Հայ-ադրբեջանական սահմանին 3 նոր անցակետ կստեղծվի. նախագիծ
ՀՀ կառավարության 2011 թվականի N 703-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը հրապարակվել է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝ e-draft.am-ում, որով Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը առաջարկում է անցակետեր ստեղծել հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում:
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշված է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է սույն թվականի օգոստոսի 4-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նիստի ընթացքում վարչապետի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ապահովման անհրաժեշտությամբ։
Ըստ նախագծի՝ երեք նոր անցակետերը կտեղաբաշխվեն Գեղարքունիքի մարզում՝ Սոթք համայնքից դեպի ՀՀ պետական սահման M11 մայրուղի՝ ավտոմոբիլային (Քելբաջարի շրջան), Արարատի մարզ՝ Երասխ համայնք՝ ավտոմոբիլային (Սադարակի շրջան, գյուղ Սադարակ` ավտոմոբիլային), Սյունիքի մարզ՝ Քարահունջ համայնքից մոտ 7,5 կմ հարավ, հարավ-արևելք Մ2 մայրուղի` ավտոմոբիլային (Ղուբաթլուի շրջան, գյուղ Էյվազլի՝ ավտոմոբիլային) հայ-ադրբեջանական սահմանի հատվածներում։
Սույն որոշումն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից։ Նախագծի վերջնաժամկետը հանրային քննարկման համար մինչև սեպտեմբերի 2-ն է։

На армяно-азербайджанской границе будут установлены 3 новых контрольно-пропускных пункта.
Служба национальной безопасности Армении представила проект, предусматривающий создание контрольно-пропускных пунктов на некоторых участках границы Армении с Азербайджаном.
Проект о внесении дополнений в Постановление Правительства РА N 703-Н от 2011 года опубликован на едином сайте публикации проектов правовых актов: e-draft.am.
В обосновании проекта говорится, что принятие проекта обусловлено необходимостью обеспечить выполнение поручений, данных премьер-министром на заседании правительства 4 августа. Ожидаемый результат - создание новых пунктов пропуска через государственную границу в Армении с целью организации и осуществления пересечения лиц, товаров и транспортных средств через государственную границу. Новые контрольно-пропускные пункты планируется создать вдоль границы Армении с Азербайджаном в областях: Гегаркуник (от общины Сотк до государственной границы РА, на автомобильной дороге М11), Арарат (община Ерасх. на автомобильной дороге), Сюник (около 7,5 км на юг от общины Караундж, на юго-востоке автомобильной дороги М2).
Проект разработан Службой национальной безопасности РА. С принятием проекта потребуется привлечение дополнительных финансовых ресурсов для строительства и обустройства новых пунктов пропуска.