Աբսուրդ փաստարկ է, եթե Թուրքիային պետք է, որ էդ սահմանը բացելով մեզ համար վատ լինի, վաղուց բացել էին. Էդմոն Մարուքյան
«Առաջին ալիքի» եթերում Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցում ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը քայլ առաջ է համարում Հայաստանի և Թուրքիայի բանագնացների ձեռք բերած պայմանավորվածությունները, մասնավորապես, երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանի բացումը։
«Ասում են, սա ադրբեջանցիների համար են արել, օրինակ, եթե հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները կարգավորվեն այնքան շուտ, որքան էս սահմանն է բացվելու, այո, կարող են նաև իրենք անցնել, բայց երրորդ երկրների քաղաքացիներ՝ Միացյալ Նահանգների, ՌԴ-ի, էթնիկ հայեր, որ այլ երկրի անձնագրեր ունեն, կարող են օգտվել այդ հնարավորությունից։ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները դեռևս կարգավորված չեն, երբ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորվեն, Հայաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիները կսկսեն գնալ-գալ»,-նշել է Մարուքյանը։
Նա նաև հարց է բարձրացնում, արդյոք Հայաստանը կարող է լինել տրանզիտ երկիր, Վրաստանը որքան փող է աշխատում տրանզիտ երկիր լինելու հաշվին։
Անդրադառնալով քննադատողներին Մարուքյանն ասաց. «Եթե նկատի ունեն տնտեսական էքսպանսիան, ներդրումները գան՝ շատ վատ բան կլինի, աբսուրդ փաստարկ է։ Եթե Թուրքիային պետք է, որ էդ սահմանը բացելով մեզ համար վատ լինի, վաղուց բացել էին»։

Это абсурдный аргумент, если Турция хотела бы открыв границу, усложнить нам жизнь, она давно бы ее открыла. Эдмон Марукян
В беседе с Петросом Казаряном в эфире «Первого канала» посол по особым поручениям РА Эдмон Марукян считает шагом вперед договоренности, достигнутые послами Армении и Турции, в частности, открытие границы для граждан третьих стран.
"Говорят, что сделали это для азербайджанцев, например, если армяно-азербайджанские отношения будут урегулированы, как только откроется эта граница, да, они тоже могут пересечь, но этой возможностью могут воспользоваться этнические армяне, имеющие паспорта других стран, граждане третьих стран, США, РФ. Армяно-турецкие отношения еще не урегулированы, когда армяно-турецкие отношения будут урегулированы, граждане Армении и Турции начнут обоюдно приезжать и уезжать", - отметил Марукян.
Он также поднимает вопрос о том, может ли Армения быть транзитной страной, сколько денег зарабатывает Грузия за счет статуса транзитной страны.
Ссылаясь на критиков, Марукян сказал. «Если они имеют в виду экономическую экспансию, мол придут инвестиции, будет очень плохо, это абсурдный аргумент. Если Турция хочет, чтобы нам было плохо, открыв эту границу, они бы давно ее открыли».