Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերն այցելել է Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզեր
Հուլիսի 6-ից 8-ը Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերն այցելել է Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզեր՝ ուսումնասիրելու ՄԹ կողմից ֆինանսավորվող մի շարք ծրագրերի արդյունքները, հանդիպելու տեղական իշխանությունների հետ՝ ընդգծելու ՄԹ աջակցությունը Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններին և լսելու այն խնդիրների և մարտահրավերների մասին, որոնց լուծմանը Միացյալ Թագավորությունը կարող է օժանդակել։
Դեսպան Գալագերն այցելել է Գորիս, Կապան, Մեղրի, Վայք և Եղեգնաձոր քաղաքներ ու հարակից գյուղական համայնքներ, հանդիպել Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի, Վայոց ձորի մարզպետ Արարատ Գրիգորյանի և Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի, ինչպես նաև բրիտանական կառավարության ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի շահառուների հետ: Հանդիպումների ընթացքում դեսպանը քննարկել է Միացյալ Թագավորության շարունակական աջակցությունը Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների տնտեսական դիմակայունությանն ու վերականգնմանը։
Վայքում դեսպան Գալագերը հանդիպել է Վայոց ձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջի աշխատակիցների հետ, ովքեր մասնակցել են քոլեջի կողմից տրամադրվող առցանց մասնագիտական կրթության որակի բարձրացմանն ուղղված վերապատրաստման դասընթացներին: Այս նախաձեռնությանն աջակցել է Միացյալ Թագավորության Հակամարտությունների, կայունության և անվտանգության հիմնադրամը (CSSF): Դեսպանը ներկա է գտնվել նաև տեղի երիտասարդների համար իրականացված ստեղծագործական և բիզնես հմտությունների զարգացման դասընթացների մասնակիցների աշխատանքների ցուցահանդեսին։
Դեսպան Գալագերը նաև հանդիպել է վճարովի աշխատանքային պրակտիկայի մասնակիցների հետ։ Այս նախաձեռնության նպատակն էր վերապատրաստել գործազուրկ անձանց, ներառյալ՝ երիտասարդ կանանց, տեղահանվածներին, վետերաններին և հաշմանդամություն ունեցող անձանց: Ծրագիրը նպաստել է տարածաշրջանի խոցելի խմբերի աշխատունակության բարձրացմանը:
Իր հարավային շրջայցի երկրորդ օրը դեսպան Գալագերն այցելել է Գորիսի Կանանց զարգացման «Ռեսուրս կենտրոն»՝ հանդիպելու այն ծնողների և դեռահասների հետ, ովքեր զարգացրել են իրենց հասակակիցներին սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերելու հմտությունները: Նա նաև այցելել է Քարահունջի բարեկարգված ամբուլատորիա։
Շրջայցի վերջին օրը դեսպանն այցելել է Մեղրիի սահմանային անցակետ՝ հանդիպելու մաքսային մարմինների ներկայացուցիչների հետ և քննարկելու ՄԹ «Լավ կառավարման հիմնադրամի» կողմից ֆինանսավորվող մաքսային վարչարարության զարգացման ծրագրի արդյունքները: Ծրագիրն աջակցել է սահմանը հատող ապրանքների մաքսազերծման գործընթացի արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված կարողությունների զարգացմանն ու համակարգերի արդիականացմանը։
Իր եռօրյա այցի ընթացքում դեսպան Գալագերը նաև հնարավորություն է ունեցել ուսումնասիրել աղետների ռիսկի նվազեցման ուղղությամբ իրականացված  աշխատանքները՝ Վայքի մանկապարտեզում և Խոտի միջնակարգ դպրոցում տարհանման վարժանքների ցուցադրման, ինչպես նաև «Մեղրու կանանց ռեսուրս կենտրոն» ՀԿ-ի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման միջոցով:
Իր հարավային շրջայցի մասին դեսպանն իր թվիթերյան միկրոբլոգում գոհունակություն է հայտնել տարածաշրջանային այցից և Միացյալ Թագավորության կողմից ֆինանսավորող կարևոր ծրագրերից, որոնցից կշահի հայ ժողովուրդը: «Ես անպայման կվերադառնամ այստեղ», - հայտնել է նա։

Посол Великобритании Джон Галлахер посетил области Вайоц Дзор и Сюник
С 6 по 8 июля посол Великобритании Джон Галлахер посетил области Вайоц Дзор и Сюник, чтобы ознакомиться с результатами ряда проектов, финансируемых Великобританией, встретиться с местными властями, чтобы рассказать о поддержке Великобританией приграничных регионов Армении и узнать о проблемах, которые решаются с помощью Соединенногго Королевства.
Посол Галлахер посетил города Горис, Капан, Мегри, Вайк и Ехегнадзор и соседние сельские общины, встретился с губернатором Сюникской области Робертом Гукасяном, губернатором Вайоцдзорской области Араратом Григоряном и мэром Гориса Арушем Арушаняном, а также с бенефициарами проектов, финансируемых британским правительством. В ходе встреч посол обсудил постоянную поддержку Соединенным Королевством экономической устойчивости и восстановления приграничных регионов Армении.
В Вайке посол Галлахер встретился с сотрудниками Вайоцдзорского регионального государственного колледжа, которые приняли участие в учебных курсах, направленных на повышение качества профессионального онлайн-образования, предоставляемого колледжем. Эта инициатива была поддержана Британским фондом конфликтов, стабильности и безопасности (CSSF). Посол также присутствовал на выставке работ участников курсов развития творческих и деловых навыков для местной молодежи.
Посол Галлахер также встретился с участниками оплачиваемой стажировки. Целью этой инициативы было обучение безработных, в том числе молодых женщин, перемещенных лиц, ветеранов и инвалидов. Проект способствовал увеличению возможностей трудоустройства уязвимых групп в регионе.
На второй день своего южного турне посол Галлахер посетил Ресурсный центр развития женщин в Горисе, чтобы встретиться с родителями и подростками, которые развили навыки оказания психосоциальной поддержки своим сверстникам. Он также посетил улучшенную амбулаторию в Караундже.
В последний день тура посол посетил Мегринский пограничный пункт, где встретился с представителями таможенных органов и обсудил результаты проекта развития таможенного администрирования, финансируемого Фондом добросовестного управления Великобритании. Программа поддерживала наращивание потенциала и модернизацию систем для повышения эффективности процесса таможенного оформления товаров, пересекающих границу.