Այս օրեին տեղի ունեցող և սրանից առաջ տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ համակարգային բնույթի հարցեր են ի հայտ բերում։ Այսօր Կառավարության նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով վերջին օրերին Արցախի սահմաններին տիրող իրավիճակին։
«Բազմիցս եմ ասել, որ ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայությունն ու գործունեությունը առանցքային գործոն են արցախահայության անվտանգության ապահովաման համար, և մենք բարձր ենք գնահատում ՌԴ ջանքերը մեր տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման հարցում»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր ԼՂ-ում տեղի ունեցած մի շարք իրադարձությունները, այդ թվում վերջին օրերի իրադրաձությունները, հայ հանրության շրջանում առաջ են բերում ԼՂ-ում խաղաղապահ օպերացիայի բովանդակության և էության հետ կապված հարցեր։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց դեպքերը, երբ ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ խախտումներ են արձանագրվել, գրավվել են համայնքներ և այլն։
ՀՀ վարչապետն ասաց՝ ակնակալում է, որ շփման գծի ցանկացած փորձ կասեցվի խաղաղապահ զորախմբի կողմից, իսկ շփման գծից այս կողմ անցած ստորաբաժանումները դուրս բերվեն։

Недавние столкновения вызывают у общественности вопросы о миссии и функциях миротворцев (ВИДЕО)
Ряд событий, происходящих сегодня и накануне, выявляет вопросы системного характера. Об этом заявил сегодня на заседании Кабинета министров премьер-министр РА Никол Пашинян, коснувшись ситуации на границе Арцаха в последние дни.
«Я неоднократно говорил, что присутствие и активность российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе является ключевым фактором в обеспечении безопасности арцахских армян, и мы высоко ценим усилия Российской Федерации по обеспечению безопасности и стабильности в нашем регионе. ", - сказал Никол Пашинян, отметив, что с ноября 2020 года ряд событий, произошедших в Нагорном Карабахе, в том числе конфликты последних дней, вызывают у армянской общественности вопросы о содержании и характере миротворческой деятельности в Нагорном Карабахе.
Никол Пашинян упомянул случаи, когда в присутствии российских миротворцев фиксировались нарушения, оккупировались общины и т.д.
Премьер-министр РА выразил надежду, что любая попытка пересечения линии соприкосновения будет пресечена миротворческими войсками, а части, перешедшие линию соприкосновения, будут отведены назад.