Այս պահին քրեական գործի ապացույցները վկայում են դեպքի անզգուշությամբ լինելու վարկածը. Քյարամյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կառավարության նիստի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահից հետաքրքվեց՝ ինչ տեղեկություններ կան «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի պայթյունից հետո հարուցված քրեական գործից։ Քննչական կոմիտեի ղեկավար Արգիշտի Քյարամյանն ասաց, որ տարբեր վարկածներ են շրջանառվում, սակայն նշեց, որ այս պահին քրեական գործով չկա որևէ փաստական տվյալ, որը կվկայի ահաբեկչության կամ որևէ այլ դիտավորությամբ հանցակազմի առկայության վերաբերյալ։

At the moment, the evidence of the criminal case testifies to the hypothesis that the incident was due to negligence. Kyaramyan (VIDEO)
During the government session, RA Prime Minister Nikol Pashinyan asked the chairman of the RA Investigative Committee what information was available on the criminal case initiated after the explosion of the "Surmalu" shopping center. The head of the investigative committee, Argishti Kyaramyan, said that various versions are circulating but noted that no factual data in the criminal case would testify to the existence of terrorism or any other intentional crime.