ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե Ռուսաստանը և Հայաստանը ռազմավարական գործընկերներ և դաշնակիցներ են, մեր հարաբերությունների օրակարգը շատ լայն է և բազմազան, դրանք երկկողմ հարաբերությունների հարցեր են և տարածաշրջանային ու միջազգային խնդիրներ։
Ըստ նրա. «Օրակարգի հիմնական հարցը վերաբերում է տարածաշրջանային անվտանգությանը, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը։ Մենք շատ ինտենսիվ քննարկում ենք այդ հարցը Ռուսաստանի հետ և այլ հարցեր, օրինակ՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացումը։ Վերջերս Մոսկվայում տեղի ունեցավ եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումը՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի նախագահությամբ։ Հուսով եմ, որ մոտ ապագայում մենք կկարողանանք հասնել կոնկրետ պայմանավորվածությունների և վերջնականապես լուծել այս ռազմավարական կարևոր խնդիրը ողջ տարածաշրջանի համար՝ հանուն կայունության և խաղաղության»։
Նա հայտնել է, որ օրերս կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով երկկողմ աշխատանքային հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը. «Արդեն նախատեսվում է, որ երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում, երրորդը՝ Բրյուսելում։ Այս համատեքստում մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանի աջակցությամբ այս գործընթացը բնականոն կզարգանա և արդյունավետ կլինի»։
Վարչապետը նաև ընդգծել է Ադրբեջանից ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձի կարևորությունը, որոնք դեռևս գտնվում են Ադրբեջանում՝ հակառակ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության. «Այս հարցում նույնպես մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանի աջակցությամբ այս հումանիտար հարցը ամբողջությամբ կլուծվի»։

Пашинян выразил надежду, что процесс демаркации будет развиваться нормально при поддержке России
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил на встрече с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, что Россия и Армения, стратегические партнеры, союзники, повестка наших отношений очень широкая, разнообразная, это вопросы двусторонних отношений, региональные и международные вопросы.
По его словам. «Основной вопрос повестки дня касается региональной безопасности, урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Мы очень интенсивно обсуждаем этот вопрос с Россией и другие вопросы, например, открытие регионального сообщения. Недавно в Москве состоялась встреча трехсторонней рабочей группы под председательством вице-премьеров Армении, России и Азербайджана. «Надеюсь, что в ближайшее время нам удастся достичь конкретных договоренностей, чтобы окончательно решить этот стратегически важный для всего региона вопрос во имя стабильности и мира».
Он сообщил, что на днях состоялось первое заседание двусторонней рабочей комиссии по демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. "Уже запланировано, что вторая встреча состоится в Москве, третья - в Брюсселе. В этом контексте мы надеемся, что при поддержке России этот процесс будет развиваться нормально и будет эффективным».
Премьер-министр также подчеркнул возможность возвращения военнопленных, заложников и других задержанных из Азербайджана, которые до сих пор находятся в Азербайджане, вопреки трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года. «В этом вопросе мы тоже надеемся, что при поддержке России этот гуманитарный вопрос будет полностью решен».