Ռուսական կայքը «Սուրմալուի» պայթյունի մասին պայթյունից 2 ժամ առաջ չի հայտնել․ տարածված տեղեկությունը կեղծ է. Fip.am
Fip.am-ը գրում է. «Օգոստոսի 14-ին Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում, դեռևս պաշտոնապես չհաստատված հանգամանքներում, հրդեհ էր բռնկվել, ինչի հետևանքով տեղի էր ունեցել պայթյուն։
Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Լևոն Սարդարյանը դեպքի վերաբերյալ հայտարարեց, որ պայթել է հրավառությունների նյութերի համար նախատեսված պահեստը։
Այս հոդվածի հրապարակման պահին դեպքի վայրում դեռևս շարունակվում են հրդեհաշիջման և որոնողափրկարարական աշխատանքները։ Ըստ վերջին տեղեկությունների՝ պայթյունի հետևանքով զոհվել է 6 քաղաքացի, տուժել 61-ը, իսկ 17 քաղաքացի համարվում է անհետ կորած։
Պատահարի վերաբերյալ, սակայն, բացի հավաստի տեղեկություններից, տարածվում են նաև կեղծ և մանիպուլյատիվ լուրեր։
Այսպես, մասնավորապես, պատահարից ժամեր անց համացանցում տեղեկություն տարածվեց, թե ռուսական Life.ru կայքը պայթյունի մասին հրապարակում է կատարել պայթյունից դեռ 2 ժամ առաջ։
«Ռուսական Life.ru կայքը (որը պատկանում է ծագումով հայ, իսկ իրականում հակահայ ու հայկական պետականության ու ինքնիշխանության դեմ բազմիցս անթույլատրելի հայտարարություններ արած Արամ Գաբրիելյանին) «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում պայթյունի մասին լուրը հայտնել է պայթյունից 2 ժամ առաջ՝ Մոսկվայի ժամանակով՝  10:21 (Երևանի ժամանակով՝ 11:21)»,- ասվում է Ֆեյսբուքում լայն տարածում ստացած հրապարակումներից մեկի մեջ։
Ըստ այդ հրապարակման՝ Life.ru կայքը հետագայում փոխել է հոդվածի հրապարակման ժամը։
Պայթյունի մասին Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացրել էր ժամը 13։40-ին։ Ըստ տարածված հաղորդագրության՝ հրդեհի մասին նախարարություն ահազանգել են 13։23-ին։
Life.ru կայքը, սակայն, պայթյունի մասին չի հայտնել դրանից երկու ժամ ավելի շուտ: Խնդիրն այն է, որ ռուսական կայքի՝ իբր ավելի վաղ արված հրապարակումը փաստող սքրինշոթներն արվել են տարբեր ժամային գոտիներից: Համացանցում հրապարակումների ժամերը հաշվարկվում են ըստ ժամային գոտիների, և տարբեր երկրներից նույն հոդվածի հղումը բացելու դեպքում կտեսնեք տարբեր հրապարակման ժամեր՝ կախված ժամային գոտուց:
Օրինակ՝ VPN (Virtual private network) օգտագործելու դեպքում հնարավոր է նույն հոդվածը տեսնել տարբեր հրապարակման ժամերով, սակայն րոպեն կմնա նույնը: Ըստ այդմ էլ՝ վերևի նկարում կարող եք տեսնել, որ փոփոխության է ենթարկվել միայն ժամը, րոպեն մնացել է նույնը։
Ներքևի լուսանկարում կարող եք տեսնել մեր կողմից օգոստոսի 15-ին, ժամը 10։50-ին արված սքրինշոթը, որտեղ հրապարակման ժամը նշվում է 10։21՝ պայթյունից շուրջ 2 ժամ շուտ։
Հետևաբար, այն տեղեկությունը, թե ռուսական կայքը պայթյունի մասին հայտնել է պայթյունից 2 ժամ շուտ, իրականությանը չի համապատասխանում։
Բացի այս, 168.am-ը գրել էր, թե ըստ իրենց տեղեկությունների՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակն իր աշխատակիցներին ներքին կարգով մեյլով կոչ է արել խուսափել «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում գտնվելուց։ Նյութում նաև նշվում էր, թե օգոստոսի 3-ին ԱՄՆ դեսպանատունն իր աշխատակիցներին ծանուցել էր Հայաստանում հնարավոր ահաբեկչության մասին»։

Российский сайт не сообщал о взрыве в «Сурмалу» за 2 часа до инцидента. Распространяемая информация является ложной - Fip.am
Fip.am пишет: "14 августа в ереванском торговом центре "Сурмалу" при пока официально не подтвержденных обстоятельствах произошел взрыв, в результате которого произошел пожар.
Пресс-секретарь мэрии Еревана Левон Сардарян заявил в связи с инцидентом, что взорвался склад, предназначенный для материалов для фейерверков.
На момент публикации данной статьи на месте происшествия еще продолжаются пожарно-спасательные и поисково-спасательные работы. По последней информации, в результате взрыва 6 граждан погибли, 61 получили ранения, 17 граждан числятся пропавшими без вести.
Однако помимо достоверной информации об аварии распространяются фейковые и манипулятивные новости.
Так, в частности, через несколько часов после взрыва в Интернете была распространена информация, что якобы российский сайт Life.ru опубликовал новость о взрыве за 2 часа до самого инцидента .
«Российский сайт Life.ru (принадлежащий армянину Араму Габриеляну, который фактически неоднократно делал недопустимые заявления против армянской государственности и суверенитета) сообщил новость о взрыве в торговом центре «Сурмалу» за 2 часа до взрыва, в 10:21 по московскому времени (по ереванскому времени: 11:21)», — говорится в одном из широко распространенных постов в Facebook.
По данным издания, позже сайт Life.ru изменил время публикации статьи.
МЧС сообщило о взрыве в 13:40. Согласно распространенному сообщению, сообщение о возгорании поступило в министерство в 13:23.
Сайт Life.ru, однако, не сообщал о взрыве двумя часами ранее. Проблема в том, что скриншоты якобы более ранней публикации российского сайта сделаны из разных часовых поясов. Время веб-публикации рассчитывается по часовому поясу, и если вы откроете ссылку на одну и ту же статью из разных стран, вы увидите разное время публикации в зависимости от часового пояса.
Например, при использовании VPN (Виртуальная частная сеть) можно посмотреть одну и ту же статью в разное время публикации, но минуты останутся прежней. Соответственно, на картинке выше видно, что изменился только час, минуты остались прежними.
На фото ниже вы можете видеть сделанный нами скриншот 15 августа  в 10:50, где время публикации 10:21, примерно за 2 часа до взрыва.
Поэтому информация о том, что российский сайт сообщил о взрыве за 2 часа до взрыва, не соответствует действительности.
В дополнение к этому 168.am писал, что, по их информации, офис ООН в Армении призвал своих сотрудников не находиться в районе торгового центра «Сурмалу». В статье также сообщается, что 3 августа посольство США уведомило своих сотрудников о возможном теракте в Армении.