Վաշինգտոնյան ճեղքում կամ խաղաղության մոդելավորում՝ նոր անհայտներով
2025թ․ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների եռակողմ հանդիպումը և մի շարք հռչակագրային փաստաթղթերի ստորագումը Հարավային Կովկասում բացարձակ նոր իրականություն ստեղծեցին։
Վաշինգտոնյան խաղաթղթեր Հայաստանին
1․ Հարավային Կովկասում ձևավորվում է նոր ռազմաքաղաքական և տնտեսաքաղաքական իրավիճակ, որտեղ Հայաստանը և Ադրբեջանը ԱՄՆ-ին դարձնում են ուժեղ խաղացող։ Հայաստանի՝ նման ցանկությունը ամրագրվել էր դեռ այս տարեսկզբին, երբ Վաշինգտոնում ստորագրվեց հայ-ամերիկյան ստրատեգիական գործընկերության փաստաթուղթը։ Նորությունն այստեղ Բաքվի դիրքավորումն էր։
2․ Հայաստանը վաշինգտոնյան գործընթացներով ճեղքում է 3+3 ռուս-թուրքական` Հայաստանին պարտադրվող տարածաշրջանային ձևաչափը և այն դարձնում անիմաստ, անգործունակ մի բան։ Ամերիկյան գործոնն այստեղ անտեսել այլևս անհնար է, և Բաքուն, որ 3+3 ձևաչափի նախաձեռնողն էր, Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական պատերազմի պատճառով ինքն էլ դարձավ դրա գերեզմանափորը։
3․ Հայաստանը փորձում է գործարկել կոնֆլիկտի կարգավորման այնպիսի մոդել, որն ընկած էր Եվրոպական Միության ստեղծման հիմքում՝ «կարգավորում՝ տնտեսական գործակցության միջոցով»: Տարբերությունն այն է միայն, որ այստեղ հիմքում ոչ թե կողմերի համագործակցության փոխադարձ ցանկությունն է, այլ  ԱՄՆ-ի ներգրավումը՝ որպես անմիջական ներդրող և այդ ներդրումների անվտանգության պոտենցիալ գարանտ։ Հատկապես, եթե իրականացվեն Հայաստանով էներգակիրների տրանզիտային ենթակառուցվածքների ստեղծման խոստումները, Հայաստանը դրանք կկիրառի որպես ռուսական էներգակիրների բացարձակ կախվածությունը մեղմելու և էներգետիկ իրական դիվերսիֆիկացման գործիք։
4․ ԱՄՆ-ն քաղաքական ահռելի ներուժ է հաղորդում Երևանի առաջ քաշած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին` դրանում ներդրումներ կատարելու պատրաստակամություն հայտնելով։ Սա կարող է ստեղծել Հայաստանը կոմունիկացիոն հաբի վերածելու նախադրյալներ։ Հայաստանը կարող է մասնակիորեն խլել այն կարգավիճակը, որը տասնամյակներ շարունակ իր համար ստեղծում էր Վրաստանը` այդ դիվիդենտները քաղելով հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի հաշվին։
Հայաստանում, սակայն, հանրային մակարդակում, ամենաէական հարցը մնում է այն, թե որքանով է այդ պրոցեսը իրական դարձնում երկարաժամկետ խաղաղությունը` բացառելով ստրատեգիական նոր կորուստները։
Խաղաղության հեռանկարը
Վաշինգտոնյան գործընթացները տարածաշրջանային լարվածության թուլացման նոր՝ ավելի կոնֆորտ միջավայրի ձևավորման նախադրյալ են ստեղծում։
Իհարկե, համաձայնագրի նախաստորագրումը դեռ ստորագրում չէ։ Անգամ ստորագրումը չի կարող խաղաղության երաշխիք լինել, քանի որ չկա վստահություն Ադրբեջանի հանդեպ։ Բաքվի պարագայում զսպօղակը միշտ եղել է իր ստանձնած պարտավորությունների կատարման նկատմամբ արտաքին գործուն, ուժեղ քաղաքական վերահսկողությունը։ Հենց դրա բացակայությունն է առայսօր սանձարձակ դարձրել Բաքվին։
ԱՄՆ-ն, ի դեմս նախագահ Թրամփի, փաստացի ուղերձ է հղում, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքով Ադրբեջան-Նախիջևան երթուղու գործարկման դիմաց Վաշինգտոնը ստանձնում է Ադրբեջանի նկատմամբ այդ «ժանդարմի» դերը։  Սա, իհարկե, Հայաստանի համար լավ օրից չէ։ Որովհետև ժանդարմին էլ պետք է վճարել իր աշխատանքի համար։ Բայց իր տարածքի կոմունիկացիոն ենթակառուցվածքների նկատմամբ սեփական յուրիսդիկցիայի պահպանմամբ, որը վաշինգտոնյան այս գործընթացներում հիմնաքարային արժեք ունի, թույլ է տալիս Հայաստանին էականորեն ուժեղացնել իր սուբյեկտայնությունը։ Մի բան, որ բացակայում էր մինչ այս եղած երթուղային կամ խաղաղության մոդելավորումներում։
Նոր հնարավորություններ, նոր խնդիրներ
Իհարկե, այս պատմական գործընթացները նաև դիվանագիտական աշխատանքի նոր ֆրոնտ են բացում Հայաստանի համար․ ինչպես ասում են՝ սատանան հենց դետալների մեջ է։
Ա. Սպիտակ տանը հանդիսավորությամբ ստորագրված եռակողմ հռչակագրում նշվում է, որ Ադրբեջան-Նախիջևան անվտանգ երթուղու ապահովման դիմաց Հայաստանն ստանալու է «փոխադարձ առավելություններ»։ Պարզաբանված չէ, արդյո՞ք դրանք անխոչընդոտության համարժեք առավելություններ են, թե՞ ոչ։ Եթե օրինակ, Ադրբեջանը միակողմանիորեն, որևէ արհեստական պատճառով, խոչընդոտ ստեղծի իր տարածքով դեպի Սյունիք կամ Իրան կամ Ռուսաստան հայաստանյան տրանսպորտային միջոցների երթևեկության համար, ապա կարողանալո՞ւ Է Հայաստանը նույնպիսի հակաքայլերի դիմել նաև իր տարածքով իրականացվելիք ադրբեջանական հաղորդակցությունների դեպքում։ Սա կախված է նրանից, թե իրական հողի վրա որքանո՞վ են Հայաստանի պետական մարմինները բավարար չափով ինքնուրույն լինելու այն հաղորդուղիների վերահսկման վրա, որոնցով իրականացվելու է ադրբեջանցիների կոմունիկացիան։ Այսինքն, սա արդեն ոչ այնքան հայ-ադրբեջանական, որքան հայ-ամերիկյան տիրույթի խնդիր է։
Բ. Ինչպիսին է լինելու ԱՄՆ-ի առջև Հարավային Կովկասի դռները բացելու հայ-ադրբեջանական այս քայլերին Իրանի և Ռուսաստանի ռեակցիան, և որքանով է Երևանը պատրաստ դրանց։
Հայաստանի իշխանությունները պաշտոնապես արդեն հրավիրել են Իրանի նախագահին այց կատարել Հայաստան։ Դա լուրջ հնարավորություն է բարձր մակարդակով հանգամանալից խոսելու այս քայլերի իրական նպատակների և դրանց ոչ հակաիրանական լինելու մասին։ Իրականում «Խաղաղության խաչմերուկ» պրոյեկտի նման գործնականացումը նաեւ Իրանի համար դեպի հյուսիս և արևմուտք նոր երկաթուղային եւ ավտոճանապարհային երթուղիներ  է ստեղծում` նվազեցնելով այս առումով կախվածությունը Բաքվից։ Բայց Երևանի խնդիրն է լինելու հիմնավորել, որ տարածաշրջանում ամերիկյան գործոնի ուժեղացմամբ անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքների ստեղծումը ոչ թե սպառնալիք է Թեհրանի համար, այլ հնարավորություն կոնկրետ տնտեսական շահաբաժիններով։ Եւ բացառելի չէ, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում իրանական կողմի ներդրումային ներգրավման կոնկրետ առաջարկներ ներկայացվեն Երևանից։
Ավելի բարդ է թվում Ռուսաստանի պարագան, որը հայտնվում է «խաղից դուրս» վիճակում և կորցնում է տարածաշրջանի վրա ազդեցության իր ամենալուրջ քաղաքական լծակներից մեկը։ Ռուսաստանի հետ դժվար է խոսել տնտեսական օգուտների մասին, երբ նրանք ստրատեգիական կորուստի փաստին են առերեսվում։ Սա լուրջ մարտահրավեր է Երևանի համար։
Գ. Վաշինգտոնյան եռակողմ հռչակագրի 4-րդ կետը ամրագրում է, որ «Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Վարչապետ Փաշինյանի հետագա պարզաբանումներից տպավորություն ստեղծվեց, որ այստեղ երրորդ կողմերի մասին հիշատակումը վերաբերում է միայն պոտենցիալ ներդրողներին։ Բայց որքանով է բացառելի, որ  այդ երրորդ կողմի դերում կարող են ձգտել հանդես գալ ինչպես թուրքական, այնպես էլ ադրբեջանական ընկերությունները։ Խնդիրն առհասարակ թուրք-ադրբեջանական կապիտալի արգելման մասին չէ, այլ դրանց այնպիսի ծավալների բացառման, որոնք կարող են Հայաստանի տնտեսական սուվերենության սպառնալիք ստեղծել։ Այս իմաստով ևս սեփական շահերի պաշտպանության նոր տնային աշխատանք է բացվում Երևանի համար։
Այդուհանդերձ, կարևոր է նկատել, որ հռչակագրի այդ կետում խոսքը «փոխադարձաբար համաձայնեցված» երրորդ կողմերի ներգրավման մասին է։ Սա թերևս ձևակերպում է, որով Երևանը փորձել է նվազագույնի հասցնել ԱՄՆ-ի կողմից իր տարածաշրջանային ակտիվները Թուրքիային սեպարատ պատվիրակելու ռիսկերը։ Նման ցանկացած նախաձեռնություն ի սկզբանե լինելու Է ոչ լեգիտիմ։
Դ. Պակաս կարևոր չէ նաև, թե ինչ է տեղի ունենալու Հայաստանում գտնվող ԵՄ դիտորդական խմբի հետ, որի միայն ներկայությունը Հայաստանում տեղական ժամանակ է` դարձել էր սահմանային հարաբերական կայունության կարևոր բաղադրիչ, և որպես այդպիսին՝ Բաքվի կոկորդում մնացած փուշ:
ԼՂ-ն հայաթափելուց հետո Բաքուն հայտարարեց, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այլևս անելիք չունի, կոնֆլիկտը լուծված է և հասավ նրան, որ Վաշինգտոնում Երևանի հետ համատեղ դիմում հասցեագրվեց Մինսկի խմբի երկրներին այն լուծարելու վերաբերյալ։ Մեծ է հավանականությունը, որ հղում անելով վաշինգտոնյան հռչակագրերին՝ վաղը Բաքուն կարող է  նաև Հայաստանում Եվրոպական մոնիթորինգային առաքելությունը դադարեցնելու պահանջ դնել։
Ե. Հարց է մնում նաև, թե ինչ տրամաբանությամբ է տեղի ունենալու հայ-ադրբեջանական սահմանների դելիմիտացիան և դեմարկացիան, ինչ դեր է վերապահվելու այդ պրոցեսում ոչ միայն Ռուսաստանին, այլև արդեն ԱՄՆ-ին։ Ընդ որում, այս խնդիրը ակտուալանում է նաեւ այն առումով, որ կոմունիկացիաները բացելուց առաջ նախ պետք է հստակեցված սահմաններ լինեն։
Այլ կերպ ասած, Վաշինգտոնն ահռելի ծավալի նոր անելիքներ է հանում ջրի երես․ պետք է վերացնել դետալներում նստած սատանային։

Встреча 8 августа 2025 года в Вашингтоне между лидерами Армении, Азербайджана и США, а также подписание ряда декларативных документов создали абсолютно новую реальность на Южном Кавказе.
Вашингтонские козыри для Армении
На Южном Кавказе формируется новая военно-политическая и экономико-политическая ситуация, в которой Армения и Азербайджан делают США сильным игроком. Желание Армении в этом направлении было закреплено еще в начале года, когда в Вашингтоне был подписан документ о стратегическом партнерстве между Арменией и США. Новизной стало позиционирование Баку.
Благодаря вашингтонским процессам Армения прорывает навязываемый Россией и Турцией формат «3+3» и делает его бессмысленным и неработающим. Американский фактор теперь невозможно игнорировать, и Баку, который сам был инициатором формата «3+3», из-за дипломатической войны с Россией сам стал его «могильщиком».
Армения пытается внедрить модель урегулирования конфликта, лежавшую в основе создания Европейского союза — «урегулирование через экономическое сотрудничество». Разница лишь в том, что здесь в основе лежит не взаимное желание сторон, а вовлечение США как прямого инвестора и потенциального гаранта безопасности этих инвестиций. Особенно если будут реализованы обещания по созданию транзитной энергетической инфраструктуры через территорию Армении, это позволит снизить абсолютную зависимость от российских энергоносителей и реально диверсифицировать энергетику.
США придают колоссальный политический потенциал программе Еревана «Мирный перекресток», заявив о готовности инвестировать в нее. Это может создать предпосылки для превращения Армении в коммуникационный хаб. Армения частично сможет перехватить статус, который десятилетиями создавал для себя Тбилиси, извлекая дивиденды из армяно-азербайджанского конфликта.
Однако на общественном уровне в Армении ключевой вопрос остается прежним: насколько этот процесс может реально обеспечить долгосрочный мир, исключая стратегические новые потери.
Перспектива мира
Вашингтонские процессы создают предпосылки для формирования нового, более комфортного климата в плане снижения региональной напряженности.
Разумеется, предварительное подписание соглашения — это еще не окончательное подписание. Даже окончательное подписание не гарантирует мира, так как нет доверия к Азербайджану. Сдерживающим фактором для Баку всегда был только внешний сильный политический контроль за выполнением его обязательств. Отсутствие такого контроля до сих пор делало Баку безнаказанным.
США в лице президента Трампа фактически посылают сигнал, что в обмен на запуск маршрута Азербайджан–Нахичевань через суверенную территорию Армении Вашингтон берет на себя роль «жандарма» по отношению к Азербайджану. Это, конечно, не от хорошей жизни для Армении. Ведь жандарму тоже нужно платить за работу. Но сохранение армянской юрисдикции над коммуникационной инфраструктурой на своей территории, что является краеугольным камнем этих вашингтонских процессов, позволит Армении значительно укрепить свою субъектность. Это то, чего не было в предыдущих моделях маршрутов или мирных инициатив.
Новые возможности, новые проблемы
Конечно, эти исторические процессы открывают для Армении и новый фронт дипломатической работы — как говорится, дьявол кроется в деталях.
А. В торжественно подписанной в Белом доме трехсторонней декларации говорится, что в обмен на обеспечение безопасного маршрута Азербайджан–Нахичевань Армения получит «взаимные преимущества». Не уточняется, будут ли эти преимущества эквивалентны беспрепятственности. Например, если Азербайджан в одностороннем порядке создаст искусственные препятствия для движения армянского транспорта по своей территории в направлении Сюника, Ирана или России, сможет ли Армения в ответ принять аналогичные меры в отношении азербайджанских коммуникаций через свою территорию? Это зависит от того, насколько государственные органы Армении будут реально независимы в контроле над маршрутами, по которым будет идти азербайджанское сообщение. То есть это уже не столько армяно-азербайджанская, сколько армяно-американская сфера.
Б. Какова будет реакция Ирана и России на этот шаг Армении и Азербайджана по открытию дверей Южного Кавказа для США, и насколько Ереван к этому готов?
Власти Армении уже официально пригласили президента Ирана с визитом в Армению. Это серьезная возможность на высоком уровне обстоятельно объяснить реальные цели этих шагов и их неанти-иранский характер. На деле реализация проекта «Мирный перекресток» создает для Ирана новые железнодорожные и автомобильные маршруты на север и запад, снижая зависимость от Баку. Но задача Еревана — обосновать, что усиление американского фактора в регионе и создание дополнительных гарантий безопасности — это не угроза для Тегерана, а возможность с конкретными экономическими дивидендами. Не исключено, что Армения представит Ирану конкретные инвестиционные предложения в рамках этого проекта.
С Россией ситуация сложнее: она оказывается «вне игры» и теряет один из важнейших рычагов влияния на регион. С Москвой трудно говорить об экономической выгоде, когда она сталкивается с фактом стратегической потери. Это серьезный вызов для Еревана.
В. Четвертый пункт вашингтонской трехсторонней декларации закрепляет, что «Республика Армения будет работать с Соединенными Штатами Америки и согласованными сторонами третьих стран для определения рамок реализации коммуникационного проекта “Маршрут Трампа ради международного мира и процветания” (TRIPP) на территории Республики Армения». Из последующих пояснений премьера Пашиняна сложилось впечатление, что упоминание третьих сторон относится только к потенциальным инвесторам. Но можно ли исключить, что в роли таких сторон попытаются выступить турецкие или азербайджанские компании? Речь не идет об абсолютном запрете турецко-азербайджанского капитала, а о недопущении таких масштабов, которые могли бы создать угрозу экономическому суверенитету Армении. В этом смысле у Еревана появляется новая задача по защите собственных интересов.
Тем не менее важно, что в декларации говорится о «взаимно согласованных» третьих сторонах. Возможно, это формулировка, с помощью которой Ереван попытался минимизировать риск того, что США передадут свои региональные активы Турции в обход Армении. Любая такая инициатива изначально будет нелегитимной.
Г. Не менее важно, что будет с миссией наблюдателей ЕС, чье присутствие в Армении стало важным элементом относительной стабильности на границе и «занозой в горле» Баку.
После депопуляции Карабаха Баку заявил, что Минская группа ОБСЕ больше не имеет функций, конфликт решен, и добился того, что в Вашингтоне было направлено совместное обращение с Ереваном к странам сопредседателям о ее роспуске. Есть высокая вероятность, что, ссылаясь на вашингтонские декларации, Баку завтра потребует прекращения миссии ЕС в Армении.
Д. Открытым остается вопрос, по какой логике будет происходить делимитация и демаркация армяно-азербайджанской границы, и какую роль в этом процессе будут играть не только Россия, но и теперь США. Причем этот вопрос актуален еще и потому, что перед открытием коммуникаций границы должны быть четко определены.
Иными словами, Вашингтон поднимает на поверхность огромный объем новой работы: нужно решить вопрос дьявола, который кроется в деталях.