Պայքար՝ տնտեսական լծակների համար
«Հայաստանում նույն քաղաքական օրակարգը սպասարկող ԱԺ-ում ծվարած երկու բեևեռների կողմից իրականացվող  գործողությունները պետականության հետ աղերս չունեն։ Մի կողմից ստանդարդ դեմագոգիայով զբաղվող կառավարող ուժը, մյուս կողմից իրեն ընդդիմություն հռչակած ԱԺ խմբակցությունները, լծված են մեկ ընդհանուր գործի՝ իշխանության համար պայքարի։
Հարց է ծագում, իսկ նրանց ինչի՞ն է պետք այդ իշխանությունը։ Արդյոք չեն կարող հանգիստ ապրել, առանց քաղաքական վայրիվերումների։ Չէ, որ ԱԺ-ում գտնվող ուժերը ունեն այն ինչ իրենց պետք է՝ փող ու ազդեցություն և չունեն պետականություն կերտելու գիտելիք ու կամք, ինչը արդեն ապացուցել են։
Խնդիրն այն է, որ իշխանության համար պայքարը նոր օլիգարխիկ համակարգ ձևավորելու համար տնտեսական լծակներին տիրապետելու պայքար է։ Քանի որ ոչ նախկին ուժերը և ոչ էլ ներկա կառավարիչները ի վիճակի չեղան ժողովորդավար պետություն կայացնելու, և հենվելու ժողովրդի իշխանության վրա, ժողովրդից օտարված այդ ուժերին անհրաժեշտ է իրենց ազդեցությունը պահելու համար շատ փող։ Իսկ փողի համար անհրաժեշտ են վարչական լծակներ։
Սա էր հիմնական պատճառը, որը կառավարող վարչախմբերին ստիպում էր վերարտադրվելու համար գնալ ընտրակեղծիքների և քաղաքական առևտրի։ Գործող քաղաքական «վերնախավը» որպես այդ միջավայրում ձևավորված քաղաքական միավոր, լավ գիտի այդ խաղի կանոնները և մենք ըստ էության տեսնում ենք ոչ թե պետությունը այս կամ այն ճանապարհով զարգացնելու առաջնահերթությունների համար պայքար, այլ կապիտալի վերաբաշխման համար մղվող պրիմիտիվ կռիվ։
Եթե ցանկանում ենք պետություն ունենալ, մեզ նոր որակի քաղաքական մշակույթ հաստատել է պետք, նոր որակի հարաբերությունների վրա հենված։ Ինչպե՞ս...
Շատ պարզ... Այս խնդիրը գիտակցող և վերջին միտքը կիսող քաղաքացիները պիտի հասկանան, որ իրենց անմիջական մասնակցությունն է պետք այդ որակական փոփոխությանը։ Կամ մենք սկսում ենք մեր ձեռքը վերցնել մեր ճակատագիրը, կամ այն շարունակում են տնօրինել պատեհապաշտներն ու թայֆաբազները»։

В Армении идет борьба за экономические рычаги
«Действия двух полюсов, орудующих в Национальном Собрании и преследующих одну и ту же политическую повестку в Армении, не имеют ничего общего с государственностью». С одной стороны, правящая сила занимается стандартной демагогией, с другой стороны, фракции НС, объявившие себя оппозиционными, занимаются одним общим делом - борьбой за власть.
Возникает вопрос, зачем им эта власть? Не могут жить спокойно, без политических потрясений? Ведь у сил в Национальном Собрании есть всё, что им нужно, деньги и влияние, но нет знаний и воли строить государство, что они уже доказали.
Проблема в том, что борьба за власть — это борьба за получение экономических рычагов для формирования новой олигархической системы. Поскольку ни прежние силы, ни нынешние правители не смогли создать демократическое государство чтобы опереться на власть народа, то отчужденным от народа силам для поддержания своего влияния нужны большие деньги. А для денег нужны административные рычаги.
Это было основной причиной, вынуждающей правящие режимы прибегать к фальсификациям на выборах — политической торговле, чтобы воспроизвести себя. Нынешняя политическая «элита» как политическая единица, сформировавшаяся в той среде, хорошо знает правила этой игры, по сути, мы видим не борьбу за приоритеты развития государства тем или иным путем, а примитивную борьбу за перераспределение капитала.
Если мы хотим иметь государство, нам необходимо создать новую качественную политическую культуру, основанную на новых качественных отношениях. Как...
Очень просто... Граждане, осознающие эту проблему и разделяющие последнюю мысль, должны понимать, что необходимо их непосредственное участие в этом качественном изменении. «Либо мы начинаем брать свою судьбу в свои руки, либо ею продолжают управлять оппортунисты и конъюнктурщики».