Հայաստանում 117 կուսակցութուն է գրանցված
Հայաստանում կա գրանցված 117 կուսակցություն։ Այս մասին Radar Armenia-ն տեղեկացավ ՀՀ Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրից։
Հայաստանում վերջին անգամ կուսակցություն գրանցվել է այս տարվա փետրվարին՝ «Բարոյական արժեքներ» անվամբ։ Ամենաշատ թվով կուսակցություններ ՀՀ-ում գրանցվել են 2021թ։ Իսկ 2018թ. թավշյա հեղափոխությունից հետո մինչ այս պահը պետական գրանցում են ստացել թվով 43 կուսակցություն։
Համեմատության համար նշենք, որ նորանկախ Հայաստանում, երբ վերջ դրվեց կոմունիստական միակուսակցականությանը, 1991թ. միայն ՀՀ-ում գրանցված էր շուրջ 20 կուսակցություն։
Ըստ կուսակցությունների մասին ՀՀ օրենքի՝ պետական գրանցման պահին կուսակցությունը պետք է ունենա ոչ պակաս, քան 800 անդամ։ Եթե հաշվի առնենք, որ այս պահին Հայաստանում գրանցված է 117 կուսակցություն, իսկ կուսակցության կազմում պետք է լինեն առնվազն 800 հոգի, ստացվում է, որ Հայաստանում նվազագույնը կա շուրջ 94 հզ կուսակցական։ Իրականում, իհարկե, նրանց թիվը շատ ավելի մեծ է, քանի որ Հայաստանում մի շարք կուսակցությունների անդամների թիվն անցնում է 10 հազարը, գոնե՝ ըստ փաստաթղթերի։

В Армении зарегистрировано 117 партий.
В Армении зарегистрировано 117 партий. Об этом Radar Armenia сообщили из Государственного реестра юридических лиц Министерства юстиции РА.
В последний раз очередная партия была зарегистрирована в Армении в феврале этого года под названием «Моральные ценности». Наибольшее количество партий в Армении было зарегистрировано в 2021 году. А после бархатной революции 2018 года государственную регистрацию получили 43 партии.
Для сравнения отметим, что в новой независимой Армении, когда закончилась коммунистическая однопартийная система, в 1991 г. в Армении было зарегистрировано около 20 партий.
Согласно закону РА о партиях, на момент государственной регистрации в партии должно быть не менее 800 членов. Если учесть, что на данный момент в Армении зарегистрировано 117 партий, а в партии должно быть не менее 800 человек, то получается, что в Армении не менее 94 тысяч членов разных партии. В действительности, конечно же, их количество гораздо больше, так как количество членов ряда партий в Армении превышает 10 тысяч, по крайней мере, по документам.