Երեկ՝ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը նոտա էր հղել ՀՀ ԱԳՆ-ին՝ օգոստոսի 14-ին «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած ողբերգական պայթյունի համատեքստում մամուլում ռուսական կառույցների հասցեին հնչած մեղադրանքների առնչությամբ: Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է քաղաքագետ Դավիթ Ստեփանյանի հետ։
Քաղաքագետի կարծիքով՝ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան հղած նոտան եղել է շատ վատ ու անհարմար պահին՝ Հայաստանում հայտարարված սգո առաջին իսկ օրը։
«Այդ քայլը՝ նոտայի հղումը, դիվանագիտական քայլ չէ։ Սա հակադիվանագիտություն է։ Մենք պետք է հասկանանք, որ ռուսական դիվանագիտությունը երբեք չի փայլել և այս նոտան դրա վառ արտացուլումն է»,-նկատում է Ստեփանյանը և հավելում, որ եթե ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան նոտայի հետ համեմատելու լինենք Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարության հայտարարությունը, ապա կտեսնենք, թե որն է ավելի շատ բարեկամական երկրի նոտա, իսկ որը՝ ոչ բարեկամական։
Դավիթ Ստեփանյանն ասում է, որ Ռուսաստանի դեսպանությունը աշխատում է ինքն իր դեմ՝ ռուսական շահերի դեմ։
«Այդ մարդիկ այդպես էլ չեն ուզում հասկանալ, որ երկիրը, երկրի հետ հարաբերությունները միայն առաջին դեմքի, ԱԳ նախարարի, կամ պաշտպանության նախարարի հետ հարաբերությունները չեն։ Պետք է աշխատեն ժողովրդի, հասարակության հետ»,- ընդգծում է քաղաքագետը՝ ևս մեկ անգամ շեշտելով՝ Ռուսաստանն աշխատում է ինքն իր դեմ ինչպես Ուկրաինայում, ինչպես աշխատում է հետխորհրդային ամբողջ տարածքում։
Քաղաքագետը նույնպես կիսում է այն կարծիքը, որ Ռուսաստանի իշխանությունները չեն վստահում Հայաստանի իշխանություններին, այնպես ինչպես չեն վստահում որևէ այլ երկրի իշխանությանը, և այս ամենը Ստեփանայանը համարում է ռուսական քաղաքականության մեղքը։
Այս համատեքստում Ստեփանյանը հիշեցնում է հայտնի ասացվածքը՝ ինչ ցանես, այն էլ կհնձես, ապա հավելում՝ նրանք սա են ցանել և սա են ստանում։
«Հետխորհրդային տարածքում չկա որևէ երկիր, որը ցանկություն ունենա Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերություններ ունենալ, որովհետև դա անհնար է»,- եզրափակելով խոսքն՝ ասաց քաղաքագետ Դավիթ Ստեփանյանը։

Россия работает против себя
Вчера посольство России в Армении направило в МИД РА ноту в связи с выдвинутыми в прессе обвинениями в адрес российских структур в связи с трагическим взрывом, произошедшим 14 августа в торговом центре "Сурмалу". Radar Armenia побеседовал на эту тему с политологом Давидом Степаняном .
По словам политолога, нота посольства России в Армении была отправлена ​​в очень неудачное и неудобное время, в первый же день объявленного в Армении траура.
«Этот шаг, ссылка на ноту, не является дипломатическим шагом. Это антидипломатия. Мы должны понимать, что российская дипломатия никогда не блистала и эта нота является ярким проявлением этого ", - отмечает Степанян и добавляет, что если сравнить подобные ноты того же МИД Франции с нотой посольства России в Армении, то мы увидим какая нота дружественной страны ,а какая не дружественной.
Давид Степанян говорит, что российское посольство работает против себя, против российских интересов.
« Эти люди не хотят понять, что страна, отношения со страной — это не только отношения с первым лицом, министром иностранных дел или министром обороны. Они должны работать с народом, обществом », — подчеркивает политолог, еще раз подчеркивая, что Россия работает против себя как в Украине, так и на всем постсоветском пространстве.
Политолог также разделяет мнение, что российские власти не доверяют властям Армении, как не доверяют властям любой другой страны, и Степанян считает все это виной российской политики.
В этом контексте Степанян вспоминает известную поговорку: «Что посеешь, то и пожнешь», а затем добавляет: «Вот что посеяли, то и получили».
« На постсоветском пространстве нет страны, которая хотела бы иметь хорошие отношения с Россией, потому что это невозможно », — заключил свое выступление политолог Давид Степанян.