Իրանը զգայուն է Կովկասյան տարածաշրջանում իր սահմանների հարցում և կհակազդի դրանք փոփոխելու ցանկացած փորձի. Ռայիսի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումներին և անվտանգային մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր։
ՀՀ վարչապետն Իրանի նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վերջին միջադեպերի վերաբերյալ։ Տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացման կարևորությունը:
Իրանի նախագահը, անդրադառնալով վերջին օրերին Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող լարված միջադեպերին, հիշատակել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեիի՝ վերջերս Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների հետ հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությունը առ այն, որ Իրանը զգայուն է Կովկասյան տարածաշրջանում իր սահմանների հարցում և կհակազդի դրանք փոփոխելու ցանկացած փորձի:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև երկկողմ կապերի շուրջ, ընդգծել դրանց սերտացման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման կապակցությամբ և նշել, որ Հայաստանը պատրաստակամ է հնարավորինս խթանելու երկու երկրների միջև ապրանքների տարանցումը և զարգացնելու համագործակցությունը ենթակառուցվածքների ոլորտում, այդ թվում՝ ճանապարհային, էներգետիկ և այլ ուղղություններով։
Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսին պատմական ու խորն է որակել երկու երկրների փոխհարաբերությունները և ընդգծել հայ-իրանական կայուն տնտեսական համագործակցության մակարդակի բարձրացման անհրաժեշտությունը։

Иран трепетно ​​относится к своим границам в Кавказском регионе и будет противодействовать любым попыткам их изменить. Раиси
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Исламской Республики Иран Сейедом Эбрагимом Раиси.
Собеседники обсудили вопросы регионального развития и вызовы безопасности. Премьер-министр Армении представил президенту Ирана подробности недавних пограничных инцидентов между Арменией и Азербайджаном. В контексте установления стабильности и мира в регионе Никол Пашинян подчеркнул важность полного выполнения трехсторонних соглашений от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года.
Касаясь недавних инцидентов и напряженности на Южном Кавказе, президент Ирана напомнил о заявлении, сделанном верховным лидером Исламской революции аятоллой Хаменеи во время недавней встречи с президентами России и Турции, касающемся того, что Иран чувствителен к своим границам в Кавказском регионе и будет противодействовать любым попыткам их изменения.
Стороны также обменялись мнениями вокруг двусторонних отношений, подчеркнули важность их сближения.
Никол Пашинян выразил удовлетворение развитием армяно-иранских отношений и отметил, что Армения готова максимально способствовать транзиту грузов между двумя странами и развивать сотрудничество в области инфраструктур, в том числе дорожных, энергетических и других направлений.
Президент Ирана охарактеризовал отношения между двумя странами как исторические и глубокие и подчеркнул необходимость повышения уровня устойчивого армяно-иранского экономического сотрудничества.