ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Բուլղարիայի նախագահը շեշտել են հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրեդադարձման անհրաժեշտությունը
Պաշտոնական այցով Բուլղարիայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևի հետ:
Շնորհավորելով միմյանց Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ կողմերը նշել են, որ երեք տասնամյակների ընթացքում երկու երկների միջև համագործակցությունը զարգացել է փոխադարձ վստահության և հարգանքի հիման վրա:
Արարատ Միրզոյանը և Ռումեն Ռադևն անդրադարձել են հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով խորացնելու երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունը, առևտրատնտեսական, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, կրթական ոլորտներում համագործակցությունը։
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ փոխայցելությունները, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակներում, կնպաստեն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող  ոլորտներում համագործակցության առկա ներուժի լիարժեք իրացմանը: Կարևորվել է նաև Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը՝ որպես երկու երկրներն իրար կապող կարևոր կամրջի։
Անդրադառնալով տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում միջազգային համագործակցության հեռանկարներին՝ զրուցակիցները կարևորել են «Պարսից ծոց-Սև ծով» տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ ինտենսիվ աշխատանքների իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը Բուլղարիայի նախագահին է ներկայացրել հարավկովկասյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Երկուստեք շեշտվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ Այս առումով նախարար Միրզոյանը ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերն` ուղղված ԼՂ հակամարտության տևական լուծմանը, և բարձր գնահատել Բուլղարիայի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
Ի թիվս այլ հրատապ լուծում պահանջող  հումանիտար հարցերի՝ շեշտվել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրեդադարձման, Արցախում հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողների պահպանման անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը Բուլղարիայի նախագահին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացը:

Глава МИД Армении и президент Болгарии подчеркнули необходимость возвращения армянских военнопленных и других задержанных
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, находящийся в Болгарии с официальным визитом, 14 июня встретился с Президентом Республики Болгария Руменом Радевым.
Поздравив друг друга с 30-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Болгария, стороны отметили, что за последние три десятилетия сотрудничество между двумя странами развивалось на основе взаимного доверия и уважения. .
Арарат Мирзоян и Румен Радев коснулись перспектив развития армяно-болгарских отношений, выразив обоюдную готовность углублять политический диалог между двумя странами, сотрудничество в сферах торговли, экономики, транспорта, туризма и образования.
Собеседники согласились, что взаимные визиты, в том числе на высшем уровне, будут способствовать полной реализации имеющегося потенциала сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. Обсуждалась также роль армянской общины Болгарии как прочного моста, соединяющего две страны.
Касаясь перспектив международного сотрудничества в сфере транспортной инфраструктуры, собеседники коснулись реализации интенсивных работ по созданию транспортного коридора «Персидский залив-Черное море».
В ходе встречи также были затронуты вопросы региональной и международной безопасности.
Министр Мирзоян проинформировал Президента Болгарии о ситуации в регионе Южного Кавказа, в частности, о последних событиях в отношениях между Арменией и Азербайджаном и урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Обе стороны подчеркнули, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно путем мирных переговоров. В этой связи министр Мирзоян подчеркнул роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в урегулировании нагорно-карабахского конфликта и высоко оценил позицию Болгарии по урегулированию конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Среди других неотложных гуманитарных вопросов была подчеркнута необходимость возвращения армянских военнопленных и других заключенных, сохранения армянских религиозных, исторических и культурных памятников в Арцахе.
Министр иностранных дел Армении также проинформировал президента Болгарии о ходе армяно-турецкого урегулирования.