Եթե Տիգրան Ավինյանն առաջադրվի փոխքաղաքապետ՝ «Լույս» խմբակցությունը կողմ կքվեարկի․ Անի Խաչատրյան
«Լույս» խմբակցությունը փոխքաղաքապետերի թեկնածություններին միշտ կողմ է քվեարկել, Տիգրան Ավինյանի թեկնածությանը նույնպես կողմ կքվեարկենք, եթե առաջադրվի։ Այս մասին Oragir.news-ի հետ զրույցում ասաց Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Անի Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես կքվեարկեն Տիգրան Ավինյանի փոխքաղաքապետի թեկնածությանը, եթե աշնանային նստաշրջանում նման հարց բերվի օրակարգ։
«Մենք անձերին դեմ չենք քվեարկում։ Իշխող քաղաքական թիմն է առաջադրում թեկնածու ու նորմալ է, որ իրենք պետք է առաջադրեն, էդպես է ձևը։ Մենք քննադատում ենք անձերի հետագա աշխատանքը և, քանի որ չենք տեսել պարոն Ավինյանի աշխատանքը՝ չենք կարող դեմ լինել, միգուցե լավ փոխքաղաքապետ կլինի, միգուցե շատ վատ փոխքաղաքապետ կլինի, դա աշխատանքի ընթացքում կերևա»։
Հարցին, թե արդյոք աշնանային նստաշրջանի ընթացքում նման հարց օրակարգ բերվելո՞ւ է նա պատասխանեց, որ դեռ նախագծերը չեն ստացել։ «Հավանաբար կստանանք ամսի 30-31-ին»։ Նա նաև նշեց, որ օրենսդրական առումով որևէ խոչընդոտ չկա Ավինյանի փոխքաղաքապետ աջադարելու համար։

If Tigran Avinyan is nominated for deputy mayor, the "Luys" faction will vote in favor. Ani Khachatryan
"Luys" faction has consistently voted in favor of the candidacies of deputy mayors; we will also vote in favor of Tigran Avinyan if he is nominated. Ani Khachatryan, a member of the "Luys" faction of the Yerevan Council of Elders, said this in a conversation with  Oragir. News, referring to the question of how they will vote on Tigran Avinyan's candidacy for deputy mayor if such a question is brought to the plan in the autumn session.
"We do not vote against individuals. The ruling political team nominates a candidate; normally, they should nominate; that is the way. We criticize the further work of persons and, since we have not seen the work of Mr. Avinyan, we cannot be against it. Maybe he will be a good deputy mayor; maybe he will be a bad deputy mayor; that will be seen during the work."
To the question of whether such an issue will be put on the agenda during the autumn session, she answered that they had not received the drafts yet. "We will probably receive it on the 30-31 of the month." She also mentioned that there is no legal obstacle to electing the vice mayor of Avinyan.