Անհրաժեշտ է կենտրոնանալ` փորձելով պահպանել ԵԱՏՄ երկրների միջև առկա առևտրաշրջանառության տեմպը
Աշխատանքային այցով Ղրղզստանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում գտնվող Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի աշխատանքներին մասնակցող կառավարությունների ղեկավարները հանդիպել են Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովի հետ:
Պատվիրակությյունների ղեկավարներին դիմավորել է Ղրղզստանի վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը և նրանց ուղեկցել հանդիպման սրահ:
Ղրղզստանի նախագահը ողջունել է կառավարությունների ղեկավարներին և հույս հայտնել, որ Չոլպոն-Ատայում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը կանցնի արդյունավետ` ի նպաստ հետագա համագործակցության զարգացման:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ղրղզստանի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Սպասվում է կարևոր նիստ, ունենք մեծ և հագեցած օրակարգ` կարևոր հարցերի շուրջ: Հույս ունեմ, որ մեզ կհաջողվի հանգել կոնկրետ որոշումների և հնարավորինս քիչ աշխատանք թողնել Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստին:
Կարող եմ նշել, որ Եվրասիական տնտեսական տարածքում բացասական կանխատեսումներն իրականություն չդարձան, հակառակը` հաստատվեց իրավիճակի մեր ընկալումը, քանի որ մենք հստակ ֆիքսել էինք, որ պանդեմիայից հետո ստեղծված իրավիճակը, իհարկե, իր հետ բերում է նոր մարտահրավերներ, սակայն նաև ստեղծում է նոր հնարավորություններ:
Ուրախ եմ, որ մենք կենտրոնացել ենք այդ օրակարգի վրա, որի նպատակն է` կառավարել մարտահրավերները և օգտագործել այն հնարավորությունները, որոնք ստեղծվում են: Երբ նայում ենք Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում առևտրաշրջանառության թվերին` տեսնում ենք, որ կան աճի մեծ ցուցանիշներ` համեմատ 2021 թվականի հետ: Իհարկե, սա պետք է արձանագրել, բայց չպետք է հանգստանալ, քանի որ դժվար ժամանակները, ցավոք, չեն ավարտվել: Անհրաժեշտ է կենտրոնանալ` փորձելով պահպանել ԵԱՏՄ երկրների միջև առկա առևտրաշրջանառության տեմպը: Վստահ եմ, որ արդյունավետ կաշխատենք և ընդունվելիք որոշումներն օգտակար կլինեն մեր քաղաքացիներին, երկրներին և Միությանը»:

It is necessary to focus on maintaining the pace of trade turnover between EAEU countries.
Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan, on a working visit, and the heads of governments participating in the regular session of the Eurasian Intergovernmental Council met with the President of Kyrgyzstan, Sadir Zhaparov.
The heads of the delegations were welcomed by the Prime Minister of Kyrgyzstan Akilbek Zhaparov and escorted to the meeting hall.
The President of Kyrgyzstan welcomed the heads of government and expressed hope that the session of the Eurasian Intergovernmental Council to be held in Cholpon-Ata will be effective for the development of further cooperation.
Prime Minister Pashinyan thanked the President of Kyrgyzstan for his warm welcome and noted: "A vital session is expected; we have an extensive and complete plan on essential issues. I hope that we will manage to come to concrete decisions and leave as little work as possible to the session of the Eurasian Supreme Council.
I can point out that the pessimistic forecasts in the Eurasian economic area did not come true; on the contrary, our perception of the situation was confirmed because we determined that the problem created after the pandemic brings new challenges but also creates new opportunities.
I am glad we are focused on that plan, which aims to manage the challenges and seize the opportunities created. When we look at the trade turnover figures within the Eurasian Economic Union, we see strong growth indicators compared to 2021. Of course, this should be recorded, but we should not relax because the hard times are unfortunately not over. It is necessary to focus on maintaining the pace of trade turnover between EAEU countries. I am confident that we will work effectively and the decisions to be taken will be helpful for our citizens, governments, and the Union."