեջանում Ֆրանսիայի և ԱՄՆ դեսպանները բացահայտ արհամարհել են կառավարության՝ Շուշի այցելելու հրավերը. Հիքմեթ Հաջիև
Ադրբեջանում Ֆրանսիայի և ԱՄՆ դեսպանները բացահայտ արհամարհել են կառավարության՝ Շուշի այցելելու հրավերը։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը՝ ելույթ ունենալով Շուշիում կայացած խորհրդաժողովում:
««Այսօր Շուշիում չկան Ադրբեջանում Ֆրանսիայի և ԱՄՆ դեսպանները։ Նրանք ցուցադրաբար անտեսել են ադրբեջանական կառավարության հրավերը։ Դա պետք է գնահատել որպես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության չճանաչում»,- ասել է Հաջիևը՝ պնդելով, որ Ֆրանսիան ու ԱՄՆ-ը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ, որևէ ներդրում չեն ունեցել հակամարտության կարգավորման գործում:
«Նրանք վատնել են մեր ժամանակը ամբողջ 30 տարի։ Այս այցին չմասնակցելով՝ նրանք հերթական անգամ քամահրանք արտահայտեցին»,- ասել է Հիքմեթ Հաջիև:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի համար այլևս ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չկա։ «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը վերակենդանացնելու փորձերը կեղծավոր և ամոթալի են։ Մինսկի խումբը կազմակերպություն է, որն ինքնասպանություն է գործել, այն արդեն պատմություն է»։

The ambassadors of France and the USA in Azerbaijan openly disregarded the government's invitation to visit Shush. Hikmet Hajiev
The ambassadors of France and the USA in Azerbaijan openly disdained the government's invitation to visit Shush. This was announced by Hikmet Hajiyev, assistant to the President of Azerbaijan while speaking at the conference held in Shushi.
Today, the ambassadors of France and the USA are not in Shushi in Azerbaijan. They blatantly ignored the invitation of the Azerbaijani government. It should be evaluated as a non-recognition of Azerbaijan's territorial integrity," Hajiyev said, asserting that France and the USA, as co-chairs of the OSCE Minsk Group, did not contribute to the settlement of the conflict.
"They have wasted our time for 30 years. By not participating in this visit, they again expressed disrespect," said Hikmet Hajiyev.
According to him, there is no more OSCE Minsk Group for Azerbaijan. "Attempts to revive the OSCE Minsk Group are hypocritical and shameful. The Minsk Group is an organization that committed suicide; it is already history."