2022թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանի` ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ առևտուրն աճել է 52,5 %-ով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղրղզստանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին:
Մինչ նիստի մեկնարկը` ԵԱՏՄ անդամ-պետությունների կառավարությունների ղեկավարները մասնակցել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կազմավորման 10-ամյակին նվիրված նամականիշերի թողարկման արարողությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ընդլայնված կազմով նիստին հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
նիստի հարգելի մասնակիցներ,
նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր ղրղզստանցի գործընկերներին և անձամբ Ակիլբեկ Ժապարովին ավանդական ջերմ հյուրընկալության և այսօրվա միջոցառումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Անկեղծորեն ողջունում եմ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ և դիտորդ երկրների կառավարությունների ղեկավարներին, ինչպես նաև այսօրվա հանդիպման մասնակիցներին և հյուրերին։
Անկասկած, միջկառավարական խորհրդի նիստը լավ հնարավորություն է մի շարք առանցքային հարցերի շուրջ մտքերի փոխանակումը շարունակելու և համաշխարհային տնտեսության՝ վերջին ամիսներին աննախադեպ մասշտաբներ և խորություն ստացած մարտահրավերները նվազագույնի հասցնելու նպատակով փոխընդունելի լուծումներ մշակելու համար:
Չնայած համաշխարհային տնտեսական փոխակերպումներին և ֆինանսական համակարգերի զգալի ցնցումներին, եվրասիական ինտեգրացիայի առավելությունների շնորհիվ առևտրատնտեսական հարաբերություններում որոշակի դրական միտում է նկատվում:
Այս համատեքստում նշեմ, որ 2022 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի տնտեսությունն ապահովել է ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ծավալների զգալի աճ։ Այդ ժամանակահատվածում ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ առևտուրը 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 52,5 տոկոսով և կազմել 1,7 մլրդ ԱՄՆ դոլար, ընդ որում՝ ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի արտահանումն աճել է 48,9 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 54,2 տոկոսով։
Նշեմ, որ փոխադարձ առևտրում արտահանման աճի տեմպերն ավելի բարձր են, քան հայկական արտադրանքի արտահանման աճի տեմպերը երրորդ երկրներ։ Վստահ եմ, որ հետագա համագործակցությունը ոչ պակաս արդյունավետ կլինի, այդ թվում՝ նոր նախաձեռնությունների իրականացման շնորհիվ:
Եվս մեկ հարց կա, որի վրա կցանկանայի իմ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել։ Վերջին ամիսներին Միության արտաքին առևտրի կառուցվածքի փոփոխությունների պատճառով մաքսատուրքերի բաշխման հարցում զգալի շեղումներ են եղել։ Ելնելով դրանից՝ անհրաժեշտ ենք համարում առաջիկայում վերադառնալ բաժնեմասերի բաշխման միասնական մեթոդաբանության հաստատման հարցի քննարկմանը։

2022 in the first half of the year, Armenia's mutual trade with EAEU countries increased by 52.5%
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the extended session of the Eurasian Intergovernmental Council in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan.
Before the start of the session, the heads of governments of EAEU member states participated in the ceremony of issuing stamps dedicated to the 10th anniversary of the establishment of the Eurasian Economic Commission.
Prime Minister Pashinyan made a speech at the extended session, in which he specifically stated:
"Dear members of the Eurasian Intergovernmental Council,
dear participants of the session,
First, I want to thank our Kyrgyz colleagues and Akilbek Zhaparov for the traditional warm hospitality and for organizing today's event at a high level.
I sincerely greet the heads of governments of the member and observer countries of the Eurasian Economic Union, as well as the participants and guests of today's meeting.
Undoubtedly, the intergovernmental council meeting is an excellent opportunity to continue the exchange of ideas on several issues and develop mutually acceptable solutions to minimize the challenges to the global economy that have gained unprecedented scale and depth in recent months.
Despite the global economic transformations and significant shocks in financial systems, a specific positive trend is observed in trade and economic relations due to the advantages of Eurasian integration.
In this context, I should mention that in the first half of 2022, Armenia's economy has ensured a significant increase in the volume of mutual trade with EAEU countries. During that period, mutual trade with EAEU countries increased by 52.5 percent compared to the same period in 2021. It amounted to 1.7 billion USD, while Armenia's exports to EAEU countries increased by 48.9 percent and imports by 54.2 percent.
I should mention that the growth rate of exports in mutual trade is higher than the growth rate of exports of Armenian products to third countries. I am confident that further cooperation will be no less effective, including implementing new initiatives.
There is one more issue to which I would like to draw the attention of my colleagues. Due to the changes in the Union's foreign trade structure in recent months, there have been significant deviations in the distribution of customs duties. Based on this, we consider it necessary to return to the discussion of the issue of approval of the unified methodology for issuing shares shortly.