Պուտինի հերթական ստամբուլյան թակարդը Թրամփի համար․ ինչու է Մոսկվան «արագ դանդաղում»
2025 թ. հուլիսի 23-ին Ստամբուլը կրկին դարձավ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև անմիջական բանակցությունների հարթակ։ Այնուամենայնիվ, չնայած ավանդական ներկայացուցչական մակարդակին, այս փուլը տեղի ունեցավ, ըստ էության, հապճեպ, առանց օրակարգի նախնական խորքային համաձայնեցման։ Դրանից ընդամենը երկու օր առաջ Անկարայից պաշտոնապես հայտարարում էին, որ տեղյակ չեն նոր բանակցությունների ժամկետների մասին։
Այդուհանդերձ, հուլիսի 23-ի երեկոյան բանակցությունների երրորդ փուլը տեղի ունեցավ Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի անմիջական մասնակցությամբ։ Երկու պատվիրակությունների ղեկավարները՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին և Ուկրաինայի նախկին պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը, նախ հանդիպեցին տետ-ա-տետ ձևաչափով, ապա պատվիրակությունների մասնակցությամբ հիմնական բանակցությունները շարունակվեցին փակ դռների հետևում։
«Արջամկան» հերթական ստամբուլյան բանակցային օրը
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը, բացելով հանդիպումը, հայտարարեց, որ նպատակը չի փոխվել՝ հասնել հրադադարի, և հատուկ շեշտեց նախագահներ Թրամփի, Պուտինի, Զելենսկու դերը բանակցությունների կազմակերպման գործում։ Հատկանշական է, որ բանակցությունների մեկնարկից առաջ Էրդողանն առանձին հանդիպում էր ունեցել ուկրաինական պատվիրակության հետ, և այդ ֆոնին նման քառակողմ հանդիպման գաղափարի առաջքաշումը, թվում է՝ հատկապես Անկարայի նախաձեռնությունն էր՝ աշխարհին անհանգստացնող ամենալուրջ հակամարտության կարգավորման գործընթացում ամրապնդվելու և ԱՄՆ-ի հետ նույն միջնորդական հարթության վրա հայտնվելու, իհարկե, նաև իր հետ քաղաքական առևտրի դաշտ բացելու համար։
Սակայն ընդամենը շուրջ 40 րոպե տևած բանակցություններից հետո կողմերից հնչած հայտարարությունները փաստեցին, որ խաղաղության կամ հրադադարի հաստատման առումով լավատեսության հիմքեր դեռևս չկան։
Բանակցություններից հետո Ուկրաինայի պատվիրակության կողմից հնչած հայտարարություններից ակնհայտ դարձավ, որ Կիևը համառորեն ձգտում է հասնել Զելենսկի-Պուտին երկկողմ, իսկ դրա անհնարինության դեպքում՝ բազմակողմ հանդիպման՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի մասնակցությամբ։
Սակայն ՌԴ պատվիրակության ղեկավար Մեդինսկին բանակցություններից հետո նշեց, որ առաջին դեմքերի հանդիպման համար անհրաժեշտ է մանրակրկիտ նախապատրաստություն՝ պարզորոշ հասկացնելով, որ Պուտինը Զելենսկու հետ որևէ բանակցային շփման մեջ կմտնի միայն եզրափակիչ փուլում, այսինքն՝ վերջնական համաձայնությունները փաստացի վավերացնելու ժամանակ։
Կողմերը նաև որոշակիացրին, որ միակ հարցը, որտեղ համաձայնություններ են ձեռք բերվել, գերիների լայնածավալ նոր փոխանակում իրականացնելն է։ Իսկ խաղաղության հասնելու ճանապարհին ամենասկզբունքային կետերում կողմերի տեսակետները հեռու են իրարից, և դա առավելապես ռուսական կողմի շնորհիվ, որը շարունակում է մաքսիմալիստական պահանջներ ներկայացնել՝ Ուկրաինայի ապառազմականացում, Կրեմլի վերահսկողության ներքո անցած, անեքսիայի ենթարկված տարածքների ճանաչում։ Այսինքն՝ գործնականում ստամբուլյան երրորդ բանակցությունները կարգավորման գործընթացի պատին որևէ հենակետային աղյուս չեն ավելացրել։
Մանևրներ քաղաքական ճնշման տակ
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը ողջունեց ստամբուլյան բանակցությունների հերթական փուլի անցկացման փաստը՝ շեշտելով ուղիղ երկխոսության կարևորությունը և այն հանգամանքը, որ կողմերն իրենք պետք է հասնեն կայուն համաձայնությունների։
Սակայն բանակցային այս ռաունդի կազմակերպման հարցում Կրեմլի դրսևորած ակնառու ջանասիրությունն ավելի շատ մարտավարական մանևր էր՝ պայմանավորված ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Մոսկվայի վրա գործադրվող ուժեղ ճնշմամբ։ Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Թրամփը հայտարարել էր, որ եթե մինչև 50 օրում հրադադար չհաստատվի, ապա կդիմի Կրեմլի համար ամենազգայուն՝ ռուսական նավթի արտահանման սահմանափակմանն ուղղված աննախադեպ սանկցիաների։
Որքան էլ Մոսկվան փորձում է անվրդով երևալ Թրամփի սպառնալիքների նկատմամբ, սակայն դիվանագիտական գործընթացը հանկարծակի վերակենդանացնելու հարցում Կրեմլի պատրաստակամության ֆոնային արտահայտության հիմքում հենց դրանք են ընկած։ Ռուսաստանը դիմում է հին, փորձված հնարքի՝ ստեղծել բանակցությունների պատրաստակամության պատրանք՝ Թրամփին համոզելու համար չկիրառել տնտեսական կոշտ միջոցներ, ավելի ճիշտ՝ տալու համար ԱՄՆ նախագահին հերթական խաղաթուղթը՝ այդ ֆիկցիան օգտագործելու որպես սանկցիաներ չկիրառելու հերթական հիմնավորում։
ԱՄՆ-ի արձագանքը և հակամարտության խորացվող բնույթը
Այս իմաստով ներկա փուլում թե՛ ստամբուլյան բանակցային հերթական ֆիկցիային, թե՛ առհասարակ Ռուսաստանի վարած ժամանակ ձգելու դիվանագիտական մանևրային քաղաքականությանն ԱՄՆ-ի արձագանքը դառնում է առանցքային՝ այն իմաստով, թե բանակցությունները կմտնե՞ն կառուցողականության դաշտ, թե՞ ոչ։
Թեև պաշտոնական Վաշինգտոնը հայտարարում է, որ ողջունում է ուղիղ երկխոսությունը կարգավորման հասնելու տեսանկյունից, սակայն գործնականում այն, ինչ տեղի է ունենում ռազմական հարթությունում, վկայում է հակառակ միտումների մասին։ Մինչ Ստամբուլում ընթանում էին բանակցությունները, Ռուսաստանի օդուժը հարվածեց Խարկովի կենտրոնին, ինչի հետևանքով առնվազն 39 խաղաղ բնակիչ է վիրավորվել, իսկ ուկրաինական ԱԹՍ-ները հարված հասցրին Սոչիի և Ադլերի նավթային պահեստներին։ Այս փոխադարձ հարվածներն ընդգծում են, որ ոչ միայն ռեալ հողի վրա ոչ մի փոփոխություն չկա, այլև որ ֆիկտիվ բանակցություններն ինքնին նպաստում են փոխադարձ ավելի մեծ ու ցավալի կորուստներ պատճառելու մարտավարությանը։ Վերջինս փորձ է արվում ծառայեցնել որպես հակառակ կողմին զիջման հակելու միջոց։
Եթե Թրամփը նորից սիրահոժար իրեն նետի Պուտինի լարած և մինչ այս անվրեպ աշխատած դիվանագիտական թակարդը և ԱՄՆ-ը շարունակի հանդուրժողական դիրքորոշում ցուցաբերել Ռուսաստանի մանևրների նկատմամբ՝ առանց հստակ քաղաքական պահանջների, ապա սա կարող է վերածվել խրոնիկական հիվանդության՝ դրանից բխող բոլոր բարդություններով։ Միջազգային հանրության աչքում դա կմեկնաբանվի որպես համաձայնություն դիվանագիտական ձևականությունների վրա՝ առանց խաղաղության բովանդակային երաշխիքների՝ հարցականի տակ դնելով ինքնին դիվանագիտական գործընթացի լրջությունն ու արդյունավետությունը և աշխարհն իրական խաղաղության տանելու Դոնալդ Թրամփի ունակությունը։

Putin's Another Istanbul Trap for Trump; Why Moscow Is "Slowing Down Quickly"
On July 23, 2025, Istanbul again became a platform for direct negotiations between Ukraine and Russia. However, despite the traditional representative level, this round was, in fact, hastily convened without prior in-depth coordination of the agenda. Just two days before that, Ankara officially announced that they were not aware of the dates of the new negotiations.
Nevertheless, on the evening of July 23, the third round of negotiations took place with the direct participation of Turkish Foreign Minister Hakan Fidan. The heads of the two delegations, Russian President Vladimir Putin's aide, Vladimir Medinsky, and former Ukrainian Defense Minister Rustem Umerov, first met in a one-on-one format. Then, the main negotiations, with the participation of the delegations, continued behind closed doors.
"Groundhog Day" on another day of Istanbul negotiations
Opening the meeting, the Turkish Foreign Minister announced that the goal had not changed—to achieve a ceasefire, and specifically emphasized the role of Presidents Trump, Putin, and Zelensky in organizing the negotiations. It is noteworthy that before the start of the talks, Erdogan had a separate meeting with the Ukrainian delegation. Against this background, the idea of ​​such a quadrilateral meeting was, it seems, Ankara's initiative in particular to strengthen itself in the process of resolving the most serious conflict of concern to the world and to appear on the same mediation platform with the United States, of course, and also to open a field of political trade with it.
However, after the negotiations, which lasted only about 40 minutes, the statements made by the parties indicated that there are still no grounds for optimism regarding the establishment of peace or a ceasefire.
From the statements made by the Ukrainian delegation after the negotiations, it became clear that Kiev is persistently striving to achieve a bilateral meeting between Zelensky and Putin, and in the event of its impossibility, a multilateral meeting with the participation of US President Donald Trump and Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
However, the head of the Russian delegation, Medinsky, noted after the negotiations that thorough preparation is necessary for the meeting of the first persons, making it clear that Putin will enter into any negotiation contact with Zelensky only at the final stage, that is, during the actual ratification of the final agreements.
The parties also clarified that the only issue on which an agreement has been reached is the implementation of a new, large-scale prisoner exchange. And on the most fundamental points on the path to peace, the views of the parties are far apart, and this is mainly due to the Russian side, which continues to present maximalist demands: the demilitarization of Ukraine, the recognition of the territories that have passed under the control of the Kremlin, and the annexation. In other words, the third Istanbul talks did not add a single brick to the wall of the settlement process.
Maneuvers under political pressure
The US State Department welcomed the fact of holding the next round of talks in Istanbul, emphasizing the importance of direct dialogue and the fact that the parties themselves must reach sustainable agreements.
However, the Kremlin's apparent diligence in organizing this round of negotiations was more of a tactical maneuver, conditioned by the intense pressure exerted on Moscow by former US President Donald Trump. Recall that last week, Trump announced that if a ceasefire is not established within 50 days, he will resort to unprecedented sanctions aimed at restricting Russian oil exports, which are most sensitive for the Kremlin.
No matter how Moscow tries to appear indifferent to Trump's threats, they are precisely the basis for the Kremlin's sudden expression of readiness to revive the diplomatic process. Russia is resorting to an old, tried-and-true trick: creating the illusion of preparedness for negotiations to convince Trump not to apply harsh economic measures, or rather, to give the US president another card to use this fiction as another justification for not applying sanctions.
The US response and the deepening nature of the conflict
In this sense, at the current stage, the US response to both the next phase of the Istanbul negotiations and Russia's diplomatic maneuvering policy of stalling time in general is becoming crucial in determining whether the negotiations will enter the realm of constructiveness or not.
Although official Washington declares that it welcomes direct dialogue as a means of achieving a settlement, in practice, the trends in the military sphere indicate the opposite. While the talks in Istanbul were underway, Russian airstrikes hit the center of Kharkiv, injuring at least 39 civilians, and Ukrainian drones struck oil depots in Sochi and Adler. These reciprocal strikes underscore that not only is there no change on the ground, but that the sham negotiations themselves are contributing to a strategy of inflicting greater and more painful losses on each other. The latter is being used as a means of persuading the opposing side to make concessions.
Suppose Trump again willingly falls into the diplomatic trap set by Putin, which has worked flawlessly so far. The US continues to demonstrate a tolerant stance towards Russia's maneuvers without precise political demands. In that case, this may turn into a chronic disease with all the complications that arise from it. In the eyes of the international community, this will be interpreted as an agreement on diplomatic formalities without substantive guarantees of peace, casting doubt on the seriousness and effectiveness of the diplomatic process itself and Donald Trump's ability to lead the world to lasting peace.