Ռուսաստանը խաղաղապահ առաքելության վերաբերյալ առաջարկներ դեռ չի ստացել. Լավրով
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, թե Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղում վերջին էսկալացիայի ֆոնին խաղաղապահ առաքելության վերաբերյալ Հայաստանից առաջարկներ դեռ չի ստացել։
Նրա խոսքով. «Մենք չենք տեսել կոնկրետ առաջարկներ, որոնք Հայաստանի վարչապետը ցանկանում է քննարկման դնել Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ գործողության համատեքստում, ես չեմ կարող գուշակել»։
Միևնույն ժամանակ Լավրովը հավելել է, թե եռակողմ հայտարարության կողմերից յուրաքանչյուրն իրավասու է լրացուցիչ նախաձեռնություններով հանդես գալ. «Առայժմ մենք դա չենք տեսել»։
Հիշեցնենք՝ Կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել ռուս խաղապահահների «մանդատը միջազգայնորեն հաստատելու, կամ խաղաղապահներին ավելի լայն միջազգային մանդատով օժտելու ուղղությամբ»:

Россия пока не получала предложений о миротворческой миссии. Лавров
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Россия пока не получала предложений от Армении относительно миротворческой миссии на фоне последней эскалации в Нагорном Карабахе.
По его словам: «Мы не видели конкретных предложений, которые премьер-министр Армении хочет внести для обсуждения в контексте российской миротворческой операции в Нагорном Карабахе, я не могу сейчас гадать. ».
При этом Лавров добавил, что каждая из сторон трехсторонней декларации вправе выступать с дополнительными инициативами. « Пока мы этого не видели ».
Напомним, Никол Пашинян заявил на заседании правительства, что необходимо принять меры для «международного подтверждения мандата российских миротворце или наделения миротворцев более широким международным мандатом ».