Responsible statecraft կայքում հրատարակվել է Հոփկինսի համալսարանի ու ԱՄՆ Ռազմածովային քոլեջի դասախոս Միքայել Վլահոսի հոդվածը, որտեղ նա անդրադարձել է ԱՄՆ-ի վրա Իսրայելի արտաքին ազդեցությանը։ Հեղինակը հիշեցնում է Ջորջ Վաշինգտոնի նախազգուշացումը օտար ազդեցության վտանգների մասին։ Ներկայացվում են չորս պատմական դեպքեր, երբ օտար տերությունները փորձել են ներգործել ԱՄՆ-ի վրա։ Հոդվածում Իսրայելի ազդեցությունը նկարագրվում է որպես անսպառ և երկարատև, որը տևում է արդեն ավելի քան 80 տարի։
Հեղինակը պնդում է, որ Իսրայելի ազդեցությունը աննախադեպ է իր խորությամբ ու տևողությամբ, դուրս է գալիս կարճաժամկետ շահերից, վտանգում է ԱՄՆ-ի ինքնիշխանությունն ու ազգային ինքնությունը։
Radar Armenia-ն ներկայացնում է այդ հոդվածի հիմնական մասերը.
«Իր հրաժեշտի ուղերձում Ջորջ Վաշինգտոնը հատուկ նախազգուշացում էր հնչեցնում. «Օտար ազդեցության դավադիր միջոցներից (հավատացե՛ք ինձ, հայրենակիցներ) ազատ ժողովրդի զգոնությունը պետք է մշտապես արթուն պահել, քանի որ պատմությունն ու փորձը վկայում են, որ օտար ազդեցությունը հանրապետական կառավարման ամենավտանգավոր թշնամիներից մեկն է»։
Ասվում է, թե Իսրայելի ազդեցությունն ԱՄՆ-ի ռազմական ու արտաքին քաղաքականության վրա եզակի է․ որ ժամանակակից դարաշրջանում ոչ մի փոքր պետություն նման վերահսկողություն չի գործադրել հզոր տերության գործերի նկատմամբ։ Սա մտահոգիչ պնդում է։ Բայց արդյո՞ք այն ճշմարիտ է։
Անցած դարերում օտար տերություններն իսկապես փորձել են ազդել ամերիկյան քաղաքականության վրա՝ ուղղորդելու կամ նույնիսկ վերահսկելու ԱՄՆ-ի գործողությունները աշխարհում։ Սակայն նրանց միջամտությունները երբեք չեն հասել այնպիսի հետևողականության, ինչպիսին Իսրայելի ազդեցությունն է Վաշինգտոնի իշխանական կենտրոնների վրա։ Այս բարդ և սերունդներ շարունակվող վերահսկողությունը բազմիցս խոչընդոտել է ԱՄՆ-ին՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության ոլորտներում գործել սեփական անվտանգային շահերից ելնելով։
Սահմանային համեմատական վերլուծությունն անհրաժեշտ է իրավիճակի լրջությունը հասկանալու համար։ Դիտարկենք չորս դեպք, երբ օտար տերությունները փորձել են միջամտել ամերիկյան քաղաքականությանը․ որքան ագրեսիվ էին այդ գործողությունները, որքանով էին սպառնում ամերիկյան անվտանգությանը, և ի վերջո՝ վնասվե՞ց արդյոք ԱՄՆ ինքնիշխանությունը։ Միայն դրանից հետո հնարավոր կլինի լիովին գնահատել Իսրայելի ազդեցության գործողությունները մեր օրերում։
Ֆրանսիան փորձում է վերահսկել իր նախկին հաճախորդին
Բուրբոնյան Ֆրանսիան վճռորոշ դեր խաղաց ԱՄՆ անկախության ապահովման գործում 1783 թ․։ Սակայն տասը տարի անց, հեղափոխությամբ և եվրոպական միապետական տերությունների ներխուժմամբ տատանվող Ֆրանսիան փորձեց օգտագործել ԱՄՆ-ին։ «Քաղաքացի» Էդմոն-Շառլ Ժենեն ուղարկվեց Վաշինգտոնից աջակցություն խնդրելու, բայց փոխարենը ամերիկացիներին ներքաշեց մասնավոր նավատիրական ծրագրի մեջ՝ թալանելու բրիտանական և իսպանական առևտրային նավերը։
Վաշինգտոնը նոր էր հայտարարել չեզոքություն Ֆրանսիայի եվրոպական պատերազմում։ Սա բացահայտ փորձ էր՝ ԱՄՆ-ին ներքաշելու պատերազմի մեջ։ Վաշինգտոնը արագորեն ճնշեց Ժենեին։ Սակայն ԱՄՆ-ն Լուիզիանայի գնման միջոցով շարունակեց օգտվել իր եղբայրական հարաբերությունից Ֆրանսիայի հետ և այնուհետև՝ 1812-ին, պատերազմելով Բրիտանիայի դեմ ու հավատալով, որ Նապոլեոնը մոտ է հաղթանակի։ Այսպիսով, ամերիկյան ռազմավարությունը դեռ երկար ժամանակ մնաց Ֆրանսիայի հովանավորության ստվերում, մինչև այդ կապը ընդհատվեց։
Բրիտանիան ու Ֆրանսիան՝ ընդդեմ Միության
Ամերիկյան քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ Բրիտանիան ԱՄՆ-ի դեմ պատերազմ էր վարում իր ներկայացուցիչ կոնֆեդերատիվ նահանգների միջոցով։ Միլիոնավոր հրացաններ, որ նա մատակարարեց հարավցիներին, երկարացրին ապստամբության պայքարը։ Բրիտանական ռազմածովային ուժերի զրահապատ նավերը՝ տեղակայված Բերմուդայում, լրջորեն թուլացրին Հյուսիսի ծովային շրջափակումը։ Բրիտանիայի ռազմավարական նպատակը նման էր ԱՄՆ-ի նպատակին՝ Ռուսաստանի դեմ Ուկրաինայի պատերազմում․ կասեցնել մրցակից տերությանը։ Ֆրանսիան հանդես եկավ որպես Բրիտանիայի գործընկեր՝ ներխուժելով Մեքսիկա։ Սակայն 1864-ին, երբ հարավի պարտությունը դարձավ անխուսափելի, Բրիտանիան և Ֆրանսիան հրաժարվեցին իրենց ծրագրերից։
Հուսահատ Բրիտանիան առաջին համաշխարհայինում
1914-ի պատերազմից հետո դաշնակիցները լիովին կախյալ դարձան ԱՄՆ արդյունաբերությունից։ Բրիտանիան գործի դրեց իր «գորշ գոտու» բոլոր միջոցները՝ քարոզչություն, հետախուզական արտահոսքեր և նույնիսկ կասկածելի սադրանքներ։ Զիմերմանի հեռագիրը դարձավ բեկումնային պահը․ ԱՄՆ-ն ներքաշվեց պատերազմ։
Բրիտանիայի և Չերչիլի ջանքերը՝ ԱՄՆ-ին ներքաշելու Երկրորդ համաշխարհայինում, նույնպես խորամանկ էին, սակայն Ֆրանկլին Ռուզվելտի աջակցությունը նրանց զրկում էր մանիպուլյացիոն բնույթից։
Խոցելի ԽՍՀՄ-ը և Ռուզվելտի վարչակազմը
Ստալինյան ԽՍՀՄ-ը՝ արդյունաբերորեն հետամնաց ու մեկուսացված, օգնություն գտավ «առաջադեմ» Ռուզվելտի վարչակազմից։ 1991-ից հետո բացված արխիվները ցույց տվեցին, որ ԱՄՆ կառավարությունը հագեցած էր խորհրդամետ գործակալներով։ Միացյալ Նահանգները համարյա ամբողջությամբ ջնջեց Ռուսաստանի պատերազմական պարտքը, տրամադրեց ավիացիոն տեխնոլոգիա, խթանեց ամերիկյան խոշոր կորպորացիաների ներգրավումը խորհրդային արդյունաբերության մեջ։ ԽՍՀՄ-ը նաև գողացավ ատոմային ռումբի և B-29-ի տեխնոլոգիաները։ Սա ռազմավարական մանիպուլյացիայի դասական օրինակ էր։
Ընդհանուր եզրակացություններ
Նախկին օտար ազդեցության փորձերը կարճաժամկետ էին և ուղղված կոնկրետ ճգնաժամերի հաղթահարմանը։ Դրանք հիմնականում դադարեցին պատերազմի ավարտից հետո՝ բերելով նաև հակազդեցության։
Ի տարբերություն այդ փորձերի՝ Իսրայելի ազդեցությունը վերջին ութ տասնամյակներում հիմնված է գաղափարաբանության վրա։ Նրա գործողությունները՝ հատկապես Գազայում, ներծծված են մեսիական նպատակներով, որոնք համընկնում են ամերիկյան որոշ քաղաքական ուժերի տեսլականներին։ «Մեծ Իսրայելի» գաղափարը դարձել է լիկուդական աջերի ու նրանց ամերիկյան գործընկերների հիմնական շարժիչ ուժը։
Այսպիսով, ի տարբերություն նախկին օտար ազդեցությունների, Իսրայելի միջամտությունը ոչ թե ժամանակավոր է, այլ երկարաժամկետ և համակարգային՝ ուղղված ԱՄՆ քաղաքականությունն իր հետ ձգելու երկար ճանապարհին։ Սա սպառնում է ԱՄՆ ինքնիշխանությանը։

Israel's influence is now unprecedented in US history. Responsible Statecraft
The Responsible Statecraft website published an article by Michael Vlahos, a professor at Johns Hopkins University and the U.S. Naval War College, in which he addressed Israel's influence on US foreign policy. The author recalls George Washington's warning about the dangers of foreign influence. Four historical cases are presented when foreign powers have tried to influence the United States. The article describes Israel's influence as inexhaustible and long-lasting, lasting for more than 80 years.
The author claims that Israel's influence is unprecedented in its depth and duration, goes beyond short-term interests, and threatens US sovereignty and national identity.
Radar Armenia presents the main parts of the article.
"In his farewell address, George Washington sounded a special warning: 'A free people must be ever vigilant against the conspiratorial devices of foreign influence (believe me, my fellow countrymen), for history and experience show that foreign influence is one of the most dangerous enemies of republican government."
It is said that Israel's influence over US military and foreign policy is unique; that no small state in modern times has exercised such control over the affairs of a mighty power. This is a disturbing claim. But is it true?
In past centuries, foreign powers have indeed attempted to influence American policy, directing or even controlling US actions in the world. But their interventions have never achieved the consistency of Israel's influence over the centers of power in Washington. This complex and generations-long control has repeatedly prevented the United States from acting in its own security interests, both in domestic and foreign policy.
A comparative analysis of the border is necessary to understand the seriousness of the situation. Let's examine four instances in which foreign powers have attempted to interfere in American politics: how aggressive were the actions, how much did they threaten American security, and ultimately, whether American sovereignty was harmed. Only then can we fully appreciate Israel's influence operations in our time.
France Seeks to Control Its Former Client
Bourbon France played a crucial role in securing American independence in 1783. But ten years later, shaken by revolution and the invasion of European monarchies, France sought to use the United States. "Citizen" Edmond-Charles Genet was sent to Washington to seek support, but instead, he involved the Americans in a privateering scheme to plunder British and Spanish merchant ships.
Washington had just declared neutrality in France's European wars. This was a blatant attempt to draw the United States into the war. Washington quickly suppressed Genet. However, the United States continued to exploit its fraternal relationship with France through the Louisiana Purchase and then, in 1812, went to war against Britain, believing that Napoleon was close to victory. Thus, American strategy remained in the shadow of French patronage for a long time, until that connection was broken.
Britain and France against the Union
During the American Civil War, Britain waged war against the United States through its representative Confederate states. The millions of rifles it supplied to the Southerners prolonged the rebellion. The British Navy's ironclads, stationed in Bermuda, seriously weakened the naval blockade of the North. Britain's strategic goal was similar to that of the United States in the war against Russia in Ukraine: to contain a rival power. France acted as Britain's partner by invading Mexico. However, in 1864, when the defeat of the South became inevitable, Britain and France abandoned their plans.
Desperate Britain in World War I
After the war in 1914, the Allies became utterly dependent on American industry. Britain used all its "gray zone" means: propaganda, intelligence leaks, and even dubious provocations. The Zimmerman telegram was the turning point: the United States was drawn into the war.
Britain and Churchill's efforts to draw the United States into World War II were also cunning, but Franklin Roosevelt's support deprived them of their manipulative nature.
The Vulnerable USSR and the Roosevelt Administration
The Stalinist USSR, industrially backward and isolated, found help from the "advanced" Roosevelt administration. Archives opened after 1991 showed that the US government was full of pro-Soviet agents. The United States almost completely canceled Russia's war debt, provided aviation technology, and encouraged the involvement of large American corporations in Soviet industry. The USSR also stole the technology for the atomic bomb and the B-29. This was a classic example of strategic manipulation.
General conclusions
Previous attempts at foreign influence were short-term and aimed at overcoming specific crises. They mostly stopped after the end of the war, also leading to counteraction.
In contrast, Israel's influence over the past eight decades has been based on ideology. Its actions, especially in Gaza, are imbued with messianic goals that coincide with the visions of some American political forces. The idea of ​​a "Greater Israel" has become the main driving force of the Likud right and its American partners.
Thus, unlike previous foreign influences, Israel's intervention is not temporary, but long-term and systemic, aimed at dragging US policy along with it on a long path. This threatens US sovereignty.