ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև առևտրաշրջանառությունն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում աճել է 42 տոկոսով
Ղրղզստանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում` Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ կառավարության ղեկավար Միխայիլ Միշուստինի հանդիպումը:
Միխայիլ Միշուստինը նախ վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները և նշել. «Վերջերս Դուք միմյանց հետ քննարկել եք Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների օրակարգային հարցերը: Մենք Ձեզ հետ ևս վերջերս հանդիպել ենք Մինսկում` Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում:
Իհարկե, անհրաժեշտ է շարունակել երկխոսությունն արդիական թեմաների` ինչպես երկկողմ օրակարգի, այնպես էլ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում մեր հարաբերությունների շուրջ: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամական, եղբայրական հարաբերությունները Հայաստանի հետ, որոնք հիմնված են մեր ժողովուրդների պատմական և հոգևոր խորը կապերի վրա: Հաջորդ շաբաթ` օգոստոսի 29-ին, մենք կնշենք նշանակալի տարեդարձ` Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը, ինչը Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի միջև դաշնակցային հարաբերությունների հիմքերն է դրել:
Հայ գործընկերների հետ համատեղ մենք ընդունում ենք օպերատիվ որոշումներ, որոնք ուղղված են մեր առևտրատնտեսական համագործակցության պաշտպանությանը, այդ թվում` ՌԴ-ի դեմ անօրինական պատժամիջոցների պայմաններում: Մենք ունենք կոնկրետ արդյունքներ. ընթացիկ տարվա առաջին 6 ամիսների արդյունքներով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մեր փոխադարձ առևտրաշրջանառությունն աճել է 42 տոկոսով: Բացարձակ թվերով` այն հասել է 1 մլրդ 600 մլն դոլարի: Սա, ի դեպ, ռեկորդային ցուցանիշ է մեր փոխադարձ առևտրաշրջանառության մեջ: Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ռուսական կապիտալի ներդրմանը` այն հասնում է 2 մլրդ դոլարի:
Իհարկե, մենք ցանկանում ենք արագացնել աշխատանքն առաջնահերթություն ներկայացնող ծրագրերի ուղղությամբ` և՛ տրանսպորտի, և՛ արդյունաբերության, և՛ էներգետիկայի ոլորտներում: Կարևոր է հարմարավետ պայմաններ ստեղծել բիզնեսի գործունեության համար` փոքր և միջին բիզնեսի հնարավորություններն արդյունավետ օգտագործելու նպատակով: Ի դեպ, դա Հայաստանը ռուսական ընկերությունների պարագայում անում է շատ արդյունավետ, հույս ունեմ նաև, որ Ռուսաստանն է հայկական ընկերությունների համար նույնն անում: Այս առումով, լավ հարթակ կդառնա սեպտեմբերին Հայաստանում անցկացվելիք միջոցառումը` ռուսական ընկերությունների մասնակցությամբ: Պատվիրակությունը կգլխավորի ՌԴ կառավարության փոխնախագահ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
Մենք նաև մեծ աշխատանք ենք տանում երկկողմ առևտրում ազգային արժույթների օգտագործման ընդլայնման ուղղությամբ: Վստահ եմ` դա կնպաստի մեր առևտրաշրջանառության աճին, ինչպես նաև վերջինիս կառուցվածքի դիվերսիֆիկացմանը, ինչը շատ կարևոր է: Առաջնային ուշադրություն ենք ցուցաբերում Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը` համաձայն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների պայմանավորվածության:
Այսօրվա մեր հանդիպումն անցկացվում է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում: Միության շրջանակում մենք հաջողությամբ հաղթահարում ենք համաշխարհային տնտեսական անկայունության հետևանքները: Դուք ևս այդ մասին այսօր նշեցիք: Վստահ եմ, որ համատեղ կկարողանանք առաջին հերթին ապահովել ԵԱՏՄ երկրների տնտեսությունների կայունությունը և, որ ամենակարևորն է` բարձրացնել մեր քաղաքացիների կենսամակարդակը: Շնորհակալություն»:
Իր հերթին, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալություն հարգելի Միխայիլ Վլադիմիրի, շատ ուրախ եմ մեր հերթական հանդիպման կապակցությամբ: Այս հանդիպումները մեզ համար կարևոր են այն իրավիճակների կառավարման համատեքստում, որոնք, ցավոք, հաճախ են առաջանում:
Սակայն կան նաև լավ լուրեր. թվերը, որոնց մասին Դուք խոսեցիք` մեր աշխատանքի շատ կոնկրետ արդյունքն է: Հիշում եմ` ապրիլին ՌԴ կատարած իմ պաշտոնական այցի ընթացքում, երբ հանդիպեցինք և քննարկեցինք, թե ինչ պետք է միասին անենք, որպեսզի այն մարտահրավերները, որոնք առաջացել են մեր տնտեսությունների առաջ, ինչ-որ կերպ կառավարել: Շատ ուրախ եմ, որ այսօր, այս խոսակցությունն արդեն ցույց է տալիս կոնկրետ արդյունքներ, մասնավորապես, Հայաստանի տնտեսության համար: Դուք ընդգծեցիք, թե որքան է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, դա ես համարում եմ մեր խոսակցությունների, մեր համատեղ ջանքերի կոնկրետ արդյունք:
Ես վերջերս զանգահարեցի Ձեզ, որպեսզի շնորհակալություն հայտնեմ այն օպերատիվ լուծումների համար, որոնք ընդունվել են, մասնավորապես, Վերին Լարսի անցակետում ճգնաժամային իրավիճակների համատեքստում: Հայաստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները Վրաստանի գործընկերների հետ շատ օպերատիվ լուծումներ գտան, որոնց արդյունքում կարողացանք հաղթահարել այդ իրավիճակը:
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակվում է, դա արդյունավետ երկխոսություն է: Երկու օր առաջ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում ևս ընդգծեցինք Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի ստորագրման 25-ամյա հոբելյանի կարևորությունը: Ընդհանրապես, այս տարին մեզ համար հոբելյանական է: Ապրիլին մենք նշեցինք Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը: Այս օրերին նոր հոբելյան ևս ունենք, և վստահ եմ, որ այս հոբելյաններն արտացոլում են մեր հարաբերությունների մթնոլորտը: Համոզված եմ, որ ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների` միասին կհաղթահարենք իրավիճակները, որոնք խնդիրներ են ստեղծում մեր տնտեսությունների, համագործակցության համար: Շատ ուրախ եմ, որ այսօր էլ հնարավորություն ունենք քննարկել մեր երկկողմ հարաբերությունների լայն օրակարգը: Ինչ վերաբերում է Եվրասիական տնտեսական միությանը, ապա մենք նեղ կազմով շատ մանրամասն ամեն ինչ քննարկեցինք, և կարծում եմ` եկանք կառուցողական լուծումների»:

Trade turnover between RA and Russia increased by 42 percent in the first half of this year
In Cholpon-Ata, Kyrgyzstan, within the framework of the session of the Eurasian Intergovernmental Council, the meeting of RA Prime Minister Nikol Pashinyan and the head of the Russian government, Mikhail Mishustin, took place.
Mikhail Mishustin first conveyed the warm greetings and best wishes of the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, to Prime Minister Pashinyan and noted. "Recently, you have discussed the agenda issues of the relations between the Russian Federation and the Republic of Armenia. We met with you recently in Minsk within the framework of the session of the Eurasian Intergovernmental Council.
Of course, it is necessary to continue the dialogue on current topics on the bilateral agenda and our relations within the EAEU framework. We highly value our friendly, fraternal relations with Armenia, which are based on deep historic and spiritual ties between our peoples. Next week, on August 29, we will celebrate a significant anniversary - the 25th anniversary of the signing of the Treaty of Friendship, Cooperation, and Mutual Assistance, which laid the foundations for allied relations between the Russian Federation and Armenia.
Together with our Armenian partners, we adopt operational decisions to protect our trade and economic cooperation, including in the conditions of illegal sanctions against Russia. We have concrete results. According to the results of the first 6 months of the current year, compared to the same period of the previous year, our mutual trade turnover increased by 42 percent. In absolute numbers, it reached 1 billion 600 million dollars. By the way, this is a record indicator of our mutual trade turnover. As for the investment of Russian capital in Armenia, it reaches 2 billion dollars.
Of course, we want to speed up work on priority projects in transport, industry, and energy. It is essential to create comfortable conditions for business activities to use the opportunities of small and medium-sized businesses effectively. By the way, Armenia does this very effectively in the case of Russian companies; I also hope Russia does the same for Armenian companies. In this regard, the event to be held in Armenia in September with the participation of Russian companies will be a good platform. The delegation will be headed by the Vice-President of the Russian Government, Alexey Overchuk.
We are also working hard to expand the use of national currencies in bilateral trade. I am sure that it will contribute to the growth of our trade turnover and the diversification of its structure, which is very important. We pay immediate attention to the unblocking of economic and transport infrastructures in the South Caucasus, according to the agreement of the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan.
Our meeting today is held within the framework of the session of the Eurasian Intergovernmental Council. Within the framework of the Union, we are successfully overcoming the consequences of global economic instability. You also mentioned that today. I am confident that together we will be able, first of all, to ensure the stability of the economies of the EAEU countries and, most importantly, to raise the standard of living of our citizens. Thank you."
In his turn, Nikol Pashinyan noted. "Thank you, dear Mikhail Vladimir; I am pleased about our regular meeting. These meetings are essential to us in the context of managing situations that, unfortunately, often arise.
However, there is also good news. The numbers you talked about are a particular result of our work. I remember during my official visit to Russia in April when we met and discussed what we should do together to manage somehow the challenges that have arisen in front of our economies. I am thrilled that today, this conversation is already showing concrete results, particularly for the economy of Armenia. You emphasized how much the trade turnover between Armenia and Russia has increased. I wanted to highlight that I consider this to be a concrete result of our conversations and joint efforts.
I called you recently to thank you for the operational solutions that have been adopted, particularly in the context of crises at the Upper Lars checkpoint. The representatives of Armenia and Russia found very prompt solutions with their Georgian counterparts, which resulted in overcoming the problem.
The high-level political dialogue between Armenia and Russia is effective. Two days ago, in Vladimir Putin's telephone conversation, we also emphasized the importance of the 25th anniversary of the signing of the Treaty of Friendship, Cooperation, and Mutual Assistance between Armenia and Russia. In general, this year is a jubilee year for us. In April, we celebrated the 30th anniversary of diplomatic relations between Armenia and Russia. These days we also have a new jubilee, and I'm sure this one Elyans reflects our relationship's atmosphere. I am confident that despite all the difficulties, we will overcome the problems created for our economies and cooperation. I am happy that today we have the opportunity to discuss the broad agenda of our bilateral relations. As for the Eurasian Economic Union, we discussed everything in detail in a small group, and I think we came to constructive solutions."