ԵՄ-ն հաստատել է 14.2 մլն․ եվրո դրամաշնորհի ձևով հատկացման փոխանցումը Հայաստանին
Եվրոպական միությունը հաստատել է «Աջակցություն Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին» և «Հայաստանի ՔՈՎԻԴ-19 դիմակայման պայմանագիր» բյուջետային աջակցության ծրագրերի շրջանակում դրամաշնորհի ձևով 14.2 մլն եվրո հատկացման փոխանցումը Հայաստանի Հանրապետությանը։ Փոխանցման հաստատման որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով ընտրված ոլորտային ուղղություններում առաջընթացի գնահատման դրական արդյունքները, մակրոտնտեսական կայունությունը, պետական ֆինանսների կառավարման և պետական բյուջեի թափանցիկությունը։
«Այս հատկացումը Եվրոպական միության և Հայաստանի կառավարության միջև հաջող համագործակցության արդյունք է, և արտացոլում է համավարակի հետևանքներից վերականգնման և ՀԸԳՀ համաձայնագրի իրականացման Կառավարության հանձնառությունը»,- նշել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
«ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության հետ արդյունավետ գործընկերությունը՝ ուղղված Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության բարձրացմանը և երկրում ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում ամրագրված հիմնական բարեփոխումների իրականացմանը»,- նշել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
14.2 մլն․ եվրո հատկացումների փոխանցումը կաջակցի Հայաստանին իրականացնել արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները և մեղմել ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի հետևանքով առաջացած սոցիալ-տնտեսական խնդիրները։ Եվրոպական միությունը կշարունակի աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը իրականացնել ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին (ՀԸԳՀ) համահունչ ստանձնած բարեփոխումները:

ЕС утвердил выделение Армении грантов в размере 14,2 млн евро
Европейский союз утвердил выделение грантов в размере 14,2 млн евро для двух программ поддержки бюджета – «Поддержка реформ сектора юстиции в Армении» и «Контракт по обеспечению устойчивости к Covid-19 для Армении».
Это решение было принято с учетом положительной оценки прогресса в выбранных областях реформирования сектора, макроэкономической стабильности, управления государственными финансами и прозрачности государственного бюджета.
«Эти выплаты являются результатом успешного сотрудничества между Европейским союзом и правительством Армении и отражают приверженность правительства восстановлению после пандемии и реализации соглашения CEPA», -  отметила глава делегации ЕС в Армении Андреа Викторин.
«Правительство Армении высоко ценит плодотворное партнерство с Европейским союзом в повышении экономической устойчивости Армении и реализации ключевых реформ для укрепления демократии и верховенства закона в стране, как это предусмотрено в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA)», - отметил вице-премьер Армении Мгер Григорян.
Новые выплаты в размере 14,2 млн евро поддержат Армению в реализации судебной реформы и смягчении социально-экономических последствий пандемии COVID-19. После выплаты средств Европейский союз продолжит поддерживать приверженность Армении реформам в соответствии с Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским союзом и Арменией (CEPA)