40 մլն դոլարի չարաշահումներ 2018-2021թթ. Երևանի քաղաքապետարանում
Radar Armenia-ի աղբյուրների փոխանցմամբ` ՀՀ վարչապետին ենթակա Պետական վերահսկողական ծառայությունը ստուգումներ է իրականացրել Երևանի քաղաքապետարանում և 2018-2021թթ. գործունեության վերաբերյալ մեծ ծավալի խախտումներ հայտնաբերել։
Այսպես, պարզվել է, որ 2018-2021թթ. ընթացքում, ընդհանուր առմամբ, պետությանը հասցված վնասի չափը կազմում է շուրջ 16 միլիարդ ՀՀ դրամ՝ մոտ 40 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Նշված չարաշահումները վերաբերում են Երևանի քաղաքային տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներին, այդ թվում՝ շինթույլտվությունների տրամադրմանը, գույքահարկի վճարումներին, ինքնակամ կառույցների օրինականացմանը և այլն։
Հազարավոր մեքենաների համար չեն հաշվառվել ու չեն հավաքագրվել ավելի քան 250 միլիոն դրամի գույքահարկի գումարներ, ավելի քան 550 փոխադրամիջոցներ ցույց են տրվել որպես վաճառված ու գույքահարկի գումարները զրոյացվել են և այլն։
Շինթույլտվությունների տրամադրման գործընթացում արձանագրված չարաշահումներից ուշագրավ է այն, որ դրանց ընդհանուր քանակի շուրջ 82 տոկոսը տրամադրվել է ժամկետից ուշ, իսկ 10 տոկոս մերժումների դեպքում քաղաքացիներին անգամ մերժման հիմքի մասին ոչինչ չի ասվել։ 2018-2021թթ. ընթացքում Երևանի քաղաքապետի որոշումներով օրինականացվել են 3346 ինքնակամ կառույցներ, սակայն 2491-ի դեպքում օրենքով սահմանված տուգանքներ չեն կիրառվել՝ մայրաքաղաքի բյուջեն զրկելով ավելի քան 650 միլիոն դրամ եկամուտ ունենալու հնարավորությունից։ Կան դեպքեր, երբ շինթույլտվությունները ուշացվել են շուրջ 255 օր, և դեպքեր, երբ դրանք տրվել են անմիջապես դիմումի ընդունման օրը։ 1054 դեպքով իրականացվել են շինարարության թույլտվությունների ժամկետների երկարաձգումներ, որոնցից 542 օբյեկտի նկատմամբ չեն կիրառվել օրենքով սահմանված վարչական տուգանքներ։ Ի դեպ, դրանցից 43-ի դեպքում չկիրառված տուգանքների ընդհանուր չափը անցնում է 6 միլիարդ ՀՀ դրամը։
ՊՎԾ-ի բացահայտումներով Երևանի տարբեր փողոցների նորոգման և ճեղքերի փակման աշխատանքները կատարվել են թերացումներով կամ անգամ չեն իրականացվել, սակայն դրանց դիմաց ավել վճարումներ են կատարվել։
Ուշագրավ է, որ քաղաքապետարանի աշխատակիցներին «ծառայողական պարտականությունները կատարելու» հիմնավորմամբ հատկացվել է մեծածավալ քանակի վառելիք՝ առանց հիմնավորելու, թե որ աշխատակցին ինչքան վառելիք է հարկավոր եղել այդ պարտականությունների կատարման համար։ Հետաքրքիր է, որ անգամ արձակուրդում գտնվող աշխատակիցների համար է վառելիք ելքագրվել։
Ըստ մեր տեղեկությունների` ՊՎԾ ուսումնասիրությամբ նաև պարզվել է, որ մի շարք հողամասերի դեպքում հրապարակային աճուրդների փոխարեն տեղի է ունեցել ուղղակի վաճառք, որը մի քանի անգամ պակաս է շուկայական և աճուրդային կարգով վաճառքի արժեքներից։
Ստորև ներկայացնենք մի քանի ուշագրավ տվյալ, թե ինչպիսի և ինչ ծավալների չարաշահումների մասին է խոսքը։
● 4747 փոխադրամիջոցների համար չի հաշվառվել ու չի հավաքագրվել 269 մլն դրամի գույքահարկ։
● 567 փոխադրամիջոցներ նշվել են որպես օտարված, ինչի արդյունքում 59 մլն դրամի չափով գույքահարկ զրոյացվել է։
● 6932 շինթույլտվություններից 5716-ը (82.5%) տրամադրվել են նախատեսված ժամկետներից ուշ:
● 3346 ինքնակամ կառույցների օրինականացում, որոնցից 2491-ի դեպքում տուգանքներ չեն կիրառվել։
● Կապալառու կազմակերպությունների կողմից Երևան քաղաքի վարչական շրջաններին 2019-2021թթ. չի տրամադրվել 50501.5 խմ ասֆալտի տաշվածք՝ շուրջ 288 մլն դրամ արժեքով։
● Չհիմնավորված կամ առերևույթ չկատարված 23827.9 քմ ասֆալտբետոնե ծածկի վերանորոգման աշխատանքների համար ավել է վճարվել 84 մլն դրամ։
● 2018-2021թթ. մոտ 160 մլն ՀՀ դրամի 447.050 լիտր վառելիք ելքագրվել է քաղաքապետարանի աշխատակիցների միջև անձնական օգտագործման ավտոմեքենաները ծառայողական նպատակով օգտագործելու դիմաց։
● 2019-2021թթ. ընթացքում թվով 14 դեպքում աշխատակիցները գտնվել են արձակուրդում, սակայն նրանց տվյալ ժամանակահատվածի համար ելքագրվել է 960 լիտր վառելիք։
●2016-2021թթ. ընթացքում «Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման» ծրագրի շրջանակներում նախատեսված և հատկացված միջոցներից ծախսվել է ընդամենը 496 հազար եվրո, սակայն ծրագրով նախատեսված՝ Նուբարաշենի առկա աղբավայրի հարակից շուրջ 32 հա տարածքում եվրոպական չափանիշներին համապատասխան նոր աղբավայրի կառուցման աշխատանքները պարզապես չեն կատարվում։
Հետաքրքրական է, որ շինթույլտվությունների ուշացման հետ կապված դժգոհությունների պատճառները բացահայտելու նպատակով դեռևս 2020թ. ՊՎԾ-ն փորձել էր ստուգումներ կատարել քաղաքապետարանում, սակայն դրանք ձգձգվել էին մի քանի ամիս, համապատասխան փաստաթղթերը չէին տրամադրվում, և, վերջիվերջո, քաղաքապետի միջամտությամբ դրանք դադարեցվել էին։ 2022թ. վերսկսված ստուգումների արդյունքում արձանագրված բացահայտումները թերևս անհետևանք չեն մնալու` վերածվելով աղմկահարույց քրեական գործերի։

Мэрия Еревана нанесла ущерб государству на 40 миллионов долларов в 2018-2021 годах.
Согласно источникам Radar Armenia , подчиненная премьер-министру РА Служба государственного контроля проводила проверки в мэрии Еревана и в период  с 2018-2021 гг. обнаружила большой объем нарушений в деятельности.
Таким образом, установлено, что в 2018-2021 гг. за этот период в целом сумма нанесенного государству ущерба составила около 16 млрд драмов, около 40 млн долларов США.
Упомянутые злоупотребления касаются практически всех сфер городского хозяйства, включая выдачу разрешений на строительство, уплату налога на имущество, легализацию самовольных строений, ремонта городских дорог, выдачи автомобильного топлива сотрудникам мэрии, проведения публичных аукционов по отчуждению ряда участков и т.д
За тысячи транспортных средств не учтено и не взыскано более 250 млн драмов налога на имущество, более 550 транспортных средств отражены как проданные, суммы налога на имущество обнулены и т.д.
Среди нарушений, зафиксированных в процессе выдачи разрешений на строительство, следует отметить, что около 82 процентов от их общего количества были выданы с опозданием, а в случае 10 процентов отказов гражданам даже ничего не сообщалось о причине отказа.  2018-2021 За этот период решениями мэра Еревана было узаконено 3 346 добровольных структур, но в отношении 2 491 не применялись предусмотренные законом штрафы, что лишило столичный бюджет возможности заработать более 650 млн драмов. Известны случаи, когда разрешения на строительство задерживались примерно на 255 дней, и случаи, когда их выдавали сразу в день подачи заявления. В 1054 случаях были продлены сроки разрешения на строительство, из них административные штрафы не применялись к 542 объектам.
По заключению службы госнадзора Армении, работы по ремонту и закрытию трещин на разных улицах Еревана были выполнены с недостатками или совсем не были выполнены, но за них были произведены выплаты.
Примечательно, что большое количество топлива было выделено работникам муниципалитета на основании «выполнения служебных обязанностей», без обоснования того, сколько топлива необходимо каждому сотруднику для выполнения этих обязанностей. Интересно, что топливо выдавалось даже работникам, находящимся в отпуске.
По нашим сведениям, в ходе изучения СГНА также было установлено, что в отношении ряда участков вместо публичных торгов имели место прямые продажи, которые в несколько раз меньше рыночных и аукционных стоимостей продаж.
Ниже мы представим некоторые интересные данные о типе и масштабах злоупотреблений.
● Налог на имущество в размере 269 млн драмов не был учтен и не уплачен за 4747 транспортных средств.
● 567 транспортных средств были признаны экспроприированными, в результате чего налог на имущество в размере 59 млн драмов был обнулен.
● Из 6932 разрешений на строительство 5716 (82,5%) были выданы позже запланированных сроков.
● Легализация 3346 добровольных структур, из которых к 2491 не применялись штрафы.
● Подрядными организациями в административные районы города Еревана в 2019-2021 гг. Не предоставлено 50501,5 кубометров асфальта стоимостью около 288 млн драмов.
● 84 млн. драмов были дополнительно выплачены за ремонт 23 827,9 квадратных метров асфальтобетонного покрытия, который не был обоснован или явно не выполнен.
● 2018-2021 гг. Среди работников муниципалитета выдано около 160 млн драмов, 447 050 литров топлива в обмен на использование личных автомобилей в служебных целях.
● 2019-2021 гг. в 14 случаях работники находились в отпуске, но за данный период им выло выделено 960 литров топлива.
●2016-2021 гг. За этот период из средств, запланированных и выделенных в рамках программы «Управление твердыми бытовыми отходами Еревана», было потрачено всего 496 000 евро, но строительство новой "зеленой зоны" в соответствии с европейскими стандартами на территории площадью 32 га, прилегающей к Нубарашенской свалке, но запланированная программа просто не выполняется.
Интересно, что в 2020 году в целях выявления причин жалоб, связанных с задержкой разрешения на строительство. СГНА пыталась провести проверки в муниципалитете, но они затянулись на несколько месяцев, соответствующие документы не были предоставлены и, наконец, по вмешательству мэра были остановлены. Выводы зафиксированные в результате повторных проверок, наверняка не останутся без последствий, превратившись в громкие уголовные дела 2022 года.