ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը:
Նա մանրամասնել է. «Նախատեսվում է ռազմաուսումնական հաստատությունն ավարտած և պաշտպանության համակարգում սպայական պաշտոնի նշանակված սպայական կազմի զինծառայողի համար սահմանել բնակարանային ապահովության նոր տեսակ՝ անհատույց օգտագործման և անհատույց սեփականության իրավունքով բնակարան ստանալու իրավունք:
Գտնում ենք, որ առաջարկվող բնակարանային ապահովությունը կխթանի և առավել գրավիչ կդարձնի ռազմաուսումնական հաստատություններում սովորելու միջոցով բազային ռազմական կրթություն ստանալու և կադրային զինվորական ծառայություն ընտրելու գործընթացը»:
Առաջարկվող բնակարանային ապահովությունը ենթադրում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ից հետո ռազմաուսումնական հաստատություն ընդունված զինծառայողներին ուսումնառությունն ավարտելուց հետո անհատույց օգտագործման իրավունքով ծառայողական բնակարանների հատկացում, իսկ 20 տարվա զինվորական ծառայության ժամկետը լրանալու, ինչպես նաև մինչև պայմանագրի ժամկետը լրանալն առողջական վիճակի պատճառով զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելու հիմքով պայմանագրային զինվորական ծառայությունից արձակվելու և հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում այդ բնակարանը զինծառայողին անհատույց սեփականության իրավունքով տրամադրում:

Планируется установить новый вид жилищного обеспечения для военнослужащих офицерского корпуса
Министр обороны РА Сурен Папикян представил сегодня на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности проект поправок в Закон «О военной службе и статусе военнослужащих».
Он уточнил. «Планируется установить новый вид жилищного обеспечения военнослужащему, окончившему военное учебное заведение и назначенному на офицерскую должность в системе обороны: право на получение квартиры в безвозмездное пользование и в безвозмездную собственность.
Считаем, что предлагаемое жилищное обеспечение будет способствовать и сделает более привлекательным процесс получения базового военного образования путем обучения в военно-учебных заведениях и выбора службы в армии».
Предлагаемая жилищная обеспеченность подразумевает выделение служебных квартир с правом пользования на безвозмездной основе после окончания учебы военнослужащим, поступившим в военно-учебное заведение после 1 июля 2022 года, а на основании истечения 20 лет военной службы, а также на основании признания негодным к военной службе по состоянию здоровья до истечения срока действия контракта в случае увольнения с военной службы по контракту и получения права на военную пенсию по инвалидности предоставление военнослужащему квартиры с правом собственности безвозмездно.