Իմ սյուբեկտիվ կարծիքն է, որ այս պայթյունը որևէ տեռորիստական ակտի հետ կապ չունի։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Տիգրան Ավինյանը՝ նշելով, որ հարուցված է քրեական գործ։
«Քրեական գործը կարծում եմ կբացահայտի՝ ինչ է տեղի ունեցել, բայց մոտավորապես 4 տոննա հրավառական նյութերի պահպանումը որևէ մի տեղ և մի փոքր կայծը նմանատիպ հետևանքներ կարող է ունենալ»,- ասաց Տիգրան Ավինյանը։
Հարցին՝ ինչու 2021 թվականի օրենքով չկարգավորվեց հրավառ նյութերի պահպանման վերաբերյալ Կառավարության կողմից հավանության արժանացած նախագիծը, Տիգրան Ավինյանն ասաց՝ «Ազգային ժողովում հարցը քննարկվեց, բայց պետք է հասկանալ, որ այստեղ կա մի մեծ գործարար ոլորտ, որը փոխկապակցված է այս տեսակ աշխատանքի հետ և պետք է նաև իրենց լսել»։
Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրեց, որ խոսել են ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գարբրիելյանի հետ, ով նաև հրավառությունների կազմակերպման կարգի խստացման նախագծի համահեղինակն է, նշելով, որ սեպտեմբերին գումարվող ԱԺ առաջին նստաշրջանում արտահերթ նիստով այս հարցը կքննարկվի։

Этот вопрос будет обсуждаться на внеочередном заседании (ВИДЕО)
По моему субъективному мнению, этот взрыв не имеет никакого отношения к какому-либо террористическому акту. Об этом сегодня на брифинге с журналистами заявил член правления партии «Гражданский договор», кандидат в мэры Еревана Тигран Авинян, отметив, что возбуждено уголовное дело.
«Думаю, уголовное дело покажет, что произошло, но хранение где-то около 4 тонн фейерверков даже небольшая искра способна привести к аналогичным последствиям», — сказал Тигран Авинян.
На вопрос, почему закон 2021 года не урегулировал одобренный Правительством проект складирования взрывчатых веществ, Тигран Авинян сказал: «Вопрос обсуждался в Национальном Собрании, но надо понимать, что здесь есть крупный сектор бизнеса, который связан с этим видом деятельности и мы должны были также прислушиваться и к ним.
Тигран Авинян сообщил, что они побеседовали с депутатом Сисаком Гарбриеляном, который также является соавтором проекта ужесточения порядка организации фейерверков, отметив, что этот вопрос будет обсуждаться на внеочередном заседании первой сессии НС , которая будет созвана в сентябре.