ԱՄՆ֊ի «վտարման» ադրբեջանա֊իրանական հրամայականը և «3+3»֊ի աքցանը
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն այս շաբաթ այց կկատարի Ղազախստան և Թուրքմենստան։ Դա ընդգծում է այդ տարածաշրջանի՝ երկրաչափական պրոգրեսիայով աճող կոմունիկացիոն նշանակության հանդեպ Թեհրանի հետաքրքրությունը։ Իսկ մինչ այդ Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին մեկօրյա աշխատանքային այցով գտնվում էր Ադրբեջանում, որտեղ հասցրել է հանդիպումներ ունենալ նախագահ Ալիևի, արտգործնախարար Բայրամովի հետ։ Հաջորդ շաբաթ պլանավորված է Արաղչիի այցը Մոսկվա և Մինսկ։ Այցերի այս քարտեզագրումը վկայում է, որ ներկա փուլում Իրանի առաջնահերթությունների շարքում են հետխորհրդային տարածքի երկրների, ինչպես նաև թյուրքական աշխարհի երկրների հետ հարաբերությունների բալանսավորումը, իսկ տնտեսական առումով՝ Ադրբեջան-Միջին Ասիա շղթայից իր ակնկալիքների որոշակիացումը։
Իրանի վախերը
Թեհրանն զգում է Միջին միջանցքի արագ զարգացող ճարտարապետությունում իր դերակատարումն ուժեղացնելու անհրաժեշտությունը։ Դա պայմանավորված է հատկապես TRIPP տրանսպորտային նախագծի, հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործում «ազդեցիկ արբիտրի» դերակատարումն ստանձնելու միջոցով Միջին միջանցքն իր հսկողության տակ վերցնելու՝ Վաշինգտոնի անթաքույց հավակնություններով։ Այս իմաստով Ադրբեջանը և միջինասիական երկրները Թեհրանի համար ձեռք են բերում  բացառիկ նշանակություն։
Արաղչիի այցը Բաքու նախևառաջ վկայում է, որ Թեհրանը Բաքվի մեջ տեսնում է Արևելք-Արևմուտք նոր միջանցքներում Իրանի տարածաշրջանային ֆունկցիոնալ սահմանափակումը չեզոքացնելու հնարավորություն՝ չնայած Բաքվի հետ ունեցած էական տարաձայնություններին։ Բացի այդ, Ադրբեջանը շարունակում է դիտվել որպես Հյուսիս–Հարավ միջանցքի առանցքային հանգույց։ TRIPP-ի միջոցով Միացյալ Նահանգների քաղաքական «ներխուժումը» Հարավային Կովկաս, որը խախտել է տարիներով ձևավորված ռուս–իրանա–թուրքական հեգեմոնիկ բալանսը, ավելի քան երբևէ Թեհրանին մղում է ձևավորել «հակակշռման առանցք»։ Դրանում Ադրբեջանը, որքան էլ պարադոքսալ հնչի, դառնում է նրա պոտենցիալ բնական դաշնակիցը։ Պատահական չէր Արաղչիի կողմից Իլհամ Ալիևին Թեհրան հրավիրելու հանգամանքը՝ մի իրավիճակում, երբ միայն 2025թ․ Իրանի նախագահն երկու անգամ պաշտոնական այցով եղել էր Ադրբեջանում։
«3+3»֊ի վերակենդանացման իրանական մոտիվները
Բացի այդ, Բաքվում բանակցությունների առանցքային թեմաներից մեկը եղել է «3+3» ձևաչափի վերակենդանացումը։ Իրանի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության հիմնական երաշխիքը հենց այդ ձևաչափն է՝ կրկնելով խնդիրները տարածաշրջանային երկրների միջավայրում լուծելու Թեհրանի հայտնի թեզը։ Իր հերթին, Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովը, ըստ էության համաձայնելով դրան, հայտարարել է, թե իրենք պատրաստ են այդ ձևաչափի հաջորդ ֆորումն ընդունել Բաքվում և սպասում են Երևանի դրական արձագանքին, ինչին վերջինս, ավելի վաղ, ըստ Բայրամովի, դեմ է արտահայտվել։ Այլ կերպ ասած՝ Բաքվում Արաղչի-Բայրամով տանդեմը տվել է Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրված ռազմավարական փատաթղթերով փաստացի «լուծարված» «3+3» ձևաչափը վերակենդանացնելու ազդանշանը։ Եվ դա տարօրինակ չէ։
Թեև արտաքուստ Իրանը առարկություն չէր հայտնել ԱՄՆ-ի հովանավորությամբ հայ-ադրբեջանական կարգավորման և TRIPP տրանսպորտային հանգույցի ձևավորման, նույնն է թե՝ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի տնտեսա-քաղաքական ազդեցության կտրուկ աճին, սակայն ակնհայտ է, որ Թեհրանը ոգևորված չէ իր հյուսիսային սահմանագծի երկայնքով, Հայաստանի ու, մասամբ, նաև Ադրբեջանի միջոցով դեպի հյուսիս և դեպի Եվրոպա իր հաղորդուղիների նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու՝ ԱՄՆ-ի նոր հավակնություններից։ Իրանն ԱՄՆ-ի այդ դերակատարումը զուտ խորհրդանշական դարձնելու, այսինքն, նյութականացման հեռանկարից զրկելու հրատապ խնդիր ունի, ինչի միակ գործնական հնարավորությունը թերևս դիտում է «3+3» ձևաչափի վերակենդանացումը, դրան քիչ թե շատ հասկանալի բովանդակություն հաղորդելը և, ամենակարևորը, Երևանին այնտեղ ներքաշելով՝ ԱՄՆ-ից և Արևմուտքից կտրելը։ Հետևաբար, բացառելի չէ, որ Արաղչին Մոսկվայում կարող է բանակցել նաև այս հարցի շուրջ, որը նույնքան զգայուն է նաև Ռուսաստանի շահերի տեսանկյունից։
«3+3»֊ի վերակենդանացման ադրբեջանական մոտիվները
Ադրբեջանի համար «3+3»-ի վերակենդանացումն ունի այլ, ոչ պակաս կարևոր նշանակություն, որը հակադրվում է վաշինգտոնյան հռչակագրերից ածանցվող խաղաղության տրամաբանությանը։ Բաքվում համարում են, որ Թրամփի ներգրավման միջոցով Վաշինգտոնից ստացել են ամենակարևորը՝ Նախիջևանի հետ երաշխավորված անխափան ճանապարհատրանսպորտային և երկաթուղային հաղորդակցություն, որից Հայաստանը ելք չունի։ Բայց Բաքվում բացարձակապես շահագրգռված չեն Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի երկարաժամկետ և ազդեցիկ ներկայության հարցում, քանի որ այն իրենց զրկում է երեք գործոնից։ Առաջին, Հայաստանի հետ խոսել ուժի դիրքերից և շարունակել պատերազմի սպառնալիքով զիջումներ կորզել։ Այն դեպքում, երբ ԱՄՆ֊ն այստեղ կգործարկի իր շահերը պաշտպանելու մեխանիզմներ, Վաշինգտոնը բացառելու ապակայունացման որևէ փորձ։ Երկրորդ՝ դիրքավորվել տարածաշրջանային լիդերի կարգավիճակում։ ԱՄՆ-ի ներկայության պայմաններում Ադրբեջանը դառնում է նույնպիսի մասշտաբի տարածաշրջանային խաղացող, ինչպիսիք են Վրաստանն ու Հայաստանը, սա բնավ չի տեղավորվում Ալիևի պլաններում։ Եվ երրորդ՝ Թուրքիայի տարածաշրջանային դերի սահմանափակումը։ Եթե մինչ այս ԱՄՆ-ն հենց Թուրքիայի միջոցով էր ապահովում իր ներկայությունը տարածաշրջանում, ապա հիմա այդ ներկայությունն անմիջական է, և Վաշինգտոնն ավելի քիչ կախվածություն կունենա Անկարայից։ Նման պայմաններում ինքնաբերաբար չափավորվելու է նաև Թուրքիայի՝ դեպի արևելք ծավալվելու ախորժակը։ Իսկ Թուրքիայի ազդեցության չափավորումը ուղիղ  համեմատական է Ադրբեջանի հավակնությունների չափավորման հետ։
«Ամերիկյան Մավրը» և հայկական ընտրությունը
Այս իմաստով Ադրբեջանի ամերիկյան քաղաքական ուղեգծի տրամաբանությունը հանգում է շեքսպիրյան հայտնի բանաձևին՝ «Մավրը կատարել է իր սև գործը, մավրը պետք է հեռանա»։ Դրա գործնական ճանապարհը․․․ «3+3»-ի վերակենդանացումն է, ընդ որում՝ արդեն նոր շնչով ու շոշափելի, Հայաստանի համար «աքցանային» գործիքակազմով։
Եթե նկատի ունենանք, որ բացի Հայաստանից և, մասամբ, Վրաստանից, փաստացի, տարածաշրջանային բոլոր մեծ ու փոքր խաղացողներին խանգարում է ԱՄՆ-ի աճող ներկայությունը, պետք է ենթադրել, որ Երևանի նկատմամբ առաջիկայում կարող է աճել ճնշումը «3+3»֊ի խեղդող ճահճի մեջ ներքաշելու նպատակով։ Եվ Երևանի գերխնդիրն է դառնում թույլ չտալ, որպեսզի ԱՄՆ-Հայաստան համագործակցությունը դառնա փոփոխական մեծություն։

Iranian President Masoud Pezeshkian will visit Kazakhstan and Turkmenistan this week. This underscores Tehran’s interest in the region’s rapidly growing importance in communications. Before that, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi was on a one-day working visit to Azerbaijan, during which he met with President Aliyev and Foreign Minister Bayramov. Araghchi is scheduled to visit Moscow and Minsk next week. This mapping of visits indicates that Iran’s priorities at this stage include balancing relations with countries of the post-Soviet space and the Turkic world, and defining its expectations from the Azerbaijan-Central Asia chain in economic terms.
Iran’s Fears
Tehran feels the need to strengthen its role in the rapidly developing architecture of the Middle Corridor. This is due, in particular, to Washington’s undisguised ambitions to take control of the Middle Corridor through the TRIPP transport project, assuming the role of an “influential arbitrator” in the Armenian-Azerbaijani settlement. In this sense, Azerbaijan and the Central Asian countries are gaining exceptional importance for Tehran.
Araghchi’s visit to Baku first of all testifies to the fact that Tehran sees in Baku an opportunity to neutralize Iran’s regional functional limitations in new East-West corridors, despite significant disagreements with Baku. In addition, Azerbaijan continues to be viewed as a key node of the North-South corridor. The political “invasion” of the United States in the South Caucasus through TRIPP, which has disrupted the Russian-Iranian-Turkish hegemonic balance formed over the years, is pushing Tehran more than ever to create a “counterbalancing axis.” In this, Azerbaijan, no matter how paradoxical it may sound, becomes its potential natural ally. It was no coincidence that Araghchi invited Ilham Aliyev to Tehran, given that the Iranian president had already paid an official visit to Azerbaijan twice in 2025.
Iranian motives for the revival of the “3+3.”
In addition, one of the key topics of the negotiations in Baku was the revival of the “3+3” format. The Iranian Foreign Minister stated that the main guarantee of peace in the region is precisely that format, repeating Tehran’s well-known thesis of resolving issues within the framework of regional countries. In turn, Azerbaijani Foreign Minister Bayramov, essentially agreeing with this, stated that they were ready to host the following forum of that format in Baku and were waiting for Yerevan’s positive response, to which the latter, according to Bayramov, had earlier opposed. In other words, the Araghchi-Bayramov tandem in Baku has given the signal to revive the “3+3” format, which was actually “dissolved” by the strategic documents signed in Washington on August 8. And this is not strange.
Although outwardly Iran did not object to the US-sponsored Armenian-Azerbaijani settlement and the formation of the TRIPP transport hub, as well as the sharp increase in US economic and political influence in the region, it is evident that Tehran is not enthusiastic about the new US ambitions to establish control over its communication routes along its northern border, through Armenia and, partly, Azerbaijan, to the north and to Europe. Iran has an urgent task of making this role of the US purely symbolic, that is, depriving it of the prospect of materialization, for which the only practical possibility is perhaps to revive the “3+3” format, to give it a more or less understandable content and, most importantly, to cut it off from the US and the West by involving Yerevan in it. Therefore, it is not excluded that Araghchi may also negotiate in Moscow on this issue, which is equally sensitive from Russia's point of view.
Azerbaijani motives for reviving the “3+3.”
For Azerbaijan, the revival of the “3+3” has another, no less critical meaning, which contradicts the logic of peace derived from the Washington declarations. Baku believes that, through Trump’s involvement, it has received the most crucial thing from Washington: guaranteed uninterrupted road and rail communication with Nakhichevan, from which Armenia has no way out. But Baku is absolutely not interested in a long-term and influential US presence in the South Caucasus, since it deprives them of three factors. First, to talk to Armenia from a position of strength and continue to extract concessions with the threat of war. If the US launches mechanisms to protect its interests here, Washington will exclude any attempt at destabilization. Second, to position itself as a regional leader. With the US presence, Azerbaijan becomes a regional player of the same scale as Georgia and Armenia, which does not fit into Aliyev’s plans at all. And third, to limit Turkey’s regional role. Before, the US ensured its presence in the region through Turkey; now, this presence is direct, and Washington will be less dependent on Ankara. In such conditions, it will automatically moderate
And also Turkey's appetite for expansion to the east. And the moderation of Turkey's influence is directly proportional to the moderation of Azerbaijan's ambitions.
"American Moor" and the Armenian choice
In this sense, the logic of Azerbaijan's American political path boils down to the famous Shakespearean formula: "The Moor has done his dirty work, the Moor must go." Its practical way is... the revival of "3+3", and with a new breath and a tangible, "pincer" toolkit for Armenia.
If we take into account that, except for Armenia and, partly, Georgia, virtually all large and small regional players are hindered by the growing presence of the United States, it must be assumed that pressure on Yerevan may increase in the near future to drag it into the suffocating swamp of "3+3". And Yerevan's main task is to prevent US-Armenia cooperation from becoming a variable quantity.