Միրզոյանն ու Բեգլարյանը շեշտել են միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների ներգրավվածության անհրաժեշտությունը
Հունիսի 24-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են 2020թ. ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակն ու առաջացած հումանիտար հարցերի հաղթահարման ընթացքը։
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել միջազգային ատյաններում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, այդ թվում՝ բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների բարձրաձայնման և նրանց առջև ծառացած հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը և Արտակ Բեգլարյանը շեշտել են միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների՝­ տեղում անարգել ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ պատերազմի հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հետևանքների համապարփակ և լիարժեք հասցեագրման նպատակով:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և արդարացի կարգավորման հեռանկարների շուրջ՝ ընդգծելով Հայաստանի և Արցախի ջանքերի փոխներդաշնակեցման կարևորությունը:

Мирзоян и Бегларян подчеркнули необходимость привлечения международных гуманитарных организаций
24 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с госминистром Арцаха Артаком Бегларяном. Собеседники обсудили 2020 год. Ситуация в Арцахе из-за азербайджанской агрессии и процесс решения гуманитарных вопросов.
В частности, они коснулись предпринимаемых на международных форумах усилий по повышению прав жителей Нагорного Карабаха, в том числе вынужденно перемещенного населения, и решению стоящих перед ними проблем. В этом контексте Арарат Мирзоян и Артак Бегларян подчеркнули необходимость беспрепятственного участия международных гуманитарных организаций на местах для полного устранения гуманитарных, социально-экономических последствий войны.
Собеседники обменялись мнениями о перспективах мирного и справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув важность согласования усилий Армении и Арцаха.