Ռուսները խաղաղապահ չեն, նրանք շահագրգիռ կողմ են. այս մասին գրառում է կատարել «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը։
Նա մասնավերապես նշել է․
«Եվ, ուրեմն՝ որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը շատ վատն է, բոլորս գիտենք: Որ կողմերից յուրաքանչյուրը փորձում է յուրովի մեկնաբանել, տրամաբանական է: Որ ՌԴ-ն չի կարողանում, կամ չի ուզում արբիտրություն անել, արդեն փաստ է։ Ոմանք ասում են՝ եկեք ռուսներին համոզենք, որ մեր կողմից լինեն, որովհետև այլընտրանք չունենք, որովհետև խաղաղապահների հաջողված օրինակ չկա, որովհետև խաղաղապահներին փոխելը տարիներ է տևելու։
Ընդհանուր ենթատեքստում նրանց ասածը խորհրդարանական ընդդիմության ասածից չի տարբերվում, որ ասում են, թե Նիկոլին Պուտինը չի վստահում, հետևաբար Նիկոլին փոխենք, որ կարողանանք ՌԴ-ին համոզել։ Նման տեսակետները բոլոր առումներով խոցելի են:
Նախ՝ դուք Ռուսաստանին ինչպե՞ս եք համոզելու, եթե ինքներդ հիմնավորում եք, որ այլընտրանք չունեք, ուզենք-֊չուզենք ռուսն է։
Այլընտրանք չունեցողին չեն օգնում, իրենց կամքն են պարտադրում։ Երկրորդ՝ այլընտրանք կար պատերազմից հետո (սկանդինավներին նկատի ունեմ), այլընտրանք կա նաև հիմա ՄԱԿ-ով և Մինսկի խմբի համանախագահների ներգրավումով։ Խաղաղարարների հաջողված օրինակներ էլ, իհարկե, կան, մանիպուլյացիա է հակառակը պնդելը, օրինակ Կիպրոսը, նույն Կոսովոն:
Արցախում կանգնած խաղաղապահների տարբերակով խայտառակ տարբերակներն են քիչ, որ խաղաղապահի աչքի առաջ 100-ավոր գերիներ վերցնեն, կամ խաղաղապահը իր հարմարության համար տարածքներ հանձնի ու միշտ պարտված կողմինը։
Նախ՝ ռուսները խաղաղարար չեն, նրանք շահագրգիռ կողմ են և պատերազմով իրականություն են դարձրել իրենց համար շահեկան Լավրովյան պլանը, երկրորդ՝ խաղաղարար մանդատ կարող է տալ միայն ՄԱԿ-ը, և՝ երրորդ, խաղաղարարը բազմազգ պետք է լինի, որպեսզի ոչ թե մի երկրի, այլ համամարդկային շահ սպասարկի։ Ինչ վերաբերվում է խաղաղապահներին փոխելու ժամանակատարությանը, այսօրվա տեխնիկական հնարավորությունների պարագայում 1960 զինվոր, կամ եռակի ավելին, Արցախում տեղակայելը մեկ շաբաթվա խնդիր է: Կարևորը այլընտրանքին հասնելու ցանկությունն է, և այդ ի ցույց դնելու խիզախությունը, որովհետև ռուսները իրենց պայմանավորվածությունը դեռ պատերազմից առաջ ունեին, և դա մեզ հետ չէր։
Ասածս շատ պարզ է, ու այն մարդիկ, ովքեր քաղաքականության մեջ ներկա լինելու հայտ են ներկայացնում, գոնե այսքանը, կարծում եմ, պետք է հասկանան»:

Россия воплотила план Лаврова в реальность с помощью войны
Русские не миротворцы, они заинтересованная сторона. Об этом заявил глава партии "Республика" Арам Саргсян.
Он в частности отметил:
"Мы все знаем, что документ от 9 ноября позорный и спорный. Логично, что каждая сторона пытается интерпретировать по-своему. Уже факт, что Российская Федерация не может или не хочет заниматься арбитражем. Одни говорят: давайте убедим россиян быть на нашей стороне, потому что у нас нет альтернативы, потому что нет удачного примера миротворцев, потому что миротворцев менять будут годами.
В общем контексте то, что они говорят, ничем не отличается от того, что сказала парламентская оппозиция, что Путин не доверяет Николу, поэтому давайте уберём Никола, чтобы получить доверие и убедить РФ помочь нам. Такие взгляды уязвимы во всех отношениях.
Во-первых, как вы собираетесь убедить Россию, если вы сами обосновываете, что у вас нет альтернативы, нравится нам это или нет, только Россия и всё.
Русские не помогают тем, у кого нет альтернативы, они просто навязывают им свою волю. Во-вторых, была альтернатива после войны (имею в виду скандинавов), есть альтернатива сейчас с ООН и привлечением сопредседателей Минской группы. Конечно есть удачные примеры миротворцев, это манипуляция утверждать обратное, например Кипр, то же Косово.
Из-за миротворцев, стоящих в Арцахе, не мало позорных событий, что на глазах у миротворца берут 100 пленных, или миротворец сдает территории для собственного удобства и всегда мы остаемся проигравшей стороной.
Во-первых, русские не миротворцы, они заинтересованная сторона и они удачно воплотили в реальность выгодный им план Лаврова с войной, во-вторых, миротворческий мандат может дать только ООН, в-третьих, миротворец должен быть многонациональным, чтобы служить не одной стране, а общему благу. Что касается времени, необходимого для замены миротворцев, то при сегодняшних технических возможностях разместить в Арцахе 1960 военнослужащих, или втрое больше, - вопрос недели. Важно желание прийти к альтернативе и мужество ее показать, потому что у русских были свои договорённости еще до войны, и кстати не с нами.
То, что я сказал, очень ясно, и я думаю, что люди, которые претендуют на присутствие в политике, должны понимать, по крайней мере, это».