ՀՀ ԱԳՆ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցելՀայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի բացմանը։
«Հարգելի՛ պարոն Վերմա,
Ջերմորեն ողջունում եմ Հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի բոլոր մասնակիցներին:
Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների համակողմանի խորացումը և զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայություններից է: Այս առումով ուրախալի է տեսնել, որ Հնդկաստանն իր կենսունակ ժողովրդավարությամբ և դինամիկ տնտեսությամբ այսօր նշանակալի ձեռքբերումներ է գրանցում բազմաթիվ ոլորտներում, ինչը նպաստում է Հնդկաստանի հեղինակության բարձրացմանը համաշխարհային ասպարեզում։ Հայաստանը նաև բարձր է գնահատում Հնդկաստանի կայունացնող գործունեությունը համաշխարհային ցնցումների այս ժամանակներում։
Գոհունակությամբ պետք է արձանագրեմ, որ մեր ժողովուրդների միջև դարերի խորքից եկող ավանդական ջերմ հարաբերություններն ու փոխադարձ աջակցությունը շարունակում են ամրապնդվել, իսկ միջպետական կապերը՝ ընդլայնվել և խորանալ։ Այս տարին նաև խորհրդանշական է մեր երկու երկրների հարաբերությունների համար․ մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության և Հնդկաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
Պետք է փաստել, որ թեև բավական ժամանակ է անցել հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի վերջին նիստից, սակայն հատկապես վերջին շրջանում մենք մեծ աշխատանք ենք կատարել երկկողմ հարաբերությունների, համագործակցության զարգացման ուղղությամբ։ Տեղի են ունեցել բարձրաստիճան փոխայցելություններ, առկա է ակտիվ համագործակցություն միջազգային կառույցների շրջանակներում, երկու երկրներում կազմակերպվել են բիզնես համաժողովներ և հանդիպումներ։
Այսպես, նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ անցյալ տարի Դուշանբեում մեր հանդիպումը նոր խթան է հաղորդել մեր համագործակցությանը։ Այնուհետև` անցյալ տարվա աշնանը, նախարար Ջայշանկարը շատ կարևոր այց կատարեց Հայաստան, և այդ այցի ընթացքում մշակվեց համագործակցության հավակնոտ ճանապարհային քարտեզ, որը մենք նպատակամղված կերպով կյանքի ենք կոչում։ Ի վերջո, այս տարվա ապրիլին տեղի ունեցավ հայկական պատվիրակության մասնակցությունը «Raisina Dialogue» համաժողովին, որի շրջանակներում ես նաև հանդիպումներ անցկացրեցի Հնդկաստանի ղեկավարության հետ, ինչը լավ հնարավորություն ընձեռեց՝ շարունակելու մեր երկխոսությունը: Մեծապես կարևորում ենք այն հանգամանքը, որ ապրիլին տեղի ունեցած այցի ընթացքում մենք բավականին լուրջ տնտեսական օրակարգով էինք գնացել Հնդկաստան՝ կազմակերպելով բիզնես ֆորումներ Նյու Դելիում ու Մումբայում և այսպիսով զգալիորեն խթանելով մեր երկրների գործարար շրջանակների շփումները:
Պետք է գոհունակությամբ արձանագրել, որ վերջին տարիներին կտրուկ աճել են Հայաստան-Հնդկաստան ապրանքաշրջանառության ծավալները. այսպես` 2021թ-ին այն կազմել է 181 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ 2016թ-ի շուրջ 21 միլիոն ԱՄՆ դոլարի համեմատ: Իհարկե, այս թվերը դեռևս չեն արտացոլում մեր երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության ողջ ներուժը, և մենք ակնկալում ենք առևտրի ծավալների կտրուկ ավելացում առաջիկա տարիներին:
Կարծում եմ, որ մեր հնդիկ գործընկերները կհամաձայնեն, որ մենք անելիք ունենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հաղորդակցության, դեղագործության, գիտության,կրթության բնագավառներում մեր համագործակցությունը զարգացնելու համար: Նշեմ նաև, որ պաշտպանության ու ռազմատեխնիկական ոլորտները, գյուղատնտեսությունը, տրանսպորտը, քաղաքացիական ավիացիան,զբոսաշրջությունը և առողջապահությունը մեծ ներուժ ունեն և չափազանց խոստումնալից են մեր երկու երկրների համար:
Այս ուղղություններով տարվող շարունակական քննարկումները կվերածվեն գործնական պայմանավորվածությունների և նոր հնարավորությունների մեր կառավարությունների ու գործարարների համար:
Ցանկանում եմ անդրադառնալ նաև Հնդկաստանի կառավարության օժանդակությանը՝ Հայաստանում զարգացման ծրագրերի իրականացման նպատակով։ Դրանց շարքում հատկապես կուզեի նշել բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում Հնդկաստանի կողմից տրամադրվող տեխնիկական օգնությունը, մասնավորապես՝ Երևանում Հայ-հնդկական տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գերազանցության կենտրոնի ստեղծումը, մարզային երկու դպրոցներում համակարգչային դասարանների բացումը։ Այս օժանդակությունը իսկապես նպաստում է Հայաստանի երիտասարդ մասնագետների և դպրոցականների կրթությանը:
Մենք արդյունավետորեն հագործակցում ենք նաև տարածքային զարգացման բնագավառում: Այս առումով ողջունելի է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջև Հնդկաստանի կողմից համայնքների զարգացման՝ բարձր արդյունավետության ծրագրերի իրականացման համար տրամադրվելիք դրամաշնորհային աջակցության վերաբերյալ» հուշագրի ստորագրումը, որը տեղի կունենա մեր նիստի ավարտին։
Կցանկանայի նաև ընդգծել հումանիտար բնագավառը: Այն ներառում է թե´ կրթական, թե´ մշակութային ծրագրեր: Հայաստանում ուսանում է շուրջ 2200 հնդիկ ուսանող, հիմնականում բժշկական մասնագիտություններով, և այստեղ էլ, արդեն քննարկեցինք՝ հնարավորություն կա բարելավելու և ընդլայնելու փոխանակումների ծրագրերը։
Երկու բարեկամ ժողովուրդների կապերի սերտացման համար մեծ կարևորություն ունի նաև մշակութային համագործակցությունը։ Մենք հարուստ մշակութային ժառանգություն ունենք Հնդկաստանում, որը գտնվում է պետական հոգածության ներքո, ինչի կապակցությամբ երախտապարտ ենք Հնդկաստանի կառավարությանը։ Աշխատանքներ ենք տանում հայ-հնդկական մշակութային փոխանակումների, հնդկական մշակույթի հոյակապ նմուշները, մասնավորապես` Աջանտայի քարանձավների որմնանկարների կրկնօրինակաները Հայաստանում ներկայացնելու և կինոյի ոլորտում համատեղ նախագծեր իրականացնելու համար:
Վստահ եմ, որ այս նիստի ընթացքում մենք հնարավորություն կունենանք քննարկելու հայ-հնդկական համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ և նախանշելու մեր փոխգործակցության զարգացման համար նոր ուղղություններ:

Армяно-индийские отношения имеют потенциал для развития в оборонной и военно-технической сферах
Секретарь Западного отдела МИД Индии Санджай Верма прибыл в Армению для участия в 8-м заседании армяно-индийской межправительственной комиссии по сотрудничеству в сферах торговли, экономики, технологий, науки, образования и культуры. 4 июля в МИД РА состоялась беседа министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и Санджая Верма тет-а-тет, после чего началось 8-е заседание армяно-индийской межправительственной комиссии.
Открывая заседание, министр Арарат Мирзоян приветствовал своего индийского коллегу и всех участников заседания, подчеркнув, что всестороннее углубление и развитие отношений с Индией является одним из приоритетов внешней политики Армении.
«Отрадно видеть, что Индия с ее яркой демократией и динамичной экономикой сегодня добивается значительных успехов во многих областях, способствуя укреплению своей репутации на мировой арене. Армения также высоко оценивает стабилизирующую деятельность Индии в это время глобальных потрясений. Должен с удовлетворением констатировать, что традиционные теплые отношения и взаимная поддержка между нашими народами из глубины веков продолжают укрепляться, а межгосударственные связи расширяться и углубляться", - сказал министр.
По словам Арарата Мирзояна, приезд индийской делегации символичен еще и в том смысле, что в этом, 2022 году, Армения и Индия отмечают 30-летие установления двусторонних дипломатических отношений.
По словам министра, хотя со времени последнего заседания армяно-индийской межправительственной комиссии прошло много времени, стороны проделали большую работу в направлении развития армяно-индийских отношений и сотрудничества. Мирзоян напомнил, что в последнее время имели место взаимные визиты на высоком уровне, идет активное сотрудничество в рамках международных структур, Армения и Индия организовали бизнес-форумы и встречи.
В частности, в октябре 2021 года состоялся очень важный визит министра иностранных дел Индии Джайшанкара в Армению, в ходе которого была разработана амбициозная дорожная карта армяно-индийского сотрудничества, которая целенаправленно претворяется в жизнь. А в апреле этого года делегация во главе с министром иностранных дел Армении отбыла в Индию. В ходе рабочего визита Арарат Мирзоян также имел встречи с руководством Индии, что предоставило хорошую возможность для продолжения армяно-индийского диалога.
"Мы придаем большое значение тому, что в ходе визита в апреле мы отправились в Индию с достаточно серьезными экономическими предложениями, организовав бизнес-форумы в Нью-Дели и Мумбаи и тем самым значительно поспособствовав сотрудничеству деловых кругов наших стран", - подчеркнул министр Мирзоян. .
Министр иностранных дел с удовлетворением отмечает тот факт, что за последние 5-6 лет товарооборот между Арменией и Индией резко увеличился, и если в 2016 г. двусторонний товарооборот составил около 21 млн долларов, то в 2021 г. в результате объем двусторонней торговли достиг 181 миллиона долларов. Конечно, эти цифры не отражают весь потенциал армяно-индийского торгово-экономического сотрудничества, и армянская сторона ожидает резкого увеличения объемов торговли в ближайшие годы.
«Думаю, наши индийские партнеры согласятся, что нам предстоит многое сделать для развития нашего сотрудничества в сферах информационных технологий и связи, фармацевтики, науки, образования. Должен также отметить, что оборонная и военно-техническая сферы, сельское хозяйство, транспорт, гражданская авиация, туризм также имеют большой потенциал и являются чрезвычайно перспективными для обеих стран. Постоянные обсуждения в этих направлениях превратятся в практические договоренности и новые возможности для наших правительств и предпринимателей", - добавил глава МИД Армении.
В этом контексте следует отметить техническую помощь Индии Армении в области высоких и информационных технологий, в частности, создание в Ереване Армяно-индийского центра передового опыта в области информационных и телекоммуникационных технологий, а также открытие двух компьютерных залов. в двух районных школах.
Армения и Индия эффективно сотрудничают в сфере территориального развития. В этой связи министр Мирзоян приветствует подписание меморандума между Правительством РА и Правительством Республики Индии о предоставлении Индией грантовой поддержки для реализации высокоэффективных программ развития общин, которое состоится в завершение 8-го армяно-индийского межправительственного заседания.
Министр Мирзоян также подчеркнул важность эффективного сотрудничества Армении и Индии в гуманитарной сфере, включающей как образовательные, так и культурные программы. На данный момент в Армении обучается около 2200 индийских студентов, в основном по медицинским специальностям, и есть возможность усовершенствовать и расширить программу образовательного обмена и в этой сфере