Ինչպես քայլել ածելիի վրայով, կամ մանևրներ ԱՄՆ-ի, Բրյուսելի և Պեկինի ճանապարհների խաչմերուկում
Վաշինգտոնում նախագահ Թրամփի մասնակցությամբ հայ-ադրբեջանական խաղաղության հաստատման համաձայնագրի նախաստորագրումից և Հարավային Կովկասում ամերիկյան ներդրումներով տրանսպորտային ենթակառուցվածքների նախագծերի համաձայնեցումից ընդամենը օրեր անց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնում է Չինաստան՝ մասնակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովին։ Հարթակ, որը փաստացի հետապնդում է ԱՄՆ համաշխարհային գերիշխանության սահմանափակման ու բազմաբևեռ աշխարհակարգի ձևավորման նպատակ։
Պեկինում վարչապետը մասնակցում է նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում Ճապոնիայի նկատմամբ Չինաստանի հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված հոբելյանական և խոշորամասշտաբ զորահանդեսին, ապա մեկնում է նույն Ճապոնիա՝ բարձր մակարդակով հանդիպումների ու արարողությունների մասնակցելու։
Անկախության դեմոնստրացիա
Արտաքին դիվանագիտական այս շարժընթացն, առաջին հայացքից, չի տեղավորվում ընդհանուր «տրամաբանական» շղթայի մեջ։ Սակայն ուշագրավն այն է, որ այդ հակասականությունը Վաշինգտոնում, կարծես թե, հարցեր չառաջացրեց․ համենայնդեպս, հրապարակայնորեն և, համենայնդեպս, այս պահի դրությամբ։ Տպավորություն է, որ Երևանի այս քայլերն առնվազն հասկանալի են Վաշինգտոնի համար։ Սա ուշագրավ է՝ հաշվի առնելով, օրինակ, նույն ՇՀԿ-ի շրջանակներում ՌԴ նախագահ Պուտինի, Հս․ Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ընի ջերմ ձեռքսեղմումներին Թրամփի սուր արձագանքը և դա ԱՄՆ-ի դեմ դավադրության դեմոնստրացիա որակելու փաստը։ Վաշինգտոնում չէին կարող նաև անտարբերության մատնել ՌԴ, Չինաստանի և Հնդկաստանի լիդերների ջերմ շփումները, որոնք ոչ պատահականորեն մատուցվեցին որպես ամերիկյան արծվի դեմ արջի, վիշապի և փղի միավորման նշան։ Իսկ Տոկիոյում, հիմք ընդունելով վարչապետին ցուցաբերված ընդունելության՝ ընդգծված բարձր, արժանապատիվ մակարդակը, կարծես թե, հարցեր չառաջացրեց Փաշինյանի մասնակցությունը պեկինյան զորահանդեսին, որը ոչ այլ ինչ էր, եթե ոչ, ԱՄՆ-ից բացի, նաև Ճապոնիայի առջև «չինական մկանների ցուցադրություն»։
Պաշտոնական Երևանը, փաստացի, փորձում է ցույց տալ աշխարհաքաղաքական կենտրոններից իր կախվածության բացակայությունն ու գործողությունների լիակատար ինքնուրույնությունը։ Հայաստանն, այսպիսով, փորձում է ցույց տալ, որ թեև քաղաքակրթական իր ընտրությունը Եվրոպան է, սակայն ավելի ցածր՝ քաղաքական մակարդակում ունի մանևրի հնարավորություն։
Հասկացվածությունը՝ վստահելիության երաշխիք
Աշխարհակարգային տեկտոնիկ տեղաշարժերի ներկայիս ժամանակահատվածում այսպիսի դիվանագիտական մոտեցումը թույլ է տալիս խուսափել երկիրն այս կամ այն ճամբարի մաս կազմելու բրենդավորումից, ինչը կարող է որոշ մարտահրավերներ չեզոքացնել։ Սակայն, մյուս կողմից, սա ածելիի ծայրով քայլելու մարտավարություն է, որի դեպքում ցանկացած սայթաքում կարող է ճակատագրական հետևանքներ ունենալ։
Այս պարագայում հենման կետ է դառնում բավարար անկեղծությունը հավասարապես բոլոր գործընկերների հետ, նախ, որպեսզի բոլորին հասկանալի լինի՝ ինչ ակնկալել Հայաստանից, երկրորդ՝ որքանով վստահել վերջինիս։ Հակառակ դեպքում, օրինակ, չի կարող հասկացվել, թե ինչպես կարող է Հայաստանը մեկ տարվա ընթացքում՝ մի քանի ամսվա տարբերությամբ, ռազմավարական գործընկերության կանոնադրություն ստորագրել ԱՄՆ-ի հետ, ապա նույնպիսի մակարդակի համագործակցության հաստատման հայտարարություն ստորագրել Չինաստանի հետ՝ այն պարագայում, երբ մաքսային ու տեխնոլոգիական իր ողջ քաղաքականությունն ԱՄՆ նոր վարչակազմը հիմա ուղղել է Չինաստանի տնտեսական և աշխարհաքաղաքական զարգացումը կասեցնելուն։
Նույն կերպ, բավարար անկեղծության բացակայության դեպքում, չի կարող եվրոպացիների համար ընկալելի լինել, թե ինչպես կարող է երկիրը ԵՄ-ին անդամակցության ցանկությունն ամրագրել օրենքով, ապա՝ այլ տնտեսական համակարգ ունեցող ՇՀԿ-ին անդամակցության հայտ ներկայացնել։ Վերջինիս դեպքում, իհարկե, տպավորություն է, թե Երևանն այդ քայլին դիմել է հենց մերժման սպասելիքով՝ զուտ Չինաստանի հետ իր հարաբերություններն ամրապնդելու ցանկությունն ընդգծելու համար։ Սակայն, անկախ դրանից, այսպիսի քաղաքականությունը վերին աստիճանի զգուշավորություն, հեռատեսություն և հաշվարկվածություն է պահանջում Հայաստանից։
Ինչպես չմեկուսանալ ակնկալվող բաց սահմաններով․․․
Չնայած դրան, Հայաստանը չի կարող անմասն մնալ արևելքում Չինաստանի շուրջ տեղի ունեցող տնտեսաքաղաքական գործընթացներից, մանավանդ այն դեպքում, երբ իրատեսական է համարում առաջիկայում իր ապաշրջափակման, կոմունիկացիաների բացման և իր «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի կոնցեպտի կենսագործման հեռանկարը։ Արևելյան ուղղության անտեսումը ուղիղ նշանակելու է շարունակել անմասն մնալ Չինաստանի կողմից համառորեն առաջ մղվող և, մասամբ, հարավկովկասյան տարածաշրջանի հետ կապվող առևտրատնտեսական ու կոմունիկացիոն խոշորամասշտաբ նախագծերից և դրանց տարածաշրջանային հասցեատիրոջ դերը թողնել միայն Ադրբեջանին։ Այսինքն, նոր բազմաբևեռ իրականության մեջ լայն բացված բազմաբևեռ դիվանագիտությունը Հայաստանի  համար այլընտրանք չունի։ Մնում է չսխալվել քայլերը գցելու հաշվարկներում։

How to walk on a razor's edge: or maneuvers at the crossroads of the US, Brussels, and Beijing
Just days after the signing of the Armenian-Azerbaijani peace agreement in Washington with the participation of President Trump and the approval of transport infrastructure projects with American investments in the South Caucasus, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is leaving for China to participate in the summit of the Shanghai Cooperation Organization (SCO). A platform that genuinely seeks to limit US global dominance and foster a multipolar world order.
In Beijing, the Prime Minister also participates in the jubilee and large-scale military parade dedicated to the 80th anniversary of China's victory over Japan in World War II, and then travels to Japan to attend high-level meetings and ceremonies.
Demonstration of Independence
At first glance, this foreign diplomatic movement does not fit into the general "logical" chain. However, this contradiction does not seem to have raised questions in Washington: at least, publicly and, at least, for the moment. These steps of Yerevan are at least understandable for Washington. This is remarkable, taking into account, for example, Trump's sharp reaction to the warm handshakes of Russian President Putin and North Korean President Kim Jong-un within the framework of the same SCO and the fact that he qualified this as a demonstration of conspiracy against the United States. In Washington, they could not remain indifferent to the warm contacts between the leaders of Russia, China, and India, which were not accidentally presented as a sign of the unification of the bear, dragon, and elephant against the American eagle. And in Tokyo, based on the emphasized high, dignified level of reception shown to the Prime Minister, it seems that Pashinyan's participation in the Beijing military parade, which was nothing more than, if not, a "show of Chinese muscles" in front of not only the United States, but also Japan, did not raise any questions.
Official Yerevan, in fact, is trying to demonstrate its lack of dependence on geopolitical centers and complete independence of actions. Armenia is thus attempting to explain that, although its civilizational orientation is towards Europe, it retains room for maneuver at a lower, political level.
Understanding is a guarantee of credibility.
In the current period of global tectonic shifts, such a diplomatic approach allows the country to avoid branding itself as part of one camp or another, which can neutralize some challenges. However, on the other hand, this is a tactic of walking on a razor's edge, in which any slip can have fatal consequences.
In this case, the fulcrum becomes sufficient frankness with all partners, who are treated equally, firstly, so that everyone understands what to expect from Armenia, and secondly, how much to trust it. Otherwise, for example, it is incomprehensible how Armenia can sign a strategic partnership charter with the US within a year, with a difference of several months, and then sign a declaration of the same level of cooperation with China, when the new US administration has now directed its entire customs and technological policy to halt China's economic and geopolitical development.
Similarly, in the absence of sufficient sincerity, it is unclear to Europeans how a country can enshrine its desire to join the EU in law and then submit an application for membership in the SCO, which has a different economic system. In the latter case, of course, one gets the impression that Yerevan took this step precisely with the expectation of rejection, purely to emphasize its desire to strengthen its relations with China. However, regardless of this, such a policy requires a high degree of caution, foresight, and calculation from Armenia.
How not to isolate yourself with the expected open borders...
Despite this, Armenia cannot remain uninvolved in the economic and political processes taking place around China in the East, especially if it considers the prospect of its lifting of the blockade, opening of communications, and the implementation of its "Crossroads of Peace" concept to be realistic in the near future. Ignoring the Eastern direction will mean continuing to remain uninvolved in the large-scale trade, economic, and communication projects persistently promoted by China, and in part related to the South Caucasus region, leaving the role of their regional addressee to Azerbaijan. In other words, in the new multipolar reality, the wide-open multipolar diplomacy has no alternative for Armenia. It remains to make no mistakes in the calculations of taking steps.