ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը՝ Մուրադ Փափազյանի մուտքը Հայաստան արգելելու հիմքերի մասին
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պարզաբանել է, թե ինչ հիմքով է հուլիսի 13-ին արգելվել ՀՅԴ բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի նախագահ Մուրադ Փափազյանի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
«Արմենպրեսի» հարցմանն ի պատասխան, վարչապետի աշխատակազմից հայտնել են. «Նշված անձի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվել է՝ հիմք ընդունելով «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի «գ» և «զ» կետերը:
Տվյալ անձը հանդիսանում է նախորդ տարվա հունիսի 1-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության մոտ վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության՝ ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկը: Ավտոշարասյան ուղղությամբ նետվել են տարբեր իրեր, առարկաներ: Վարչապետի ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոմեքենան ենթարկվել է հարձակման և ստեղծված իրավիճակը հաղթահարվել է միայն ֆրանսիական ոստիկանության և անվտանգության ուժերի ջանքերի արդյունքում:
Այդ մասին վկայող տվյալներ հրապարակվել են տարբեր լրատվամիջոցների կողմից, իսկ տեսանյութերն առկա են նաև համացանցում: Ոչ միայն Ձեր կողմից նշված անձի, այլեւ հարձակման ակտիվ մասնակիցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվել է: Ընդ որում, Հայաստանի Հանրապետությունը որեւէ վերապահում չունի խաղաղ ակցիաների որեւէ մասնակցի նկատմամբ: Իսկ հարձակումների կազմակերպիչների եւ մասնակիցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն՝ օրենքով սահմանված կարգով արգելվել է»:

Аппарат премьер-министра РА об основаниях запрета въезда Мурада Папазяна в Армению
В отделе информации и общественных связей аппарата премьер-министра РА уточнили, на каком основании 13 июля был запрещен въезд в Республику Армения члену бюро АРФД, председателю координационного совета армянских организаций во Франции Мураду Папазяну.
В ответ на запрос " Арменпресс " в аппарате премьер-министра сообщили: "Въезд указанного лица в Республику Армения был запрещен,решение о запрете принято на основании ряда пунктов ст. 8 закона "Об иностранных лицах"
Этот человек является одним из лиц, организовавших 1 июня прошлого года нападение на колонну правительственной делегации во главе с премьер-министром возле посольства РА во Франции. В сторону колонны были брошены различные вещи и предметы. На автомобиль с государственным флагом премьер-министра РА было совершено нападение, и только благодаря усилиям французской полиции и сил безопасности ситуация была преодолена.
Свидетельства об этом опубликованы в различных СМИ, а также есть видеоролики в Интернете. Не только упомянутому Вами лицу, но и активным участникам нападения запрещен въезд в Республику Армения. Более того, у Республики Армения нет никаких оговорок ни к одному из участников мирных акций. А организаторам и участникам нападения запрещен въезд в Республику Армения в соответствии с законом».