Ստամբուլյան ծուղա՞կ, թե՞ հայկական շանս. ինչո՞ւ էր Էրդողանը հրավիրել Փաշինյանին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրավերով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հունիսի 20-ի այցը Ստամբուլ տեղի ունեցավ տարածաշրջանային մի միջավայրում, որտեղ լարվածությունն օրեցօր ավելի է սրվում Իսրայել-Իրան պատերազմի պատճառով։ Ընդամենը մեկ օր առաջ, Թուրքիայում էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը` մասնակցելու  2023 թվականին Թուրքիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժից հետո Ղահրամանմարաշ քաղաքում կառուցված «Ադրբեջանական թաղամասի» բացմանը։ Դա Էրդողանի և Ալիևի երկրորդ հանդիպումն էր մեկ ամսվա ընթացքում, որը հերթական անգամ ծառայեցվեց թուրք-ադրբեջանական ամուր «եղբայրական դաշինքն» ընդգծելու և փառաբանելու համար։ Այդ «եղբայրական զեղումներն» ակնհայտորեն միտված էին Փաշինյանի համար ֆոն ապահովելուն, նաև Իրանի շուրջ ստեղծված դրամատիկ իրավիճակի պայմաններում ուղերձ էր տարածաշրջանային ուժերի վերադասավորումներին միասին պատրաստ լինելու մասին։
Դժվար է հավատալ, որ Ալիևն ու Էրդողանը չեն քննարկել Փաշինյանի այցը։ Ամենայն հավանականությամբ, նրանք միասին «լարել են իրենց ժամացույցները»՝ նախապես համաձայնեցնելով այցի բովանդակային առանցքները, և Հայաստանի վարչապետը չէր կարող հաշվի չառնել, թե այդ առումով ինչ պայմաններում է Ստամբուլ մեկնում։
Ի՞նչ է թաքնված թուրքական հարգանքի ցուցադրականության վարագույրի հետևում
Այդուհանդերձ, Թուրքիան ամեն ինչ արել էր այցի պատշաճ մակարդակն ապահովելու և բարեկամեցողության շղարշ ստեղծելու ուղղությամբ։ Փաշինյանի ընդունելության կազմակերպումը հայ ճարտարապետների կառուցած՝ Ստամբուլի ամենաշքեղ պալատներից մեկում` Դոլմաբահչեում, այս իմաստով սիմվոլիկ նշանակություն ուներ։ Բացի այդ, որքան էլ մանրուք թվա, բայց մինչև ավտոմեքենայի մոտ Փաշինյանին ուղեկցելու Էրդողանի ժեստը ևս այդ վերաբերմունքի ցուցադրություն էր։ Սակայն կարևոր է, թե ի՞նչ էր թաքնված այդ ծխածածկույթի հետևում։
Այցն ակնհայտորեն պահի թելադրանքով էր։ Վերջին ամիսներին Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների` Ռուբեն Ռուբինյանի և Սերդար Քըլըչըի միջև շփումներ, համենայնդեպս հրապարակային, տեղի չէին ունեցել, իսկ «3+2» հարթակը փաստացի սառեցված է։ Այսինքն՝ այցը դժվար է համարել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև 2021թ. սկսված կարգավորման դանդաղ գործընթացի հասունացման արդյունք։
Փաշինյանին ուղղված Էրդողանի հրավերը, թերևս, կապված է Իրանի շուրջ ձևավորված նոր ռազմաքաղաքական իրավիճակով և դրա հետ կապված՝ Անկարայի որոշակի հաշվարկներով։
Հատկանշական է, որ Էրդողան-Փաշինյան հանդիպումը համեմատաբար  կարճատև էր, այցի կարգավիճակը՝ աշխատանքային, իսկ բուն բանակցություններից հետո երկու ղեկավարները որևէ համատեղ հայտարարությամբ կամ բրիֆինգով հանդես չեկան։ Սա հուշում է, որ այցը և հանդիպումն ավելի շատ իրենց շահերը շոշափող զգայուն տարածաշրջանային հարցերի շուրջ տրամադրությունների «հետխուզման», գուցե նաև ստեղծված տարածաշրջանային նոր իրողությունների պայմաններում կայունության երաշխիքների սեփական տեսլականները միմյանց ներկայացնելու նպատակ ունեին, քան որոշակի համաձայնությունների ձեռքբերման։ Պատահական չէ, որ  թե՛ Երևանից, թե՛ Անկարայից հանդիպմանը հաջորդած պաշտոնական հայտարարություններն զգալիորեն ժլատ էին` միտված ընդամենը հարաբերությունների կարգավորման երկկողմ ցանկություններն ընդգծելուն։
Միջանցքային ուրվական` Իրանի թիկունքից
Այն հնագամանքը, որ երկուստեք շեշտվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի հանգուցալուծման կարևորությունը, հուշում է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման և դրա ադրբեջանական պայմանների թեման եղել է օրակարգային հիմնական հարցերից մեկը։
Ամենազգայուն թեման, սակայն, որ ուղիղ շաղկապված է նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հեռանկարի հետ և Իրանի շուրջ օղակը սեղմվելուն զուգընթաց ավելի ու ավելի առաջնային նշանակություն է ձեռք բերում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար, այսպես կոչված՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցն է։ Իրանի շուրջ ու ներսում տեղի ունեցող գործընթացներն իրական խոչընդոտ են ստեղծել Իրանի տարածքով Ադրբեջանի և Նախիջևանի (հասկանալ Թուրքիայի) միջև ցամաքային ավտոտրանսպորտային անխափան հաղորդակցության այն ծրագրի համար, որն արդեն համաձայնեցվել էր Թեհրանի հետ։ Իրանը դա առաջարկել էր հենց «Զանգեզուրի միջանցքի» ծրագիրն ուժով Հայաստանին պարտադրելու հնարավորությունը քաղաքականապես չեզոքացնելու համար։
Ստեղծված նոր իրավիճակը չի կարող վերստին Բաքվին և Անկարային վերանայումներ կատարելու հարցի առաջ չկանգնեցնել։ Ուշագրավ է, որ ՀՀ կառավարության հաղորդագրությունում ակնարկվում է Երևանի առաջ քաշած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության նկատմամբ Էրդողանի ցուցաբերած հետաքրքրության մասին։ Այդ պրոեկտի իրականացումը հնարավոր չէ առանց Թուրքիայի նույնքան, որքան առանց Իրանի։ Չի բացառվում, որ Անկարան փորձում է առաջ քաշել հիբրիդային գաղափար՝ համադրելու այդ նախագիծը Բաքվի կողմից առաջ քաշվող հաղորդակցային ակնկալիքների հետ։ Խնդիրն այն էր, որ Անկարայի համար գոնե այս պահին այնքան էլ ձեռնտու չէ մտնել կոնֆրոնտացիայի Իրանի հետ, որովհետև Իրանի թուլացումը ենթադրում է, որ Իսրայելի հաջորդ թիրախը լինելու է հենց Անկարան։ Պատահական չէր ընդամենը երկու օր առաջ Էրդողանը հոխորտում, թե կարճ ժամանակ անց այլևս հնարավոր չի լինելու Թուրքիայի հետ խոսել ուժի լեզվով։ Հետևաբար, մեծ է հավանականությունը, որ Անկարայում կփորձեն Ադրբեջանի հետ ցամաքային կապի ստեղծմանը հասնել՝ չոտնահարելով Իրանի շահերը, բայցև օգտվելով հարցի վրա նրա կենտրոնացման թուլացումից։
Թուրքական գամբի՞թ, թե՞ բալանսավորման շանս
Անկախ ամեն ինչից, սա այց էր, որի հնարավոր արձագանքները, հետևանքները տեսանելի կլինեն ավելի ուշ։  Առաջին անգամ չէ, որ Հայաստանի ղեկավարը Թուրքական պետության ղեկավարի հրավերով երկկողմ ձևաչափով այց է կատարում Թուրքիա։ Առաջին անգամ դա տեղի էր ունեցել 2009թ., երբ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հրավերով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկնեց թուրքական Բուրսա քաղաք՝ համատեղ դիտելու երկու երկրների հավաքականների միջև ֆուտբոլային հանդիպումը, ինչով սկսվեց հայ-թուրքական հաշտեցման այսպես կոչված «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը»:  Բայց կա էական տարբերություն։ Գյուլը Թուրքիայում չուներ իրական իշխանություն և հարաբերությունների կարգավորման նրա նախաձեռնությունը չունեցավ հաջողություն։ Ստորագրված արձանագրություններն այդպես էլ չվավերացվեցին, իսկ կարճ ժամանակ անց Էրդողանն իշխանությունից հեռացրեց այդ նախաձեռնության և «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» արտաքին քաղաքական դոկտրինի հեղինակ երկու գործիչներին` նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին և արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուին։
Այս դեպքում հրավերը եղել է բացարձակ տոտալիտար իշխանության կրող Էրդողանի կողմից, իսկ ԼՂ հիմնահարցը, որն այն ժամանակ դարձավ արձանագրությունների վավերացման նախապայման Թուրքիայի կողմից և մերժվեց Երևանի կողմից, գործնականում չկա։ Ողջ հարցն այն է` Էրդողանը խնդրին մոտենում է իրապե՞ս Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ռեալ ցանկությամբ, թե՞ ոչ և Ադրբեջանի հետ իրենց համատեղ շահերով հանդերձ` ունե՞ն բավարար կամք Հայաստանի հետ դիվանագիտական ու տնտեսական հարաբերություններ հաստատելու, թե՞ մնում են Բաքվի կապրիզներից կախվածության մեջ։
Լավատեսության շատ հիմքեր, իհարկե, չկան։ Սակայն նաև հենց այս իմաստով է Փաշինյանի այցը պատմական լինելուց բացի դառնում կարևոր։ Այն հնարավորություն է բարձր մակարդակով և ամենակարևորը` առանց երրորդ կողմերի միջամտության, ուղիղ շփվելու տարածաշրջանում իր ազդեցությունը շարունակաբար մեծացնող, միևնույն ժամանակ՝ Հայաստանի անվտանգության համար կրիտիկական նշանակություն ունեցող խաղացողի հետ, տետ ա տետ ներկայացնելու Հայաստանի պատկերացումները տարածաշրջանային խնդիրների, երկկողմ ու բազմակողմ հարաբերությունների պոտենցիալի մասին ու նաև անմիջականորեն հասկանալու, թե ի՞նչ են ակնկալում իրենից, ի՞նչ սպասելիքներ կարող է ինքն ունենալ։
Սա չի նշանակում, որ ստեղծվում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքում ճեղք առաջացնելու իրական հնարավորություն կամ, առավել ևս, Ռուսաստանի շահերը փոխարկել Թուրքիայի շահերով, առավել ևս մի իրավիճակում, երբ ռուս-թուրքական հարաբերությունները բավականին կայուն են և նրանց միջև կուլիսային խաղերը կարող են վերածվել մկան խաղի կատվի հետ։ Նման մակարդակի այցը նախևառաջ Հայաստանի սուբյեկտայնության դրսևորում է։ Նաև փորձ է՝ գտնելու գերտերությունների շահերի միջև անվտանգ լողալու, այդ շահերը բալանսավորելու բանաձևը։ Դա անելու համար պետք է խոսել բոլոր կողմերի հետ, այլ ոչ թե թույլ տալ, որ խոսեն քո փոխարեն։

По приглашению президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана премьер-министр Армении Никол Пашинян 20 июня посетил Стамбул в условиях нарастающей напряженности в регионе из-за войны между Израилем и Ираном. Всего за день до этого в Турции находился президент Азербайджана Ильхам Алиев, участвовавший в открытии «Азербайджанского квартала» в городе Кахраманмараш, построенного после разрушительного землетрясения 2023 года. Это была вторая встреча Эрдогана и Алиева за месяц, которая вновь послужила подчеркиванию и прославлению прочного «братского союза» Турции и Азербайджана. Эти «братские излияния» явно были направлены на создание фона для Пашиняна, а также на передачу сигнала о готовности к перестройке региональных сил в условиях драматической ситуации вокруг Ирана.
Трудно поверить, что Алиев и Эрдоган не обсуждали визит Пашиняна. Скорее всего, они вместе «сверяли часы», заранее согласовав ключевые аспекты визита, и премьер-министр Армении не мог не учитывать, в каких условиях он отправляется в Стамбул.
Что скрывается за завесой турецкого гостеприимства
Тем не менее Турция сделала все, чтобы обеспечить визиту должный уровень и создать видимость доброжелательности. Организация приема Пашиняна в одном из самых роскошных дворцов Стамбула — Долмабахче, построенном армянскими архитекторами, — имела символическое значение. Кроме того, пусть и мелочь, но жест Эрдогана, лично проводившего Пашиняна до машины, также был демонстрацией этого отношения. Однако важно понять, что скрывалось за этой дымовой завесой.
Визит явно был продиктован текущей ситуацией. В последние месяцы контакты между специальными представителями Армении и Турции — Рубеном Рубиняном и Сердаром Кылычем — публично не проводились, а платформа «3+2» фактически заморожена. То есть визит трудно считать результатом созревания медленного процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией, начатого в 2021 году.
Приглашение Эрдогана Пашиняну, вероятно, связано с новой военно-политической ситуацией вокруг Ирана и определенными расчетами Анкары в этом контексте.
Примечательно, что встреча Эрдогана и Пашиняна была относительно короткой, визит имел рабочий статус, а после переговоров лидеры не выступили с совместным заявлением или брифингом. Это наводит на мысль, что визит и встреча были больше направлены на «разведку настроений» по чувствительным региональным вопросам, затрагивающим их интересы, и, возможно, на представление друг другу собственных видений гарантий стабильности в условиях новых региональных реалий, нежели на достижение конкретных договоренностей. Не случайно официальные заявления из Еревана и Анкары после встречи были весьма сдержанными, ограничиваясь лишь подчеркиванием обоюдного желания нормализовать отношения.
Призрак коридора на фоне Ирана
То, что обе стороны акцентировали важность урегулирования мирного процесса между Азербайджаном и Арменией, указывает на то, что тема подписания мирного договора и его азербайджанских условий была одной из ключевых на повестке дня.
Однако наиболее чувствительная тема, напрямую связанная с перспективами подписания мирного договора и приобретающая все большее значение для Азербайджана и Турции по мере сужения кольца вокруг Ирана, — это так называемый «Зангезурский коридор». Процессы, происходящие вокруг и внутри Ирана, создали реальное препятствие для плана бесперебойного наземного транспортного сообщения между Азербайджаном и Нахичеванью (читай — Турцией) через территорию Ирана, который уже был согласован с Тегераном. Иран предложил этот маршрут, чтобы политически нейтрализовать попытки навязать Армении «Зангезурский коридор» силой.
Новая ситуация неизбежно заставляет Баку и Анкару пересматривать свои подходы. Примечательно, что в сообщении правительства Армении упоминается интерес Эрдогана к инициативе Еревана «Перекресток мира». Реализация этого проекта невозможна без участия Турции так же, как и без Ирана. Не исключено, что Анкара пытается продвинуть гибридную идею, сочетая этот проект с коммуникационными ожиданиями Баку. Проблема в том, что для Анкары в данный момент не слишком выгодно вступать в конфронтацию с Ираном, поскольку ослабление Ирана предполагает, что следующей мишенью Израиля станет сама Анкара. Не случайно за два дня до этого Эрдоган заявил, что вскоре с Турцией уже нельзя будет говорить языком силы. Таким образом, велика вероятность, что в Анкаре попытаются добиться наземной связи с Азербайджаном, не ущемляя интересы Ирана, но пользуясь ослаблением его внимания к этому вопросу.
Турецкий гамбит или шанс для балансировки
Независимо от всего, это был визит, последствия которого станут видны позже. Это не первый случай, когда лидер Армении посещает Турцию по приглашению ее руководства в двустороннем формате. Впервые это произошло в 2009 году, когда по приглашению президента Турции Абдуллаха Гюля президент Армении Серж Саргсян отправился в Бурсу для совместного просмотра футбольного матча между сборными двух стран, что положило начало так называемой «футбольной дипломатии» армяно-турецкого примирения. Но есть существенное различие. Гюль не обладал реальной властью в Турции, и его инициатива по нормализации отношений не увенчалась успехом. Подписанные протоколы так и не были ратифицированы, а вскоре Эрдоган отстранил от власти двух авторов этой инициативы и внешнеполитической доктрины «ноль проблем с соседями» — президента Абдуллаха Гюля и министра иностранных дел Ахмета Давутоглу.
В данном случае приглашение исходило от Эрдогана, обладающего абсолютной властью, а вопрос Нагорного Карабаха, который тогда стал предусловием Турции для ратификации протоколов и был отвергнут Ереваном, практически отсутствует. Весь вопрос в том, подходит ли Эрдоган к проблеме с реальным желанием нормализовать отношения с Арменией или же остается зависимым от капризов Баку, совместно с которым они преследуют общие интересы.
Оснований для оптимизма, конечно, немного. Однако именно в этом смысле визит Пашиняна, помимо исторического, становится важным. Он предоставляет возможность на высоком уровне, и главное — без вмешательства третьих сторон, напрямую общаться с игроком, который продолжает наращивать влияние в регионе и имеет критическое значение для безопасности Армении, представлять видение Армении по региональным проблемам, потенциалу двусторонних и многосторонних отношений, а также напрямую понять, чего от нее ожидают и какие ожидания может иметь она сама.
Это не означает, что появляется реальная возможность создать раскол в турецко-азербайджанском альянсе или, тем более, заменить интересы России интересами Турции, особенно в ситуации, когда российско-турецкие отношения достаточно стабильны, а их закулисные игры могут превратиться в игру мыши с котом. Визит такого уровня — это, прежде всего, проявление субъектности Армении. Это также попытка найти формулу безопасного маневрирования между интересами сверхдержав, балансируя их. Для этого нужно говорить со всеми сторонами, а не позволять другим говорить за тебя.