Հակամարտության կարևորագույն կողմերը դեռևս մնում են չլուծված. ԱՄՆ դեսպանատուն
Radar Armenia-ն օրերս հարցում էր ուղարկել ՀՀ-ում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի ու ՌԴ-ի դեսպանատներ՝ խնդրելով ներկայացնել նրանց տեսակետը ԼՂ հակամարտության ներկա իրավիճակի վերաբերյալ։ Առայժմ ստացել ենք միայն Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան պատասխանները։ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի դեսպանատները դեռ չեն արձագանքել մեր հարցմանը։
Եվ այսպես, Radar Armenia-ն ԱՄՆ դեսպանատնից հետաքրքրվել է՝ ինչպե՞ս են պատկերացնում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության աշխատանքը, եթե ռուս-ուկրաինական հակամարտության պատճառով այն փաստացի չի գործում։
ԱՄՆ դեսպանատնից արձագանքել են. «Միացյալ Նահանգները ջանում է աջակցել և նպաստել Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ դրական զարգացումներին։ Միացյալ Նահանգները, ներգրավվելով  երկկողմ ձևաչափում ու նույնակերպ մտածող գործընկերների հետ, այդ թվում՝ նաև որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, հանձնառու է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ լուծել բոլոր չկարգավորված խնդիրները»։
Radar Armenia-ն նաև հետաքրքրվել է՝ Ադրբեջանը ՀՀ տարածքով դեպի Նախիջևան ցանկանում է ունենալ ճանապարհ և դա փոխկապակցում է ԼՂ խնդրի հետ։ Ի՞նչ դիրքորոշում ունի դեսպանատունն այդ հարցի շուրջ։ «Շատ հարցեր դեռևս լուծման կարիք ունեն, այդ թվում՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային ուղիներին վերաբերող հարցերը։ Միացյալ Նահանգները ողջունում է այս և այլ հարցերի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կառուցողական ներգրավվածությունը»,- ընդգծել են դեսպանատնից։
ԼՂ ապագա կարգավիճակի վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ դեսպանատնից արձագանքել են. «Հակամարտության կարևորագույն կողմերը դեռևս մնում են չլուծված, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։ Մենք շարունակում ենք կարծել, որ տարածաշրջանի խաղաղ, ժողովրդավարական և բարեկեցիկ ապագայի բանալին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր չկարգավորված հարցերի բանակցային, համապարփակ և կայուն կարգավորումն է»։
Եվ վերջապես, Ադրբեջանը պարբերաբար պնդում է, որ ԼՂ խնդիրը չկա, և հարցը լուծված է։ Հարցին՝ համամի՞տ է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այդ դիրքորոշման հետ, թե՞ ոչ. «Մենք, նաև որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ ԼՂ հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր չկարգավորված հարցերի բանակցային, համապարփակ և կայուն կարգավորմանն ուղղված ջանքերում»։

Ключевые аспекты конфликта остаются нерешенными. Посольство США
Radar Armenia недавно направил запрос в посольства стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Армении, США, Франции и России с просьбой представить свои взгляды на текущую ситуацию в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Пока мы получили только ответы посольства США в Армении. Посольства Франции и России в Армении пока не ответили на наш запрос.
Так, Radar Armenia поинтересовался у посольства США, как они представляют себе работу сопредседателей Минской группы ОБСЕ, если она фактически "заморожена" из-за российско-украинского конфликта.
Посольство США ответило. «Соединенные Штаты стремятся внести свой вклад в позитивное развитие мира на Южном Кавказе. «Соединенные Штаты, взаимодействуя с двусторонними партнерами и единомышленниками, включая себя в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, стремятся помочь Армении и Азербайджану решить все нерешенные вопросы».
Radar Armenia также поинтересовался, отметив что Азербайджан хочет иметь дорогу через Армению в Нахичевань, и связывает этот вопрос с нагорно-карабахским конфликтом. Какова позиция посольства по этому вопросу? «Многие вопросы еще предстоит решить, в том числе вопросы, связанные с региональными транспортными маршрутами. "Соединенные Штаты приветствуют конструктивное участие представителей Армении и Азербайджана в этих и других вопросах ", - говорится в сообщении посольства.
На вопрос о будущем статусе Нагорного Карабаха посольство ответило: «Ключевые аспекты конфликта остаются нерешенными, в том числе статус Нагорного Карабаха. «Мы по-прежнему считаем, что ключом к мирному, демократическому и процветающему будущему в регионе является всеобъемлющее, согласованное и стабильное урегулирование всех нерешенных вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом».
И, наконец, Азербайджан регулярно заявляет, что нагорно-карабахского конфликта нет, вопрос решен. На вопрос, согласно с такой позицией посольство США в Армении или нет? «Мы, как сопредседатели Минской группы ОБСЕ, готовы помочь Армении и Азербайджану в их усилиях по переговорам о всеобъемлющем и прочном урегулировании нагорно-карабахского конфликта или всех нерешенных вопросов, вытекающих из него».