Եթե Տիգրան Ավինյանն առաջադրվի փոխքաղաքապետ՝ «Լույս» խմբակցությունը կողմ կքվեարկի․ Անի Խաչատրյան
«Լույս» խմբակցությունը փոխքաղաքապետերի թեկնածություններին միշտ կողմ է քվեարկել, Տիգրան Ավինյանի թեկնածությանը նույնպես կողմ կքվեարկենք, եթե առաջադրվի։ Այս մասին Oragir.news-ի հետ զրույցում ասաց Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Անի Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես կքվեարկեն Տիգրան Ավինյանի փոխքաղաքապետի թեկնածությանը, եթե աշնանային նստաշրջանում նման հարց բերվի օրակարգ։
«Մենք անձերին դեմ չենք քվեարկում։ Իշխող քաղաքական թիմն է առաջադրում թեկնածու ու նորմալ է, որ իրենք պետք է առաջադրեն, էդպես է ձևը։ Մենք քննադատում ենք անձերի հետագա աշխատանքը և, քանի որ չենք տեսել պարոն Ավինյանի աշխատանքը՝ չենք կարող դեմ լինել, միգուցե լավ փոխքաղաքապետ կլինի, միգուցե շատ վատ փոխքաղաքապետ կլինի, դա աշխատանքի ընթացքում կերևա»։
Հարցին, թե արդյոք աշնանային նստաշրջանի ընթացքում նման հարց օրակարգ բերվելո՞ւ է նա պատասխանեց, որ դեռ նախագծերը չեն ստացել։ «Հավանաբար կստանանք ամսի 30-31-ին»։ Նա նաև նշեց, որ օրենսդրական առումով որևէ խոչընդոտ չկա Ավինյանի փոխքաղաքապետ աջադարելու համար։

Если Тигран Авинян будет выдвинут на пост вице-мэра, фракция "Луйс" проголосует "за". Ани Хачатрян
Фракция "Луйс" всегда голосовала за кандидатуры вице-мэров, мы также будем голосовать за кандидатуру Тиграна Авиняна, если он будет выдвинут. Об этом в беседе с Oragir.news заявила член фракции "Луйс" Совета старейшин Еревана Ани Хачатрян, касаясь вопроса о том, как будут голосовать по кандидатуре Тиграна Авиняна на пост заместителя мэра, если такой вопрос будет внесен в повестку дня осенней сессии.
«Мы не голосуем против отдельных лиц. Правящая политическая команда выдвигает кандидата, и это нормально, так и должно быть. Мы критикуем дальнейшую работу лиц и, так как мы не видели работы господина Авиняна, мы не можем быть против. Может быть, он будет хорошим вице-мэром, может быть, он будет очень плохим вице-мэром, это будет видно во время работы».
На вопрос, будет ли такой вопрос вынесен на повестку осенней сессии, она ответила, что проект пока не получали. «Вероятно, мы получим его 30-31 числа». Она также отметила, что нет никаких юридических препятствий для поддержки кандидатуры Авиняна.