ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության դեսպանին
2022թ. օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Բելառուսի Հանրապետության դեսպանության պաշտպանության հարցերով նորանշանակ կցորդ, գնդապետ Ալեքսեյ Բաբկովը, ինչպես նաև իր առաքելությունն ավարտած՝ պաշտպանության հարցերով կցորդ, գնդապետ Եվգենի Արտյոմենկոն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է գնդապետ Բաբկովին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և նորանոր հաջողություններ մաղթել պատասխանատու առաքելության մեջ, իսկ առաքելությունն ավարտած գնդապետ Արտյոմենկոյին շնորհակալություն հայտնել՝ ՀՀ-ում ռազմադիվանագիտական ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքի համար:
Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է տարածաշրջանում տիրող իրադրության մասին և ներկայացրել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում և Արցախում վերջին օրերին արձանագրվող զարգացումները:
Քննարկվել են նաև պաշտպանական ոլորտում հայ-բելառուսական փոխգործակցության հետագա խորացման ուղիները, ինչպես նաև բազմակողմ ձևաչափերով ծրագրված միջոցառումների ընթացքը:

Министр обороны РА принял посла Республики Беларусь
9 августа 2022 г. Министр обороны РА Сурен Папикян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Беларусь в Республике Армения Александра Конюка.
Во встрече также приняли участие новоназначенный атташе по вопросам обороны Посольства Республики Беларусь полковник Алексей Бабков и атташе по вопросам обороны в отставке полковник Евгений Артеменко.
Министр обороны Республики Армения поздравил полковника Бабкова со вступлением в должность и пожелал ему новых успехов в его ответственной миссии, а также поблагодарил полковника Артеменко за активную и эффективную военно-дипломатическую работу в Республике Армения.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам международной и региональной безопасности. Министр обороны РА проинформировал о ситуации в регионе и представил события, зафиксированные в последние дни в приграничных районах Армении и Арцаха.
Также были обсуждены пути дальнейшего углубления армяно-белорусского сотрудничества в оборонной сфере, а также ход мероприятий, запланированных в многосторонних форматах.