Ե՞րբ կդադարեն Վանեցյանի պատգամավորական լիազորությունները և ո՞վ կփոխարինի նրան ԱԺ-ում
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն այսօր պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու դիմում է ներկայացրել խորհրդարան։
ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի 155 հոդվածի համաձայն, պատգամավորը հրաժարականի մասին իր գրավոր դիմումը պաշտոնապես ներկայացնում է Ազգային ժողովի նախագահին, ով այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ։
Եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ։
Իսկ եթե պատգամավորը հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:
Նշենք, որ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ընտրական ցուցակի հաջորդ համարը Մարտուն Գրիգորյանն է, և Վանեցյանի մանդատը նրան է հասնելու։

Когда заканчиваются полномочия Ванецяна и кто заменит его в Национальном собрании?
Председатель фракции НС "Честь имею" Артур Ванецян сегодня подал в парламент заявление о сложении депутатского мандата .
Согласно статье 155 Регламента НС Конституционного закона депутат официально подает письменное заявление об отставке спикеру Национального собрания, который делает об этом заявление.
Если в недельный срок после объявления об отставке депутат в письменной форме отзывает свое заявление об отставке, об этом также делает заявление Спикер Национального Собрания.
А если депутат не отзывает свое заявление об отставке, составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывается и публикуется Председателем Национального Собрания. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола.
Отметим, что следующим номером в избирательном списке блока «Честь имею» является Мартун Григорян, к нему и перейдёт мандат Ванецяна.