25.08.2022թ. Երևան քաղաքի դատախազությունում ստացվել և ուսումնասիրվել է սույն թվականի օգոստոսի 14-ին` ժամը 13:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Արշակունյաց պողոտայի 15-րդ հասցեում գտնվող «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթունի դեպքով նախաձեռնված և ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական վարույթի նյութերը: Ուսումնասիրության արդյունքում քրեական վարութի նյութերում առկա, անձանց կողմից հանցանքի կատարման մասին վկայող փաստերի հիման վրա 25.08.2022թ. քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը իր նախաձեռնությամբ որոշում է կայացրել երկու անձի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հոդված 357.Հրդեհային անվտանգության կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք` ) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին: Այս մասին հաղորդում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Որոշումներն ուղարկվել են քննիչին և հանձնարարություն է տրվել օրենքով սահմնանված ժամկետում նշված անձանց մեղադրանք ներկայացնել և կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն ներկայացնել դատարան: Բացի այդ, քրեական վարույթի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ առկա փաստերը վկայում են ևս երկու անձի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հոդված 165. Անզգուշությամբ երկու կամ ավելի անձանց կյանքից զրկելը)հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու բավարար հիմքերի առկայության մասին, ուստի քննիչին հանձնարարվել է քրեական վարույթ նախաձեռնել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածով և ձեռնմուխ լինել դրանում մեղավոր անձանց քրեական հետապնդում հարուցելուն ուղղված վարույթային գործողություններ կատարելուն:
Նույն օրը քննիչի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 165-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և նշված անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատախազին, որոնք բավարարվել են:
Արդեն 26.08.2022թ. չորս անձ ձերբակալվել է՝ երկուսը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, երկուսը՝ 165-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քրեական վարույթի նախաքննության մանրամասների վերաբերյալ կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

4 people were arrested in connection with the explosion that took place in the "Surmalu" shopping center
On August 25, 2022, Yerevan City Prosecutor's Office received and examined the case initiated by the explosion incident in the "Surmalu" shopping center located at 15 Arshakunyats Avenue in Yerevan, and the RA Investigative Committee of Yerevan. Materials of the criminal proceedings were examined in the severe crimes investigation department of the investigative department. As a result of the study, and based on the testimonial facts that the persons present in the criminal proceedings testified to the commission of the crime, on 25.08.2022, the prosecutor exercising control over the legality of the criminal proceedings came to a judgment against two persons by Part 2 of Article 357 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (Article 357 Fire Safety violation of the rules or requirements, which negligently caused the death of a person or other serious consequences: ) about initiating a public criminal prosecution. The RA General Prosecutor's Office reported this.
The decisions were sent to the investigator, and an instruction was given to file charges against the mentioned persons within the time limit set by the law and submit a petition to the court to choose detention as a preventive measure. In addition, by studying the materials of the criminal proceedings, it was also found that the existing facts prove the existence of sufficient grounds to initiate a public criminal prosecution against two more persons under Article 165, Part 2 of the RA Criminal Code (Article 165: Depriving the lives of two or more persons by negligence) therefore, the investigator was instructed to initiate criminal proceedings also under Article 165 of the RA Criminal Code and to undertake procedural actions aimed at creating criminal prosecution of the persons guilty of it.
On the same day, the investigator-initiated criminal proceedings under Article 165, Part 2 of the RA Criminal Code, and actions to initiate public criminal prosecution against the mentioned persons were submitted to the prosecutor, which was granted.
On 26.08.2022, four persons were arrested: two under part 2 of Article 357 of the RA Criminal Code and two under part 2 of Article 165. Additional information will be provided regarding the details of the criminal investigation.
Notification. the person suspected or accused of the alleged crime is considered innocent until his guilt is proven by the procedure established by the RA Criminal Procedure Code, by a legally binding court verdict.