Մամիկոն Ասլանյանը կմնա կալանավորված
Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը մերժել է Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանին ազատ արձակելու միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, որ Մամիկոն Ասլանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ), 309-րդ հոդվածի 1-ին մասի (Պաշտոնատար անձի կողմից դիտավորությամբ այնպիսի գործողություններ կատարելը, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել նրա լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին, հասարակության կամ պետության օրինական շահերին ), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի (Պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելը, կեղծում, քերվածք կամ այլ թվական գրառումներ կամ փոփոխություններ կատարելը, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր կազմելը կամ հանձնելը) հատկանիշներով:

Мамикон Асланян останется под стражей
Суд первой инстанции Лорийской области отклонил ходатайство об освобождении бывшего мэра Ванадзора Мамикона Асланяна.
Напомним, что Мамикону Асланяну было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 308 УК РА (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия), ч. 1 ст. 309 (умышленные действия, совершенные должностным лицом, явно превышающие пределы своих полномочий; причинение значительного ущерба правам и законным интересам граждан, организаций, законным интересам общества или государства), часть 1 статьи 314 (должностным лицом из корыстных или иных личных или групповых интересов: внесение заведомо ложных сведений или записи в официальных документах, фальсификация, стирание или внесение иных пометок или изменений, например составление или представление поддельных документов).