Փաշինյանն ընդունել է Ճապոնիայի դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև բոլոր ոլորտներում համագործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է առևտրատնտեսական կապերի խորացման անհրաժեշտությունը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է մեր երկիր ճապոնական ներդրումների ներգրավմամբ: Բարձր գնահատելով արտակարգ իրավիճակների և առողջապահության ոլորտներում մեր երկրին մինչ այժմ ցուցաբերված տեխնիկական օժանդակությունը՝ վարչապետը հույս է հայտնել, որ այն կկրի շարունակական բնույթ ու կնպաստի այդ ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումների արդյունավետ կյանքի կոչմանը:
Դեսպան Մասանորին նշել է, որ Ճապոնիայի կառավարության համար Հայաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում հարաբերությունների զարգացումը մեծ կարևորություն ունի: Դեսպանը հավելել է, որ ճապոնական կողմը ևս հետաքրքրված է տնտեսական համագործակցության ընդլայնմամբ ու պատրաստ է հայաստանյան գործընկերների հետ ինտենսիվ աշխատանք տանել այդ նպատակով: Ֆուկուշիմա Մասանորին վարչապետին է ներկայացրել Ճապոնիայի դեսպանության կողմից մեր երկրում իրականացվող ծրագրերը, որոնք միտված են տարբեր ոլորտներում տեխնիկական հագեցվածության ապահովմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև կրթության ոլորտում ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացմանը, բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության և այլ ուղղություններով համագործակցությանը, ինչպես նաև 2025 թվականին Օսակայում նախատեսվող էքսպո ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությանը վերաբերող հարցեր:

Пашинян принял посла Японии
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Армении Фукушиму Масанори.
Премьер-министр придал важное значение развитию и расширению сотрудничества между Арменией и Японией во всех сферах. В частности, Никол Пашинян подчеркнул необходимость углубления торгово-экономических связей, отметив, что правительство Армении заинтересовано в привлечении японских инвестиций в нашу страну. Высоко оценив оказываемую нашей стране техническую помощь в области чрезвычайных ситуаций и здравоохранения, Премьер-министр выразил надежду, что она будет носить постоянный характер и будет способствовать эффективной реализации реформ в этих сферах.
Посол Масанори отметил, что развитие отношений с Арменией в политической, экономической и гуманитарной сферах имеет большое значение для правительства Японии. Посол добавил, что японская сторона заинтересована в расширении экономического сотрудничества и готова для этого интенсивно работать со своими армянскими коллегами. Фукусима Масанори представил премьер-министру программы, реализуемые Посольством Японии в нашей стране, которые направлены на обеспечение техническими средствами в различных областях.
Собеседники также обсудили вопросы, связанные с реализацией программ студенческого обмена в сфере образования, сотрудничества в сфере высоких технологий, здравоохранения и других сферах, а также участия Армении в экспо-выставке в Осаке в 2025 году.